Tjetër sukses i Ermonela Jahos! ‘Financial Times’ vlerëson sopranon shqiptare

73

Sopranoja me famë botërore Ermonela Jaho ka marrë një tjetër vlerësim nga pristigjozja britanike Financial Times. Sopranoja e cila ndodhet në Londër, ku ngjiti në skenë operetën e famshme ‘La Traviata’, konsiderohet ylli i operistikës ndërkombëtare.

Jaho e ka kënduar La Traviatën 10 vjet më pare, shkruan gazeta, dhe është e lehtë të kuptohet pse ka marrë ftesa të përsëritura.

‘Brishtësia dhe butësia e zërit janë veçori përcaktuese te performancës së saj. Jaho jep gjithçka që ajo ka në skenë, ku shfaqet sa e ndjeshme aq edhe e ëmbël, dhe rezultati është një portret i thellë i personazhit të Violetës, që personifikon atë dhe karrierën e saj.’

‘La Traviata’ është një nga shfaqjet më identifikuese të Ermonela Jahos. Në fund të shfaqjes sopranoja mbetet vetëm, por edhe pse po i afrohet akti i vdekjes, ajo ia del të elektrizojë skenën me zërin e saj potent dhe të marrë nga publiku duartrokitje e admirim.

Edhe pjesa tjetër e kastit që debutuan në Operën Mbretërore të Londrës, ishte zgjedhur me kujdes për të vënë në pah shkëlqimin e sopranos shqiptare.