Mbillen dhjetëra fidanë me pishë të zezë në Parkun Kombëtar të Qafë-Shtamës

Në Parkun Kombëtar të Qafë-Shtamës, i cili ofron një mozaik natyror dhe kulturor për qindra pushues, u mbollën sot 110 fidanë me pishë të...

Berat, vijon aksioni për mbjelljen e 4 500 fidanëve me pisha

Aksioni për mbjelljen e 4500 fidanëve me pisha po vazhdon në qytetin e Beratit, kryesisht në zonat ku ato mungojnë ose ku ka pasur...

Vetëm “Trash Tag” mund të pastrojë Shqipërinë

Një ndër nismat më të famshme të momentit në të gjithë botën, "Trash Tag" sapo ka mbërritur edhe në vendin tonë. Që prej fillimit të...

Edhe Amerika Latine me central për prodhimin e energjisë elektrike nga dielli

Mijëra pasqyra gjigante janë vendosur në mes të shkretëtirës së Atakamës në Kili. Ky është centrali i parë që do të prodhojë energji elektrike...

Mali i Munellës, prezantohet propozimi për ta shpallur zonë të mbrojtur

Diskutimi për rëndësinë dhe vlerat e zonave të mbrojtura, për skanimin e të gjitha atyre që janë pjesë e kësaj harte apo të atyre...

Karavastaja, laguna me rëndësi ndërkombëtare

Laguna e Karavastasë është pjesë e rëndësishme e projekteve të iniciativës “MedWet”. Kjo është një iniciativë që bashkon 27 shtete të Mesdheut për të...

Projekt 3-vjeçar për mbrojtjen e biodiversitetit në Parkun Detar Karaburun-Sazan

Parku Detar Karaburun-Sazan, zona e parë dhe e vetme e mbrojtur detare e Shqipërisë, është përfshirë në një projekt 3 vjeçar (2018-2020), të financuar...

“Një pemë për nënën”, ide e veçantë për 8 Mars

Nëse ende nuk keni zgjedhur dhuratën për nënën apo bashkëshorten tuaj këtë 8 Mars, Bashkia e Tiranës ju fton të zgjidhni atë të duhurën. Gjithçka...

Qytetarët kontribuojnë, i shtohen dhe 100 fidanë Ballkonit të Bunës

Kontributi i qytetarëve për gjelbërimin e Ballkonit të Bunës, në Shkodër nuk ndalet. U shtuan dhe 100 fidanë të tjerë Ballkonit të Bunës, fal...

Gjesti pozitiv i nxënësve të “Qemal Stafës”, japin mesazhe përmes punës

“Pas dhjetë vitesh dikush do të ulet në hijen e kësaj peme”. Nëse kalon këtë fundjavë në dunat e Divjakës mund të shikosh jo...

Lajmi i mirë/ Gjeli i egër rikthehet në parkun kombëtar të Tomorrit

Gjeli i egër është një specie e kërcënuar nga zhdukja që jeton pak në numër në pyjet e dendura halore në Europë nga vendet...

Pemët “Lejlandër’ të mbjella tek Liqeni kanë një simbolikë të veçantë

Parkut të Liqenit i janë shtuar 400 pemë të llojit Lejlandër. Punonjësit e Bashkisë së Tiranës janë parë mëngjesin e sotëm duke mbjellur pemët...

Foto/ Mbillen 1 mijë drurë akacie në kurorën e gjelbër të Pukës

Kurorës së gjelbër të qytetit të Pukës i shtohen edhe 1000 drurë të tjerë Akacie, të mbjellë përgjatë skrapatave në grykëderdhjen e Liqenit të...

5 mijë pemë për të ndalur erozionin në Kune-Vain

Laguna Kune e Vainit i shpëton erozionit. Për të shmangur gërryerjen Ministria e Turizmit nisi mbjelljen e 5 mijë pemë në zonën që rrethon...

Sarandës pritet që t’i shtohen 550 pemë dekorative

Bashkia Sarandë vijon punën për mbjelljen e pemëve të reja dekorative dhe zëvendësimin e atyre të dëmtuara, me të reja. Pas mbjelljes të qindra fidanëve...

