Sallatë agrumesh me shegë dhe nenexhik – Perfekte për rritjen e imunitetit

0

Kjo sallatë me agrume, e bërë me qitro, mandarina dhe portokalle, mund të shërbehet si pjesë e vaktit të mëngjesit por edhe si një ëmbëlsirë e shijshme në fund të drekës.

Një pjatë shumëngjyrëshe që është plot e përplot me vitaminë C, një element i rëndësishëm kur bëhet fjalë për forcimin e imunitetit dhe ruajtjen e shëndetit të mirë.

AgroWeb.org iu sugjeron të befasoni miqtë apo familjarët tuaj me këtë sallatë me agrume dhe nenexhik në fund të një vakti.

Përbërësit

3 portokalle

4 mandarina

1 qitro

2 portokalle shegë

1 lç lëng portokalli

½ lç lëng limoni

2 lç sheqer pluhur

2 lgj me kokrra shege

Nenexhik për zbukurim

Përgatitja

Duke përdorur një thikë të mprehtë, qëroni lëkurën nga çdo agrume.

Pritini frutat në feta me trashësi rreth 3 cm, duke hequr çdo farë dhe duke pastruar qendrën e tyre.

Renditini fetat në një pjatë servirjeje.

Bashkoni lëngun e limonit dhe lëngun e portokallit në një tas të vogël dhe përzierjen hidheni mbi fetat e agrumeve.

Spërkatini me sheqer dhe shtoni kokrrat e shegës.

Mbulojeni sallatën dhe lëreni të qëndrojë për 15 minuta që shijet të bashkohen.

Dekorojeni me nenexhik përpara se ta shërbeni.

/agroweb.org