Përmbledhja me lajmet pozitive të ditës së sotme

81

1- Ulen me 17% tarifat celulare në Shqipëri, abonentët do të paguajnë më pak

Nga muaji dhjetor kanë hyrë në fuqi tarifat e reja celulare. Bëhet fjalë për tarifat me shumice mes operatorëve të cilat Autoriteti i Komunikimeve Elektronike vendosi ti ulë me 17 %… më shumë

 

2- Toka e shqiponjave magjeps spanjollët: Shqipëria, xhevahiri i Ballkanit

Një nga mediat më të njohura në Spanjë, Telemundo, përmes një artikulli të fundit fton spanjollët anembanë botës që të vizitojnë Shqipërinë, xhevahirin e Ballkanit.
Sipas tyre, është një nga destinacionet më të mahnitshme në botë… më shumë

3- PROJEKTI/ I gjithë Ballkani bëhet bashkë për mbrojtjen e mjedisit

Këshilli për Bashkëpunim Rajonal  (RCC) themeloi një Grup Pune me përfaqësues të nivelit të lartë nga vendet e Evropës Juglindore (SEE) përgjegjëse për mjedisin, burimet ujore, tokën, energjinë dhe ndryshimin e klimës… më shumë

 

4- Thethi magjepsës, mes fluksit turistik dhe ruajtjes së trashëgimisë

Thethi prej vitesh është kthyer në një prej destinacioneve më të preferuar në Veri të Shqipërisë. Numri I turistëve vit pas viti ka ardhur në rritje çka ka bërë që edhe nevoja për shtimin e kapaciteve akomoduese të vijë në rritje… më shumë

5- Austria mbështet arkeologjinë shqiptare, fushatë gërmimesh dhe bursa për studentët

Austria do te mbështesë nje fushate gërmimesh arkeologjike ne Shqipëri. Projektit qe pritet te marre udhe me fillimin e vitit te ardhshëm i parapriu ekspozita “100 vjet gërmime arkeologjike ne Shqipëri”… më shumë

 

6- Festivali i filmit të Salernos, shpallet fitues filmi ”Të thyer”

Filmi “Të Thyer”, me skenar dhe regji nga Edmond Budina, është shpallur fitues i festivalit të 72 të Salernos në Itali. Këtë vit ishin 120 filma në konkurrim midis të tjerëve mori pjesë edhe Matteo Garrone me “Dogman”… më shumë

 

7- FOTOT/ A e dini se flamuri shqiptar ka prekur hënën në 1971? Ja dokumenti

Në vitin 1971, në Hënë niset “Apollo 15” dhe në bordin e saj u vendosën 32 flamuj të vegjël nga e gjithë bota, të kapur me litar, mes tyre edhe ai shqiptar. Tekniku i lartë i NASA-s në atë kohë ishte William Kokalari, apo Vilson Kokalari… më shumë

 

8- Fuqizohet pasaporta kuqezi, Shqipëria ngjitet me 8 vende. Ja kush mban vendin e parë

Në vetëm 7 muaj, Shqipëria ngjitet me 8 vende në renditjen më të fundit të “Indeksit të Pasaportave”, sa i përket qasjes të lirë dhe pa viza, për të udhëtuar për turizëm apo edhe për biznes… më shumë

 

9- Dita Ndërkombëtare e Vullnetarëve/ Mbjellje, pastrimi e riciklimi në Parkun e Liqenit

Ka mbi një miliard vullnetarë anembanë globit që i kushtojnë kohë dhe aftësi të tjerëve. Çdo vit, më 5 dhjetor në Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarëve, festojmë dhe njohim vullnetarët dhe kontributet e tyre kudo… më shumë