Njihuni me Olsin, i riu që prodhon dhe eksporton 360 tonë luleshtrydhe “Made in Albania”

997

Luleshtrydhet më të mira rriten në Shqipëri. Është stina e tyre dhe janë më të shijshme se kurrë.

Olsi Hamataj është pronar i një fermë luleshtrydhesh gjashtë hektarë në Fier, Shqipëri. Me ndihmën e Projektit SPS Albania të USAID, ferma e tij po prodhon dhe eksporton rreth 360 tonë luleshtrydhe në vit.

USAID ka ndihmuar Olsin me kredi për të blerë makineri bujqësore, për të përmirësuar paketimin dhe për të rritur kapacitetin për të eksportuar më pas prodhimet e tij.

Shembulli i tij është frymëzues./Përgatiti PO.AL