Për herë të parë në botë, një anije kozmike private në Hënë

3
A full-scale model of Ispace's lunar lander and lunar rover HAKUTO-R. Photographer: Shiho Fukada/Bloomberg

Kompania private japoneze e teknologjisë robotike “ispace”, është në rrugën e duhur për të ulur anijen e parë private kozmike në Hënë, këtë muaj.

“Pas gjashtë dekadash të eksplorimit të Hënës, anija kozmike “Hakuto-R lander” do të arrijë në destinacionin e saj më 25 prill”, njoftoi sot kompania.

“Gjithçka është gati. Mezi pres të përjetoj këtë ditë historike, që shënon fillimin e një epoke të re të misioneve komerciale hënore”, tha në një deklaratë Takeshi Hakamada, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i “ispace”.

Një raketë “Falcon 9” e kompanisë amerikane të anijeve kozmike “SpaceX” e themeluar në vitin 2002 nga Elon Musk, u ngrit në dhjetor nga Kepi Canaveral në Florida, duke i krijuar “Hakuto-R” mundësinë për t’u ulur në Hënë.

Nëse gjithçka shkon siç është planifikuar, anija do te zbarkoje butësisht në një zonë të quajtur “Krateri Atlas” rreth orës 16:40 GMT, më 25 prill.

Nëse kushtet ndryshojnë, ka vende dhe data alternative të uljes, duke përfshirë 26 prill, 1 maj dhe 3 maj.

Për të mbajtur sa më pak karburant, anija do të ndjekë një rrugë më të gjatë dhe më efikase ndaj energjisë drejt Hënës, duke përdorur Tokën dhe gravitetin e diellit për rritjen e lëvizjes.

“Hakuto-R” arriti në orbitën hënore, muajin e kaluar.

Anija kozmike ka përmasat 2,3 x 2,6 metra dhe mund të mbajë një ngarkesë prej rreth 30 kilogramësh.

Ngarkesa përfshin një rover të vogël nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe një robot edhe më të vogël me dy rrota nga agjencia japoneze hapësinore “Jaxa” dhe kompania japoneze e lodrave “Tomy”.

/ata.gov.al