”Reisereporter”: Shqipëria destinacioni i ëndrrave për pushimet tuaja të radhës

0

Një udhëtim në Shqipëri është veçanërisht i vlefshëm për të eksploruar peizazhin e bukur të vendit ballkanik. Inga Wolter, gazetarja e udhëtimeve e faqes së njohur reisereporter.de ju tregon shtatë mrekullitë më të bukura natyrore të këtij vendi.

”A ju pëlqen të zbuloni natyrën? Kanoe nëpër një grykë? Shëtitje nëpër një pyll me aromë pishe? Atëherë Shqipëria mund të jetë destinacioni i ëndrrave për pushimet tuaja të radhës.

Përveç plazheve të mrekullueshme dhe qyteteve emocionuese, ju mund të zbuloni parqe kombëtare unike dhe bukuri natyrore në të gjithë vendin ballkanik. Janë të panumërta destinacionet për ecje, por ne kemi zgjedhur shtatë mrekullitë natyrore më të bukura dhe spektakolare që Shqipëria ka për të ofruar.

Ato janë të shpërndara në jug, veri, pothuajse në të gjitha pjesët e vendit. Në varësi të vendit ku saktësisht dëshironi të kaloni pushimet tuaja, ka kuptim të zgjidhni paraprakisht bukurinë tuaj të preferuar natyrore dhe të konsideroni një turne atje.

1. Alpet Shqiptare

Alpet Shqiptare janë mrekullia më e famshme e natyrës dhe vargmali më i madh malor në vend. Malet shtrihen përgjatë kufirit midis Shqipërisë dhe Malit të Zi dhe janë pjesë e Alpeve Dinarike.

Aty mund të zbuloni një peizazh të mrekullueshëm të majave, luginave, liqeneve dhe lumenjve.

Mali më i lartë në anën shqiptare është Jezerca me 2 694 metra. Megjithatë, një shëtitje në Jezercën shkëmbore rekomandohet vetëm për alpinistët me përvojë. Alpet shqiptare janë një parajsë për adhuruesit e ecjes, veçanërisht në muajt e verës. Por aktivitete të tjera të shumta tërheqin gjithashtu udhëtarët në male çdo vit si rafting, kajak dhe hipizëm.

Pjesë të mëdha janë ende të virgjëra, pasi nuk ka qytete të mëdha atje, por ka disa fshatra ku mund të gjeni restorante dhe hotele të vogla – dhe për këtë arsye akomodim.

Destinacionet e njohura të ekskursioneve dhe ecjeve janë fshatrat e Thethit dhe Valbonës, liqeni i Hridit, shpellat e Bogës dhe ujëvara e Grunasit 30 metra e lartë.

2. Parku Kombëtar i Llogorasë

Cezari thuhet se ka udhëhequr trupat e tij përmes kësaj natyre unike: Parku Kombëtar i Llogorasë në jug të vendit është një pikë kryesore për alpinistët. Pjesë të mëdha të parkut, i cili shtrihet në malet Cerauniane, përbëhen nga pisha, pisha, frashër dhe bredha. Bota e kafshëve është gjithashtu e larmishme, pasi aty jetojnë ujqër, dhelpra, mace të egra, drerë, dhi të egra dhe shumë lloje zogjsh.

Parku Kombëtar i Llogorasë është veçanërisht i lehtë për t’u arritur nga qyteti bregdetar i Vlorës, por ka edhe disa hotele në vend, për shembull Fshati Turistik Llogora, Hotel Restorant Alberti ose Llogora Hotel Uji i Panjës. Nëse ju pëlqen ecja, mund të kaloni lehtësisht disa ditë në Parkun Kombëtar të Llogorasë, duke shijuar natyrën dhe duke bërë disa turne.

Shumë pyje, por edhe liqene, lumenj dhe gjire të izoluara, pasi në Parkun Kombëtar të Llogorasë mund të nuhasësh aromën e pishave, të notosh në natyrë dhe të bësh shëtitje të ndryshme.

3. Rezervuari i Komanit në veri të Shqipërisë

Rezervuari i Komanit mund të llogaritet gjithashtu ndër mrekullitë natyrore të Shqipërisë, edhe pse është krijuar artificialisht, sepse natyra rreth tij është një ëndërr: peizazhi liqenor me muret e tij të larta shkëmbore dhe grykat e ngushta – ndonjëherë ato janë vetëm 50 metra të gjerë – të kujton fjordet norvegjeze dhe është shumë i popullarizuar nga udhëtarët.

Rezervuari u krijua në vitet 1980 nën regjimin e diktatorit Enver Hoxha dhe u përdor për të prodhuar energji elektrike

Shumë njerëz përdorin tragetet e makinave për të eksploruar zonën. Varkat më të vogla të pasagjerëve shkojnë gjithashtu në fshatrat që janë më larg dhe ndonjëherë lart mbi liqen. Ata mund të arrihen vetëm me varkë. Peizazhi rreth rezervuarit me ujin e tij bruz dhe grykat piktoreske është mbresëlënës.

