25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
37NdjekësitNdjek
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_imgspot_img

Te rejat

Shkurt

spot_img

Frymëzim

Përkujtohet sopranoja shqiptare Marie Kraja

Më 21 nëntor 1999, ndërroi jetë këngëtarja lirike, Marie Kraja. Kraja ishte ndër solist...

“AramcoWorld”: Mbresa të jashtëzakonshme nga iso-p...

Ndërsa muzgu fillon të bjerë, Arian Shehu vesh jelekun e tij të zbukuruar me ar dhe rripin...

Mattia, 5-vjeçari me origjinë shqiptare nderohet m...

Italia nuk është vendi i lexuesve të mëdhenj, prandaj, është befasuese të zbulosh se një f...

Interesante

Teknologji

Kulture

“Edukimi përmes kulturës”, program i Muzeut Kombëtar për nxë...

Në kuadër të programit “Edukimi Përmes Kulturës”, Muzeu Historik Kombëtar organizoi aktivitetin “Muzeu im”, në shkollën ...

Hap dyert Qendra e Artit dhe Inovacionit në Korçë

Qendra e re e artit, kulturës dhe inovacionit, është një tjetër projekt transformues për qytetin e Korçës. Një hapësi...

Arkivi i Filmit përkujton sot regjisorët Adriana Elini dhe K...

Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit përkujtoi sot dy kineastë të nderuar të filmit shqiptar. Në faqen online të AQSHF shkr...

Aleksandër Moisiu, aktori i madh i skenave europiane

Më 2 prill të vitit 1879 lindi në Trieste aktori me origjinë shqiptare, Aleksandër Moisiu. Moisiu performoi në skenën...

Kuriozitete

Turizëm

Art

Sukses

Njoftime

Asfaltohet rruga Ninësh-Damës në Fratar të Mallakastrës

Aktualisht po punohet edhe në segmente të tjera në Mallkastër, të cilat pritet të përfundojnë brenda datës 2 prill, për ...

Biznesi

Letersi

Ekonomi

ARRSH: Drejt përfundimit punimet në lotin 3 të segmentit Por...

Autoriteti Rrugor Shqiptar bën të ditur se punimet në lotin e 3 të segmentit rrugor Porto Romano-Durrës, Loti 3 kanë ava...

BSH: Çmimi i lëndëve të para ndikoi në rënien e inflacionit

Banka e Shqipërisë vëren se ulja e çmimeve të lëndëve të para ndikoi në rënin e inflacionit që shënoi nivelin 2.3% në mu...

Raporti i BB, MF: Qëndrueshmëri e ekonomisë shqiptare, rritj...

Ministria e Financave reagoi pas publikimit të raportit të “Pranverës 2024 për Europën dhe Azinë Qendrore”, nga Banka Bo...
Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

Ndertime

Hap dyert me standarde bashkëkohore shkolla “Myrte...

Shkolla 9-vjeçare “Myrteza Sala” në Bilisht, ka hapur dyert për 420 nxënës dhe mësues. Në këtë vit, përmes programit ...

Shkolla e rikonstruktuar në Patos, kushte më të mi...

Shkolla 9-vjeçare “Muhamet Shehu” në Patos është rikonstruktuar tërësisht me financimin e Ministrisë së Arsimit dhe Spor...

Shkolla e Mesme e gjuhëve të huaja “Asim Vokshi” n...

Shkolla e Mesme e gjuhëve të huaja “Asim Vokshi” në Tiranë është rikonstruktuar tërësisht, duke ofruar mjedise me standa...

Gërmimet në Pompei zbulojnë disa vepra arti mahnitëse

Disa vepra arti mahnitëse janë zbuluar në një gërmim në Pompei, qyteti antik romak i varrosur nga një shpërthim i malit Vezuvius në vitin 79 pas Krishtit, shkruan BBC. Arkeologët thonë se ”afresket janë ndër më të bukurat që gjenden në rrënojat e vendit antik”. Figura mitike greke si Helena e ...

ISHP, këshilla për personat që vuajnë nga alergjitë stinore

Pranvera është stina ku miliona njerëz në botë preken nga alergjitë stinore, prandaj duhet treguar shumë kujdes dhe duhen marrë masat e duhura dhe medikamentet e nevojshme. Instituti i Shëndetit Publik informon se nuk ka mrekulli që mund të largojë të gjithë alergjenet nga ajri. Për t’u ardhur në...

11 prilli, Dita Kombëtare e Kafshëve Shtëpiake

Dita kombëtare e kafshëve shtëpiake festohet çdo vit më 11 prill. Kjo ditë i kushtohet kafshëve shtëpiake që ne i quajmë miqtë tanë prej gëzofi. Ata janë anëtarë të veçantë të familjeve tona dhe na ofrojnë kaq shumë dashuri dhe mbështetje, sipas “The Quint”. Kjo ditë, e njohur si Dita Kombëtare e...

Zona e Lirë Ekonomike në Kashar, potencial për tërheqjen e investitorëve të huaj

Zona e Teknologjisë dhe Zhvillimit Ekonomik (TEDA Tirana) mes Kasharit dhe Vaqarrit është një tjetër zhvillim me rëndësi strategjike që nis të ndërtohet në një hapësirë 35 hektarë sipërfaqe, për të gjitha bizneset ndërkombëtare që duan të investojnë në Tiranë, kryesisht në fushën e teknologjisë së i...

Bujtinat alpine në Lëpushë

E konsideruar si “perlë” e Alpeve Shqiptare, Lëpusha në Malësi të Madhe vijon të tërheqë vizitorë në çdo stinë të vitit. Lëpusha është një vend i mrekullueshëm me potenciale për turizmin e natyrës dhe atë të aventurës. Me male të larta me bllokun shkëmbor të Shenikut në Bjeshkët e Namuna dhe m...