Përmbledhje e lajmeve pozitive të ditës së sotme

106

1- Shqiptarë që kanë mbetur në histori/ Gjon Gazulli, shkencëtar i madh i Rilindjes Evropiane

Gjon Gazulli ka qenë një ndër figurat më të shquara të shkencës europiane të shekullit XV. Veprimtaria e tij shtrihet në atë hark kohor që lidh dy prej epokave më të mëdha të kohës: humanizmin dhe Rilindjen Evropiane… më shumë

 

2- Një tjetër mjeke lë Gjermaninë për Shqipërinë, zgjedh të punojë në QSUT

Janë të shumtë mjekët që po kthehen në Shqipëri për të dhënë kontributin e tyre në sistemin shëndetësor. I tillë është edhe rasti i Aida Dragushës që është rikthyer…. më shumë

 

3- Universitetet/ Ja kush nuk paguan tarifë dhe dukumentet që ju duhen

Ata që vazhdojnë studimet e larta në një prej programeve në Fakultetin e Shkencave Sociale në UT kanë afat për të dorëzuar dokumentacionin për t’u përjashtuar nga tarifa e studimit deri në 27 nëntor të këtij viti… më shumë

 

4- Gjermania sjell për herë të parë në Tiranë sistemin foto-voltaik të ndriçimit publik

Mbrëmja e të mërkurës (14.11.) do të hyjë në historinë e modernizimit të Tiranës. Për herë të parë, një nga rrugët e saj kryesore, Rruga Skandërbe, e njohur ndryshe edhe si “Rruga e Ambasadave” do të ndriçohet me sistemin modern LED… më shumë

5- Tirana tjetër arritje, zgjidhet ndër 3 finalistet e çmimeve europiane për transformim

Tirana u përzgjodh ndër 3 finalistet për çmimin europian mbi veprimtarinë transformuese gjatë vitit 2018. Kryeqyteti shqiptar u vlerësua në mënyrë specifike për aksionin lidhur me… më shumë

 

6- ‘Moti i Madh’, Kosovë-Shqipëri ekspozitë për Gjergj Kastriotin

Muzeu i Kosovës hap sot ekspozitën “Moti i Madh” kushtuar Heroit të Kombëtar të shqiptarëve Gjergj Kastrioti-Skënderbeu. Ekspozita përmban statute, replika, gravura të autoreve të ndryshëm me anën e të cilave… më shumë

 

7- “Kur sunduesit grinden”, libri më i ri i Ismail Kadare

Ismail Kadare ka vendosur të vijë me një libër të ri në Panairin e Librit 2018. “Kur sunduesit grinden” titullohet libri dhe është një ese e gjatë rreth misterit të telefonimit Pastërnak-Stalin… më shumë

 

8- Pesë arsye për të zbuluar Shqipërinë nga prestigjozja “El Pais”

E përditshmja prestigjioze spanjolle “El Pais” i dedikon një artikull bukurive të Shqipërisë ku fton lexuesin që të zbulojë pesë arsye përse duhet të vijë të zbulojë këtë vend të mrekullueshëm… më shumë

 

9- Bashkia Lezhë, bibliotekë lëvizëse që shkon në çdo shkollë

Bashkia Lezhë, për të tretin vit radhazi, shkon pranë fëmijëve me bibliotekën lëvizëse.
Të gjithë librat e Bibliotekës do të shkojnë në duart e lexuesve të vegjel, në çdo shkollë, në të gjitha njësitë administrative… më shumë