“Top Ten Travel”, Shqipëria e para si destinacion për 2018

354

Londër, Paris, New York, Barcelona, Bangkok. Këto janë disa nga destinacionet më të njohura të udhëtimit në botë dhe për arsye të mira. Jeta e natës e mrekullueshme, e gjallë, shumë atraksione për të parë dhe për të bërë. Ata rregullisht marrin vendet kryesore në kategoritë e destinacioneve për t’u vizituar. Por a dëshironi diçka ndryshe? Kontrolloni listën e rekomandime nga portali i udhëtimeve ‘ Top Ten Travel” sa i përket destinacioneve për vitin 2018.  Mos u habisni kur të shihni që vendi numër 1 i rekomanduar në listë për t’u vizuar është Shqipëria.

“ Merrni pasaportën tuaj, rezervoni biletat dhe zbuloni këto vende të mahnitshme “- citon portali i udhëtimeve

10. Kazakistan

Filmi komedi, Borat i ka dhënë Kazakistanit një reputacion të dobët, por në realitet është një vend i pasur dhe i begatë, me disa nga peizazhet më të mira natyrore në botë. Qyteti më i madh i Almatit konsiderohet një pikë e mirë hyrjeje në Kazakistan me pamje të mrekullueshme të maleve të mbuluara me dëborë. Ski është një nga aktivitet kryesore për të bërë në Almatym me vendpushimet e Chimbulak, Ak-Bulak dhe Tabagan, që janë vetëm një udhëtim larg me autobus.

9. Moldavia

Vendi më pak i vizituar në Evropë. Ky vend i vogël kufizohet me Rumaninë dhe Ukrainën dhe është lehtësisht i arritshëm nga Mbretëria e Bashkuar. Shërbimi i autobusit është i shkëlqyer, duke i lejuar vizitorët të aksesojnë shpejt dhe lehtë pjesën më të madhe të vendit. Përderisa kryeqyteti, Chişinău nuk është gjithnjë shumë emocionuese, Moldavia vetë është shtëpia e disa kantinave të verave të famshme, të cilat janë atraksioni kryesor për turistët. Më i famshëm nga të cilat është Milestii Mici i cili përmban mbi 200 km tunele nëntokësore. Të tjera vende për t’u parë janë manastiri i Capriana dhe manastiri i shekullit të 13-të të shpellës së Orheiul Veçit.

8. Uruguai

Ndërsa Brazili, Bolivia dhe Peru janë destinacione kryesore për udhëtarët në Amerikën e Jugut, Uruguai është një perlë më pak e njohur. Duke kufizuar dy gjigandët e Brazilit dhe Argjentinës, Uruguai është vendi i dytë më i vogël i kontinentit. Montevideo, është një qytet i vogël por i gjallë me një mori atraksionesh të mbushura në kufijtë e saj. Vende të preferuara për të vizituar janë Ciudad Viuja (qyteti i vjetër) i cili është një vend i këndshëm për të ecur, Muzeu Historik Kombëtar dhe Barrio Reus, një lagje e lezetshme e vjetër e shtëpive me ngjyra të ndezura.

7. Gana

A doni të vizitoni Afrikën, por shqetësoni për shumë çështje që përfshijnë disa pjesë të kontinentit? Gana mund të jetë vendi për ju. Një vend shumë miqësor që konsiderohet si vendi më i mirë për vizitorët për herë të parë në Afrikë. Gana është një vend i sigurt dhe i qëndrueshëm, me një industri turistike me rritje të shpejtë. Arsyeja kryesore për të vizituar është që të ndërmerrni një turne safari në Parkun Kombëtar Mole ku ju mund të shihni buaj, majmunët, luanët dhe elefantët. Parku Kombëtar i Kakumit është gjithashtu një atraksion ku mund të bëni një shëtitje të gjatë, që është e mrekullueshme për të parë zogjtë.

6. Tajvan

Kur njerëzit mendojnë për Tajvanin gjëja e parë që vjen në mendje janë elektronika dhe produkte të tjera. Megjithatë, në Tajvan ka shumë më tepër se fabrika dhe produkte elektronike. Është një ishull i bukur me peizazh të mrekullueshëm malor, me shtigje çiklizmi të mirëmbajtura mirë. Kryeqyteti Taipei po bëhet një destinacion gjithnjë e më i popullarizuar, me një sërë vendesh të tilla si ish-ndërtesa më e lartë në botë, Taipei 101 dhe vendpushimi i vjetër i nxehtë i Beitou.

