Vijnë turistët e parë në Shqipëri, priten me lule tek aeroporti Nënë Tereza (FOTO)

34

Pasditen e së premtes në aeroportin ndërkombëtar të Tiranës kanë mbërritur 189 turistët e parë nga Bjellorusia.

Turistët në ditët në vijim do të shijojnë qëndrimin e tyre në Shqipëri, duke frekuentuar plazhet e jugut si dhe vizituar monumentet e kulturës.

Çarteri turistik erdhi me kompaninë “Belavia”, linja ajrore kombëtare e Bjellorusisë.

Fluturimi i planifikuar çarter do të funksionojë gjatë gjithë verës me një avion Boing 737-800, dy herë në javë, të martën dhe të premten.

Aegean Airlines, transportuesi flamurmbajtës i Greqisë si dhe Austrian Airlines kanë njoftuar se fluturimet e para, përkatësisht nga Athina dhe Vjena drejt Tiranës do të fillojnë në 15 qershor 2020.