Ushqimet që duhet të konsumoni për të rritur temperaturën e trupit

509
Steam from a cups with a hot cocoa on the fireplace background.

Ushqimi që hani ndikon në trupin tuaj. Kur temperatura bie dhe fillon moti i ftohtë, duhet të ushqeni trupin tuaj me ushqim që mund të ndihmojë në rritjen e temperaturës së trupit dhe t’ju bëjë të ndiheni të ngrohtë. Këtu janë disa ushqime që mund t’ju ndihmojnë të jeni ngrohtë në mot të ftohtë.

Termogjeneza dhe nxehtësia e trupit

Në përgjithësi, ushqimet që treten më shumë mund të ndihmojnë në rritjen e temperaturës së trupit dhe t’ju bëjnë të ndiheni më ngrohtë. Termi mjekësor për këtë proces është termogjeneza, që është procesi i prodhimit të nxehtësisë nga trupi juaj i shkaktuar nga metabolizmi i ushqimit. Kërkoni ushqime të pasura me yndyrna të shëndetshme, proteina dhe karbohidrate. Shumë nga këto ushqime janë më komplekse dhe kërkojnë më shumë kohë për t’u tretur.

Hani banane

Bananet kanë shumë vitaminë B dhe magnez, të cilat janë të rëndësishme për funksionimin e duhur të gjëndrave tiroide dhe mbiveshkore. Këto gjëndra ndihmojnë në rregullimin e temperaturës së trupit. Bananet gjithashtu mund të rrisin disponimin tuaj dhe të ruajnë kujtesën tuaj, përveç përfitimeve të tjera shëndetësore.

Pini çaj xhenxhefili

Çaji i nxehtë me xhenxhefil mund t’ju bëjë të ndiheni të ngrohtë brenda në një ditë të ftohtë. Xhenxhefili njihet si i mirë për shëndetin e tretjes dhe mund të stimulojë termogjenezën. Është gjithashtu një diaforik, që do të thotë se do të ndihmojë trupin tuaj të ngrohet nga brenda jashtë. Të mbash ngrohtë është vetëm një nga përfitimet e shumta shëndetësore të pirjes së çajit me xhenxhefil.

Hani tërshërë

Filloni ditën tuaj me një mëngjes të nxehtë me tërshërë ose lloje të tjera qull. Tërshëra është një burim i madh i drithërave dhe fibrave. Fibrat mund të përmirësojnë kolesterolin tuaj dhe t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur. Përveçse ju mban të ngopur dhe ngrohtë, tërshëra është plot me lëndë të tjera ushqyese.

Pini Kafe

Një nga përfitimet e pirjes së kafesë është kafeina. Kafeina rrit metabolizmin tuaj, gjë që mund të rrisë temperaturën e trupit tuaj. Teknikisht, kafeja e ftohtë mund të jetë edhe më e mirë sepse ka më shumë kafeinë. Megjithatë, nëse nuk mund të hiqni dorë nga filxhani i ngrohtë i kafesë në duar, do të merrni sërish përfitimet nga një filxhan kafe e nxehtë.

Hani mish të kuq

Mishi i kuq, si viçi, qengji dhe derri, është një burim i mirë i hekurit. Hekuri është një mineral i rëndësishëm për të ndihmuar në bartjen e oksigjenit në të gjithë trupin tuaj. Njerëzit me nivel të ulët hekuri mund të vërejnë duart dhe këmbët e ftohta ose të ndihen të lodhur lehtë. Konsumimi i mishit të kuq mund të furnizojë gjithashtu vitaminën B12, e cila kontribuon në nerva të shëndetshëm dhe një sistem të fortë imunitar.

Hani patate të ëmbla

Patatet e ëmbla dhe perimet e tjera me rrënjë kanë nevojë për më shumë energji për të lëvizur në procesin e tretjes, gjë që rrit temperaturën e trupit tuaj. Të pasura me vitaminë A, vitaminë C dhe kalium, patatet e ëmbla mund të shtojnë fibra dhe lëndë të tjera ushqyese në një vakt të ngrohtë dimëror. Hulumtimet tregojnë se patatet e ëmbla janë gjithashtu të mira për shëndetin e syve.

Hani kungull me gjalpë

Kungulli i gatuar është një mënyrë ushqyese për t’u ngrohur në një ditë të ftohtë. Ky ushqim vjeshte është i mbushur me antioksidantë, vitamina, minerale dhe lëndë të tjera ushqyese kryesore. Nivelet e larta të vitaminës C dhe kaliumit ofrojnë një nxitje për sistemin tuaj imunitar dhe fibrat dietike ndihmojnë në mbajtjen e sistemit tuaj të tretjes të shëndetshëm.

Pini ujë

Një mënyrë e thjeshtë për të ndihmuar trupin tuaj të qëndrojë i ngrohtë këtë dimër është të pini ujë. Uji e mban trupin tuaj të funksionojë në mënyrën më të mirë dhe ndihmon në rregullimin e temperaturës së brendshme. Dehidratimi shkakton uljen e temperaturës suaj bazë, gjë që mund të çojë në hipotermi.