Media spanjolle ”Zoom News”: Si të shijojmë Rivierën Shqiptare apo Karaibet, pa u larguar nga Evropa

1

Nuk është rastësi që numri i kërkimeve në lidhje me udhëtimet drejt Shqipërisë është rritur, pasi ky vend është zgjedhur si një nga destinacionet më të lira për të shkuar me pushime në Evropë këtë vit, sipas të përditshmes spanjolle ”Zoom News”.

Megjithëse dëshira për të zbuluar botën është në rritje, situata ekonomike na detyron të minimizojmë buxhetin për ”arratisjet”.

“Vendi në lindje të Evropës është një nga të panjohurit dhe për rrjedhojë jo shumë i populluar me njerëz, por një perlë e vërtetë”, siç thonë ekspertët e udhëtimit.

Përveç kësaj, është një destinacion ekonomik, pasi çmimet e akomodimit, transportit dhe ushqimit janë shumë më të përballueshme se në vendet e tjera evropiane.

Vendi, i cili ndodhet në juglindje të Gadishullit Ballkanik, ofron mrekulli natyrore, si Përmeti me parqe kombëtare dhe ujëra termale.

Në rajon gjejmë edhe vende historike me monumente përkatëse dhe zona të shpallura Trashëgimi e UNESCO-s, si Parku Kombëtar i Butrintit, me interes të madh arkeologjik.

E gjithë kjo në një zonë më se të përballueshme për ta eksploruar vendin në çdo cep.

Një tjetër atraksion turistik janë brigjet e tij, falë vendndodhjes së tij midis deteve Jon dhe Adriatik, gjë që ka bërë që të marrë emrin ‘Karaibet Evropiane’ për ujërat e tij të pastër kristal.

Konkretisht, zona e njohur si Riviera Shqiptare ofron më shumë se 150 kilometra plazhe parajsore dhe pamje panoramike që të lënë pa fjalë.

Nëse dëshironi të kaloni pushimet tuaja në Shqipëri, ju sugjerojmë të bëni disa aktivitete për të shfrytëzuar sa më shumë aventurën tuaj në vend, në mënyrë që përtej shijimit të natyrës së egër dhe ujërave të pastra, të zbuloni të gjithë rrethinat e këtij xhevahiri evropian.

Aktivitete turistike në Shqipëri

Para se të pushoni në plazhet e bukura të vendit, filloni udhëtimin përmes kryeqytetit, Tiranës, të cilin mund ta zbuloni gjatë një turneu që tregon vendet më emblematike të qytetit si sheshi ”Skënderbej”, Muzeu Kombëtar i Arteve të Bukura, hotel ”Dajti”, Piramida e Tiranës… Dy orë e çerek turne, në të cilin do të njiheni me historinë e rajonit dhe disa nga kuriozitetet e tij.

Gjithashtu mund të shijoni aktivitete në natyrë, me ekskursione ditore nëpër Shqipëri, të zbuloni Malin e Gamtit dhe pamjet e tij të bukura nga liqeni ose Vlorën, Butrintin, Sarandën dhe Gjirokastrën.

Mund të shihni disa nga pamjet mahnitëse të Rivierës Shqiptare dhe të vizitoni disa nga plazhet më të mira në vend.

Pasi të jemi njohur me kulturën dhe trashëgiminë e Shqipërisë, është koha të shijoni të ashtuquajturën ”Karaibet evropiane” me një xhiro në të gjithë Rivierën që përfshin një vizitë në Borsh, Kalanë e Porto Palermos dhe Himarë.

Nga Saranda, pikënisja e këtij aktiviteti, mund të shkoni edhe në lagunën e Syrit të Kaltër, një nga xhevahiret kryesore të Ballkanit, burimi i së cilës është shpallur si Monument Natyre.

Në këtë destinacion mund të vizitoni edhe një nga monumentet më emblematike të vendit, Butrintin, Pompein Shqiptar, është vetëm 30 minuta larg me makinë.

/ata.gov.al