Me 23 qershor lindi Zinedine Zidan

691

Me 23 qershor 1972 lindi futbollisi i famshëm francez Zinedine Zidan. Emri i tij origjinal është Yezid Zeyneddin Zeydan, me prejardhje nga Algjeria. Zinedine Zidane konsiderohet gjërësisht si një nga futbollistet më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Zidane ka luajtur në kampionatin italian dhe spanjoll, gjithashtu ishte një nga titullarët më të rëndësishëm në kombëtaren franceze. Arritjet e tij në karrierë përfshijnë fitoren e kupës se botës me Francën në vitin 1998 dhe Euro 2000, dhe në vitin 2002 fitoren e Ligës së Kampioneve me Realin e Madridit. Ai gjithashtu është fitues i Topit të Artë.

Në vitin 2004, revista Forbes e cilësoi atë si atletin e 42_të më të paguar në botë, me të ardhura prej 15.8 milionë dollarë në vit. Zidane njihet si nje personazh shume aktive me aktivitetet per bamiresi.

Aktualisht po drejton si trajner ekipin spanjoll Real Madrid.

image1 image2 image3 image4 image5 image6