VIDEO/ “InSight” selfie nga Marsi, dërgon imazhin mahnitës të tokës në planetin e kuq

170

Sonda më e fundit e NASA-s ka treguar vetën e saj të parë nga sipërfaqja e shterur e Marsit, pasi arriti me sukses në planetin e kuq pas një udhëtimi shtatë mujor nëpër hapësirë.

Agjencia amerikane e hapësirës lëshoi ​​një fotografi të marrë nga anija kozmike InSight pak pasi u ul, duke treguar një pjesë të hetimit dhe sipërfaqen e Marsian në distancë.

Imazhet e anijes kozmike prej një miliardë dollarë u publikuan nga NASA për të treguar se misioni shkoi me sukses.

Transferimi i suksesshëm konfirmoi se panelet diellore të InSight-it, të njohura si vargje diellore, tani janë hapur me sukses, që do të thotë se është në gjendje të mbledhë rrezet e diellit dhe të rimbushë bateritë e saj çdo ditë.

Tom Hoffman, menaxher i projektit InSight në Laboratorin Jet Propulsional të NASA-s, tha: “Ekipi i InSight mund të pushojë pak më lehtë sonte, tani që ne dimë se vargjet diellore të anijeve hapen dhe mbushin bateritë.

“Ka qenë një ditë e gjatë për ekipin. Por nesër fillon një kapitull i ri emocionues për InSight: operacionet sipërfaqësore dhe fillimi i fazës së vendosjes së instrumenteve”, tha Hoffman.

Përdorimi i krahut robotik të InSight, i cili ka një kamera të bashkangjitur, ekipi i misionit do të jetë në gjendje të marrë më shumë fotografi në ditët e ardhshme, tha NASA.

Kjo do të ndihmojë inxhinierët të vlerësojnë se ku do të instalojnë instrumentet shkencore të anijeve, të cilat do të fillojnë dërgimin e të dhënave në Tokë brenda dy deri tre muajve.

InSight u ul në Mars vetëm para orës 8:00 të mbrëmjes së djeshme, duke i mbijetuar të ashtuquajturat ‘shtatë minuta terrori’, një fazë e ndërlikuar për ulje të sondës robotike.