Mëngjesi ideal për të qenë të shëndetshëm dhe në formë

71

Mengjesi  ideal per  sa kalori ka nevoje ?
Te gjithe fillojme nga mëngjesi  pas nje nate te gjate , qe do te thote duhet te konsumojme patjeter dicka.  Organizmi yne ka nevoje per karburant, energji , pra kalori. Studimet na informojne qe mëngjesi ju ndalon te mberrini te uritur ne oren e drekes, ju ndihmon gjithashtu per linjat dhe gjithashtu ju ndihmon te keni performanca te mira pune. Truri yne, ashtu si dhe muskujt, funksionojne mire me nje ushqim te mire . Nevoja energjetike eshte e nevojshme ne kete moment te dites, per kete aryse mëngjesi ideal per nje person te rritur duhet te përmbaj 400 deri ne 600 kalori, qe prezanton 25 deri ne 30%  nga te gjitha kalorite qe futen gjate gjithe dites.

Mengjesi ideal: Karbohidratet
Pra, cfare duhet te konsumoni ne mengjes per te mberritur te kënaqur me ate 25% te nevojave tona ditore.  Ja perberja perfekte: 53% duhet te jete i zevendesuar me karbohidrate, te cilat ngopin dhe permiresojne tretjen e ushqimit. Mundesisht, duhet te konsumoni 65g karbohidrate  dhe 6 fibra.Nese zgjidhni buken, biskotat dhe buket e thekura integrale, do te keni si karbohidrate dhe fibra.

Mengjesi ideal: Yndyrnat 
Yndyrnat jane shume te rendesishme ne konsumimin e e perditshem, vecanerisht ne mengjes. Por qe te jene te mira per shembull: 15 g me vaj ulliri qe sic  e dime  eshte shume  i shëndetshem per organizmin tone.

Mengjesi ideal :Proteina 
Perfundojme me proteinat, “tullat” e trupit tone. Te rendesishme per ne mengjes tone ideal ,te cilat zene 20% nga totali ushqyes. Ato me te mirat jane te qumështit dhe te kosit ose te vezeve. Kini parasysh  qe keto perberes mund te jene prezente dhe te gjitha sebashku   tek nje embelsire e mire te bere ne shtepi, ndoshta te përgatitur me vaj ne vend te gjalpit, vezet, mielli, qumeshti ose kosi, futat e thata  ose te freskëta.  Si do qe te jete , kini parasysh keto shenja ushqimore per te ndertuar ushqimin tuaj perfekt dhe do vini re qe jo vetem do ndiheni te kthjellet nga ana mendore dhe plot me energji fizike , por sidomos do te jeni me ne forme.