Ndihma për të kaluar dimrin e vështirë, vendet e BE-së dhurojnë gjeneratorë për Ukrainën

4

Një numër vendesh të Bashkimit Evropian deklaruan se do t’i dhurojnë gjeneratorë të energjisë Ukrainës për të ndihmuar vendin të ketë ngrohje për dimër.

Franca ka njoftuar se do të dërgojë 100 gjeneratorë me fuqi të lartë në Ukrainë, pasi sipas ministres së Jashtme franceze Catherine Colonna, Rusia dëshiron ta bëjë dimrin një armë lufte. Kryetari i Bashkisë së Pragës Zdeněk Hřib njoftoi se Republika Çeke do të dhurojë gjithashtu gjeneratorë të energjisë në Ukrainë.

Hřib tha se paketa do të përfshijë 626 ngrohës, me 400 për Kiev dhe 226 për Mykolaiv, së bashku me pajisje të tjera. Ambasadori i Letonisë në Ukrainë, Oleksandr Mishchenko, njoftoi në Facebook se kryeqyteti i Rigës kishte bashkëpunuar me një bamirësi për të dhuruar 84 gjeneratorë të energjisë dhe 100 armë ngrohjeje për Kievin.

Premtimet e reja vijnë pasi BE-ja nisi të mërkurën nismën e saj “Gjeneruesit e Shpresës”, ku një rrjet prej më shumë se 200 qytetesh të mëdha evropiane synojnë të sigurojnë energji për objektet thelbësore në Ukrainë.
Një sulm raketor rus i dha një goditje tjetër të rëndësishme infrastrukturës elektrike të Kievit në fillim të kësaj jave.

lexo.al