Vendi magjik në Evropë ku dielli nuk perëndon për katër muaj!

8

Ditët nuk mbarojnë kurrë në këtë vend evropian, të paktën për një pjesë të vitit. Në Norvegji, dielli nuk perëndon në disa pjesë të vendit gjatë muajve të verës, duke i lënë peizazhet e tij të lagura nga rrezet e diellit 24 orë në ditë.

Është një fenomen natyror i njohur si ‘dielli i mesnatës’ që ndodh në vende në jug të Rrethit Antarktik dhe në veri të Rrethit Arktik.

Arkipelagu norvegjez i Svalbardit e përjeton atë për shtrirjen më të gjatë çdo vit – këtu, nuk vendoset midis 20 prillit dhe 22 gushtit. Pamjet e pabesueshme me dron të kapura nga fotografi britanik i udhëtimeve George Cooper tregojnë këtë fenomen magjepsës që shfaqet në Ishujt mahnitës Lofoten dhe pjesë të tjera të Norvegjisë.

Në pamjet, të cilat janë bërë virale në Instagram me më shumë se 9.1 milionë pëlqime – ishujt mund të shihen të ndriçuar nga rrezet e diellit në të gjitha orët e natës, nga ora 23:00 deri në 3 të mëngjesit. Duke prezantuar videon para ndjekësve të tij, George shkroi:

Njëzet e katër orë dritë të ditës është me të vërtetë një përvojë emocionuese. Të shohësh diellin që nuk zbret kurrë nën horizont është një nga gjërat më mahnitëse që kam parë ndonjëherë.

Deri më sot, klipi ka marrë më shumë se 44,000 komente, me përdoruesin e Instagramit “Justcallm3marko”. Si funksionon dielli i mesnatës? Visit Norway shpjegon:

Toka po rrotullohet në një bosht të anuar në lidhje me diellin dhe gjatë muajve të verës, Poli i Veriut është me kënd drejt yllit tonë. Kjo është arsyeja pse, për disa javë, dielli nuk perëndon kurrë mbi Rrethin Arktik.

Bordi turistik i përshkruan ngjyrat e kësaj drite dielli si ‘si një perendim i zgjatur dhe lindja e diellit menjëherë’ me ‘dritë të verdhë të kuqërremtë’. Si dhe në Svalbard dhe Ishujt Lofoten, efekti i diellit të mesnatës mund të përjetohet në qytetin e Bodo, Kepi i Veriut në majë të vendit dhe në qytetin e Tromso, ndër të tjera.

Ka shumë aktivitete që mund të shijohen në të gjitha orët e natës gjatë 24 orëve të diellit, udhëtarët mund të bëjnë golf në mesnatë, çiklizëm, vozitje në lumë, të nisen në një ekspeditë për vëzhgimin e balenave ose të provojnë kajak në det gjatë natës. Vizitoni Norvegjinë rekomandon gjithashtu nisjen për në Svalbard për të bërë një ecje me udhëzues në mesnatë në një akullnajë.

Linjat e lundrimit si Hurtigruten ose Havila ofrojnë ‘lundrime me diell të mesnatës’, duke lejuar pasagjerët të shikojnë pamjet e kësaj rreze dielli në dukje të pafund përgjatë bregdetit norvegjez.

Norvegjia nuk është destinacioni i vetëm ku mund të dëshmoni ‘diellin e mesnatës’ ai ndodh gjithashtu në vende të tilla si Alaska, Grenlanda dhe Kanadaja.

/lajmifundit.al