Travel and Leisure: Plazhi i Pasqyrave ka ujin më të kaltër në botë

0

Ka shumë studime atje që tregojnë se sa e rëndësishme është që njerëzit të kalojnë kohën e tyre pranë detit. Na bën njerëz më të qetë, më kreativë dhe më të mirë. Por pse të kaloni kohë rreth një burimi të vjetër uji kur mund ta kaloni ditën pranë ujit më të kaltër në botë?, shkruan travelandleisure.com.

Për t’i ndihmuar njerëzit të gjejnë ujërat më të kaltër, ”CV Villas” mblodhi imazhe të pafiltruara të hartës së Google të 200 plazheve në mbarë botën, e cila më pas i analizoi për të treguar kodin e tyre të ngjyrave RGB dhe e kryqëzoi ato me kodin e ngjyrës së ngjyrës së blusë më të kaltër të certifikuar.

Pasi bëri të gjitha këto verifikime, ekipi zbuloi se Plazhi i Pasqyrës në Shqipëri ka ujin më të kaltër në botë.

“Plazhi i Pasqyrave në vendin tonë zë vendin e parë, me bregdetin e saj vetëm 12,4 pikë larg nuancës blu. I njohur në mbarë botën si ‘Plazhi i pasqyrës’, konsiderohet si pika më kryesore e bregdetit shqiptar kur rrezet e diellit bien në sipërfaqen e detit, duke krijuar një efekt pasqyre.

Plazhi ndodhet në skajin jugor të vendit, pikërisht përballë ishullit grek të Korfuzit, dhe është i vendosur midis formacioneve të mëdha shkëmbore që ndihmojnë në mbrojtjen e tij nga era.

Për shkak të vendndodhjes së tij, plazhi ka vetëm një restorant dhe një bar, por kjo është më se e mjaftueshme për të kaluar një ditë të mrekullueshme në plazh.

Dhe megjithëse duhet pak përpjekje për të arritur atje, ky plazh është larg si një perlë e fshehur, kështu që prisni turma nëse e vizitoni. Por përsëri, ia vlen të vësh sytë nga ujërat më të kaltër kudo.

I bashkohet plazhit të Pasqyrave në listën e ujërave më të kaltër edhe Paralia Mpouka (Long Beach) në Greqi në vendin e dytë, vetëm 13.6 pikë larg, e ndjekur nga Kassiopi në Greqi në vendin e tretë me vetëm 14.1 pikë distancë.

Atyre u shtohen Plage de la Vernette në Francë dhe plazhi Kaputas në Turqi, të cilët plotësojnë top pesë-shen.

Sipas CV Villas, shtatë nga 30 vendet kryesore për ujërat më të kaltër në botë i përkisnin Greqisë, duke përfshirë dy të përmendura tashmë, plazhi Voulisma në Kretë, plazhi Foki në Kefalonia, Omprogialos gjithashtu në Kretë, Antisamos në Kefalonia dhe plazhi Dafnoudi.

Morali i historisë është që nëse doni të shihni pak ujë vërtet blu, rezervoni një fluturim për në Shqipëri dhe Greqi sa më shpejt të jetë e mundur.

/ata.gov.al