Përfitimet e jashtëzakonshme/ Shtatë fakte që nuk i dini për kafen

51

Kafeja është pija më e njohur në botë. Në Evropë, të rriturit konsumojnë mesatarisht 200mg çdo ditë. Por a na bën mirë të pimë kafe?  Po ju sjellim 7 fakte për kafen që ju ndoshta nuk i dinit.

1-Rrit aktivitetin në tru

Nuk është sekret se kafeja rrit vëmendjen, gatishmërinë dhe përqendrimin. Shtimi i sheqerit në kafe mund të ju shndërrojë në një gjeni të vogël për një kohë, pasi kombinimi i kafeinës dhe glukozës aktivizon zona të caktuara të trurit. Sidoqoftë, nuk duhet të pini kurrë kafe në stomak bosh sepse ka efekt të kundërt.

2-Rrit presionin e gjakut

Një filxhan i vogël kafeje mund të trajtojë një episod hipertensiv, një gjendje ku presioni i gjakut është shumë i ulët. Por nuk rekomandohet për njerëzit që kanë shenja të takikardisë dhe kanë një ritëm të lartë të zemrës pas pirjes së kafesë. Nga ana tjetër, pacientët hipertensivë mund të pinë aq kafe sa dëshirojnë, pasi trupi mësohet me të dhe ndalon të reagojë ndaj tij duke rritur presionin e gjakut pas një kohe.

3-Sistemi imunitar më i fortë

Sipas shkencëtarëve nga vende të ndryshme, kafeja zvogëlon rrezikun e vdekjes së parakohshme. Sa më shumë gota kafe të pimë në ditë, aq më i ulët është rreziku. Kjo për shkak se kafeja ndryshon sistemin imunitar, duke e bërë atë më të fortë dhe më të shëndetshëm. Ai gjithashtu përmirëson sistemin e mëlçisë, zemrës dhe tretjes.

4-Trajtimi për dhimbje koke

Kafeina që ndodhet në kafenë natyrale mund të kurojë dhimbje koke dhe migrenën, por nuk krahasohet me efektin e qetësuesve të dhimbjes.

5-Ul ankthin dhe depresionin

Kafeja vepron si një substancë anti-stres për shkak të lëshimit të dopaminës dhe serotoninës, të cilat shkaktojnë humor të mirë. Një filxhan kafe ose thjesht aroma e tij mund të na qetësojë nervat. Për më tepër, kafeina është një nga stimuluesit më të zakonshëm të sistemit nervor qendror dhe stimulimi i saj i vazhdueshëm është ajo që e mban larg depresionin. Kjo mundësi ekziston vetëm në kafeinën që përmbahet në kafe dhe jo në kafeinën që përmbahet në çaj, pije joalkoolike dhe çokollatë.

6-Kujtesë e mirë

Stimuluesit dhe neurotransmetuesit që janë të pranishëm në kafe jo vetëm që përmirësojnë gjendjen shpirtërore dhe produktivitetin, por edhe përmirësojnë kujtesën. Sigurisht, kjo funksionon vetëm në një afat të shkurtër. Kjo është e mirë, sepse të gjitha informacionet ruhen së pari në kujtesën afatshkurtër dhe më pas në raste të veçanta futen në një orë afatgjatë.

7-Më pak peshë

Më në fund, ëndrra juaj për të humbur peshë mund të bëhet e realitet. Kafeja mund t’ju ndihmojë të humbni peshë të panevojshme. Kur nivelet e hormonit të leptinës janë të ulta, trupi fillon të ruajë yndyrën dhe rrit peshën e trupit. Sidoqoftë, kafeja rrit nivelet e hormonit në trup. Kjo është arsyeja pse ata që pinë shumë kafe nuk shtojnë në peshë dhe kanë rezultate më të mira sesa palestra.