5. Gjeorgji

Në buzë të Evropës, në bregun e Detit të Zi, Gjeorgjia është një vend me një përzierje të madhe të peizazheve dhe klimës. Nga majat e maleve në plazhet dhe vendpushimet e mrekullueshme, Gjeorgjia ka diçka për të ofruar çdo udhëtar. Kryeqyteti Tbilisi është një nga destinacionet më të reja të udhëtimit në botë, ndërsa gjithnjë e më shumë vizitorë kanë filluar të zbulojnë këtë qytet të bukur të vjetër dhe vargun e kishave të lashta, muzeumeve interesante dhe galerive të shkëlqyera të artit. Kisha Gergeti Trinity është një vend interesant, me pamje mahnitëse të maleve.

4. Kosova

Turizmi në Kosovë po rritet vit pas viti dhe tashmë nuk është befasi. Megjithëse një vend i vogël, Kosova përmban një mori atraksionesh interesante dhe vende historike për turistët. Prishtina është një qytet i gjallë me jetë natë të lulëzuar, e cila megjithëse e mbushur me njerëz, i mungon problemi i alkoolit që vuajnë nga shumë qytete të njohura me jetë nate të gjallë. Për ata që kërkojnë një qytet me bare të mëdha, por pa turistë të dehur dhe adoleshentë të shfrenuar, Prishtina është vendi për t’u vizituar. Gjatë ditës, vizitat në vendin e trashëgimisë botërore të manastirit të Graçanicës dhe muzeut etnografik janë elementë që s’duhen humbur. Gjithashtu, qyteti i Prizrenit është ndër destinacionet më të kërkuara për t’u vizituar.

3. Kuba

Kuba është një vend që po kap syrin e turistëve gjithnjë e më shumë dhe për arsye të mira. Atraksioni kryesor vijon të jetë Havana, në veçanti makinat e bukura klasike që mund të shihen duke ecur përgjatë çdo rruge. Është madje e mundur të organizohet një turne me stil, duke marrë një makinë dhe një shofer për të dalë në det përreth qytetit. Kuba është e njohur për puro, prandaj duhet të vizitoni një nga fabrikat dhe muzetë e purove ku mund të bëni një turne. Plaza de la Revolucion gjendet në shumicën e listave turistike. Ky shesh i famshëm përmban një imazh të madh të legjendarit Che Guevara.

2. Kirkistan

Konsiderohet si një nga vendet më të bukura në botë. Kirgistani është një perlë e cila duhet të jetë destinacion i kërkuar për të gjithë. Me një politikë të mirë të vizave, tani është shumë e arritshme. Kirgistani është i famshëm për kuajt e tij dhe banorët janë kalorës të shkëlqyeshëm. Deri tani mënyra më e mirë për të përjetuar këtë vend të mrekullueshëm është me kalë dhe ka shumë kompani që ofrojnë mundësi për ta bërë këtë. Liqeni Issyk Kul është destinacioni më i famshëm. Liqeni i bukur është i rrethuar nga vargmali Tian Shan. Ngjitja, kalërimi dhe noti janë aktivitetet më të njohura këtu.

1. Shqipëria

Tani është koha për destinacionin numër një për vitin 2018, Shqipëria. Kryeqyteti, Tirana është i arritshëm nga Prizreni dhe Prishtina përmes një udhëtimi me autobus. Ky itinerar e bën rrugën tepër interesante, duke parë kështu disa nga peizazhet më të bukura malore në Evropë. Mediat perëndimore i kanë dhënë më parë Shqipërisë me një reputacion të keq, por ata që dëshirojnë të vizitojnë do të ‘shpërblehen’ me një vend vërtet mahnitës. Ndërsa kryeqyteti, Tirana është një qytet simpatik dhe miqësor, tërheqja kryesore e Shqipërisë qëndron në peizazhin malor të veriut, plazhet mahnitëse të jugut dhe numri i madh i qyteteve me kështjella të lashta. Ky vend i madh ka gjithashtu një numër vendesh historike. Më i njohur është Apollonia, rrënojat e një qyteti grek të lashtë. Një tjetër vend që ia vlen të vizitoni është Kalaja e Rozafës. Ajo shërbeu si një fortesë për Perandoritë Otomane, Romake dhe Serbe në pika të ndryshme të historisë.