“Krijo oksigjenin tënd”, nxënësit mbjellin 1500 fidanë në Llogara

Plot 1500 fidanë u mbollën ditën e diel, nga dhjetëra nxënës të shkollave të Dukatit në Llogara. Nisma u ndermor në kuadër të Ditës së...

290 lloje shpendësh autokton në Shqipëri

Shqipëria ka një perspektivë brilante për të zhvilluar turizmin e biodiversitetit prej shumëllojshmërisë së shpendëve autoktonë që arrijnë në 290 lloje, mes tyre edhe...

Bari, bonus për ata që shkojnë me biçikletë në shkollë ose punë

Komuna e Bari-t, në Itali, ka vendosur të paguajë 25 euro në muaj përsonat që do zgjedhin biçikletën për të shkuar në shkollë ose...

Riparohet “Monumenti i Pavarësisë” në Tiranë

Në Tiranë është bërë e mundur riparimi dhe përforcimi i “Monumentit të Pavarësisë” që ndodhet në Parkun Rinia përgjatë Bulevardit kryesor. Ky monument ndodhet në...

Në “Ishullin e Pelikanit”, krijohet infrastruktura ku zogjtë ngrenë foletë e tyre

Punonjësit e Agjencisë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura Fier, në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta po rregullojnë ishullin e Pelikanit, ku zogjtë ngrenë foletë e tyre,...

Jo vetëm Munella, rrëqebulli i Ballkanit fotografohet edhe në Rezervatin Natyror Stravoj- Sopot

Deri më sot, Mali i Munellës, njihej si streha e vetme e rrëqebullit të Ballkanit, por kamerat kurth kanë fiksuar kafshën e rrallë edhe...

Efektet e moratoriumit të gjuetisë, 40% më shumë zogj shtegtarë në lagunat tona

Në lagunat e Shqipërisë është rritur prezenca e zogjve shtegtarë me 40%. Pakësimi i faunës së egër ka qenë një problematikë e madhe në Shqipëri,...

Lajmi i mirë/ Në Kune-Vain rikthehet pelikani kaçurrel

Në Lagunën e Kune-Vainit në Lezhë janë rikthyer shpendët e rrallë, përfshi disa specie që nuk janë parë prej dekadash. Prej muajsh, ekspertët po...

FOTOT/ Parkut Kombëtar të Thethit i shtohen 350 fidanë arre

Administrata e Zonave të Mbrojtura në Shkodër, ka nisur punën për pyllëzimin e Parkut Kombëtar të Thethit me fidanë arre, traditë e kësaj zone...

Thethi magjepsës, mes fluksit turistik dhe ruajtjes së trashëgimisë

Thethi prej vitesh është kthyer në një prej destinacioneve më të preferuar në Veri të Shqipërisë. Numri I turistëve vit pas viti ka ardhur...

PROJEKTI/ I gjithë Ballkani bëhet bashkë për mbrojtjen e mjedisit

Këshilli për Bashkëpunim Rajonal  (RCC) themeloi një Grup Pune me përfaqësues të nivelit të lartë nga vendet e Evropës Juglindore (SEE) përgjegjëse për mjedisin,...

Pas rikualifikimit urban, nis gjelbërimi i zonës së Kombinatit

Pas rikualifikimit të bllokut pranë rrugës “Musine Kokalari” në Kombinat, Bashkia e Tiranës ka nisur punën për krijimin e minilulishteve si mjedise çlodhëse për...

Lungomare edhe tek Shkëmbi i Kavajës! 200 milionë lekë për transformimin e zonës

Hapësirat publike në zonën e plazhit tek Shkëmbi i Kavajës do t’i nënshtrohen së shpejti rikonstruksionit. Bashkia e Durrësit ka hapur procedurat e tenderimit...

Keni plane në fundjavë? Ka një aksion për pastrimin e Shqipërisë

Pastrimi i vendit, mbajtja paster e ambientit eshte detyre e gjithsecilit. Kjo fundjave eshte nje mundesi e mire, per ambientalistet per t'iu bashkuar nje...