4. Syri i Kaltër

Një nga mrekullitë natyrore më magjepsëse në Shqipëri është pa diskutim liqeni malor i Syrit të Kaltër. Nën liqenin malor, që vezullon në të gjitha nuancat e blusë dhe bruzës, gjendet një burim nëntokësor karstik nga i cili rrjedh pandërprerë dhe me presion të madh ujë i pastër dhe i ftohtë si akull.

Nga një platformë shikimi ju keni një pamje të mrekullueshme të “syrit blu”.

Nëse jeni të guximshëm, provoni të notoni në liqenin malor – por kini kujdes sepse uji është shumë i ftohtë.

Syri i Kaltër është një nga destinacionet më magjepsëse dhe më të njohura të ekskursionit në Shqipëri.

Ai ndodhet në një zonë peizazhi të mbrojtur në jug të Shqipërisë, rreth një orë nga porti i Sarandës. Mund të kombinoni një udhëtim në liqenin malor me një vizitë në qytetin e vjetër të Gjirokastrës, një nga pamjet më të rëndësishme dhe një nga destinacionet më të njohura të ekskursionit në vend. Koha e mirë për të vizituar Syrin e Kaltër është pranvera ose vjeshta, pasi atëherë ka shumë më pak vizitorë.

5. Liqeni i Ohrit

Liqeni i Ohrit, i cili shtrihet në kufirin midis Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, gjithashtu vlen të vizitohet. Është një nga liqenet më të vjetër dhe më të thellë në botë, liqeni i dytë më i madh në Gadishullin Ballkanik dhe një sit i Trashëgimisë Botërore.

Liqeni i Ohrit është i njohur për ujin e tij të pastër kristal, florën dhe faunën e tij të larmishme dhe fshatrat dhe qytetet e bukura që shtrihen pranë liqenit. Mund të shijoni natyrën dhe paqen atje dhe të bëni një udhëtim me varkë.

Por, ka edhe disa pika kryesore turistike si Ohri me qytetin e tij të bukur të vjetër dhe një amfiteatër të lashtë. Vlen të shihen edhe Radozda historike, Manastiri i Shën Naumit dhe i ashtuquajturi Gjiri i Kockave të Ohrit.

Nga kryeqyteti i Shqipërisë Tirana mund të merrni një autobus për në Liqenin e Ohrit. Udhëtimi zgjat deri në tre orë. Mbani në mend se me gjasë do të kaloni kufirin në Maqedoninë e Veriut në turneun tuaj.

6. Lugina e Vjosës në jug

Ju mund të gjeni një tjetër mrekulli natyrore në Shqipërinë e Jugut.

Lumi Vjosa është një nga lumenjtë e fundit të egër në Evropë dhe u shpall park kombëtar në vitin 2023.

Çfarë është kaq magjepsëse tek Vjosa? Përveç rëndësisë së saj të madhe si një ekosistem unik me kafshë të egra të pasur, peizazhi i lumit është jashtëzakonisht i bukur dhe një zonë e shkëlqyer për një udhëtim rrugor, për shembull në një turne nga Greqia në Shqipëri. Por, luginën e Vjosës mund ta shihni edhe nga qyteti i Gjirokastrës.

Vazhdoni të shikoni malet, luginën e lumit dhe lumin që gjarpëron egërsisht nëpër peizazh.

Është gjithashtu magjepsëse të vizitosh Vjosën në periudha të ndryshme të vitit, pasi herë lumi ka pak ujë, herë një përrua i vrullshëm vërshon nëpër luginë. Lugina e Vjosës është gjithashtu një destinacion i mrekullueshëm për ecje, ngjitje dhe rafting.

7. Gryka e Osumit

Në jug të vendit shtrihet gryka mbresëlënëse e Osumit, mrekullia jonë e shtatë natyrore shqiptare. Kanioni 13 kilometra i gjatë me muret e tij të pjerrëta gëlqerore deri në 80 metra të lartë është ideal për rafting dhe ecje. Meqenëse brigjet nuk janë veçanërisht të trazuara, ju mund të eksploroni grykën në një kanoe dhe të zbuloni shpella dhe ujëvara edhe pa ndonjë njohuri të veçantë paraprake.

Kanoe dhe rafting janë të mundshme, veçanërisht në pranverë, kur ka ujë të mjaftueshëm në shtratin e lumit. Në verë, kur niveli i ujit është i ulët, ju mund të ecni në mes të grykës. Mund t’ju duhet ende të notoni nëpër disa pika të ngushta. Një alternativë është të bëni një shëtitje rreth grykës.

Gryka e Osumit ndodhet pranë qytetit të Çorovodës, në rajonin e Skraparit. Nëse dëshironi të shijoni pamjen e grykës dhe të bëni foto spektakolare, mund të drejtoheni në një nga platformat e shikimit. Disa ura pranë grykës ofrojnë gjithashtu pamje të mrekullueshme të peizazhit.

/ata.gov.al