Pretendente për medaljen e artë, xhudistja shqiptare vazhdon rrugëtimin në Kampionatin Evropian

13

Në arenën botërore të xhudos, Kosova po tregon se ka kapacitete për të qenë një konkurrente e fortë në këtë sport.

Shqiptarja Distria Krasniqi ka kaluar në çerekfinale të Kampionatit Evropian të xhudos që po mbahet në kryeqytetin e Çekisë, Pragë.

Krasniqi në 1/8 e finales të kategorisë deri 48 kilogramë mposhti kundërshtaren Aisha Gurbanlin.

Aisha Gurbanli mori tri dënime (shido) dhe u s’kualifikua.

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi është një ndër kandidatet për të fituar medalje në Evropian.

Në Evropian po garon edhe shqiptarja Flaka Loxha në kategorinë deri 57 kilogramë. Gjithashtu nesër garon edhe xhudistja shqiptare Loriana Kuka në kategori deri 78 kilogramë.