Rishfaqet gjeli i egër në Parkun e Tomorrit, BE projekt për mbrojtjen e tij

Gjeli i Egër, një prej specieve të rralla të faunës së egër në Shqipëri pasi rrezikoi zhdukjen, është rishfaqur në Parkun Kombëtar të Tomorit...

“Eko Mendje” pastron lumin Buna duke hequr 6 ton mbetje

“Eko Mendje”, një organizatë jofitimprurëse, me qëllime ambjentaliste dhe sociale, ka ndërmarrë një aksion për pastrimin e lumit Buna nga mbetjet urbane. Aktivistë e “Eko...

Pylli Orbital i Tiranës, Rajoni i Pulias dhuron 3 mijë pemë

Rajoni i Pulias i bashkohet Bashkisë së Tiranës në nismën e saj ambicioze për krijimin e Pyllit Orbital, një brez i gjelbër me 2...

FOTOT/ Një park japonez në qytetin e serenatave, ja sa kanë avancuar punimet

Në qytetin e Korçës vazhdon puna për krijimin e parkut më të ri, atij japonez. Një hapësirë me funksion çlodhës dhe argëtues për qytetarët po...

Mjete moderne e ekologjike për pastrimin e Parkut të Liqenit

Pastrimi i Parkut të lIqenit do të bëhet me mjete të teknologjisë së avancuar, automatike, e mbi të gjitha ekologjike “Euro6”, pra që nuk...

‘Krijohet’ Parku Kombëtar “Lurë-Mali i Dejës”; Ja sa do të jetë sipërfaqja e tij

Pas zgjerimit të Parku Kombëtar të “Malit të Tomorrit”, Ministria e Turizmit dhe Mjedisit ka vendosur të zgjerojë edhe Parkun Kombëtar të Lurës. Sipas...

VIDEO/ Flamingot ‘pushtojnë’ Divjakën, tërheqin mijëra vizitorë

Flamingot, zogjtë me qafën e hollë dhe të harkuar dhe me këmbët e hijshme, kanë “pushtuar” lagunën e vogël në pjesën jugore të parkut...

Politikat mjedisore, Tirana shembull suksesi nga OBSH

Kryeqyteti shqiptar ka përparuar më shumë në politikat mjedisore. Për këtë edhe Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka përzgjedhur Tiranën si një nga qytetet që...

1.7 miliardë euro për rrugët, ja akset që përfundojnë brenda 2021

Për rrugët në tre vitet e ardhshëm planifikohet të financohen 213 miliardë lekë fonde, ose 1.7 miliardë euro. Në periudhën afatmesme 2019-2021 synohet përfundimi i...

VIDEO/ Pamje të rralla, ‘takim’ me hënën në Kaliforni

Pamje të tilla të hënës së plotë dhe kaq afër nuk besoj se keni parë ndonjë herë. Videoja është filmuar në orën 18:12 të...

FOTOT/ Magjia e vjeshtës në kryeqytetin e Veriut

Shkodra vetë fal shumë dashuri, harmoni dhe humor. Shtojini kësaj dhe ngjyrat e vjeshtës dhe përfundimi është kjo që do shihni më poshtë.  ...

VIDEO/ Filmohen kafshë të rralla në Parkun e Tomorrit

Kamerat-kurth të përdorura nga specialistët e Administratës së Zonave të Mbrojtura në Parkun Kombëtar të Malit të Tomorrit, regjistrojnë kafshë që mendoheshin të zhdukura...

VIDEO spektakolare/ Dhitë e egra ‘vallëzojnë’ majë shkëmbinjve në Tropojë

Dhitë e egra njihen si 'mbretëreshat' e bjeshkëve të Shqipërisë. Ato shquhen veçanarisht për faktin se jetojnë në shkëmbinj të thepisur, ku njerëzit nuk...

FOTOT/ Magjia e vjeshtës! Këto pamje përrallore nuk janë larg nga Tirana

Këto pamje të lënë pa frymë. Magjia e ngjyrave që sjell vjeshta dhe panorama magjepsëse, janë vërtetë frymëzim. Këto nuk janë bërë në ndonjë vend të...

FOTOT/ Kjo rrugë përrallore ndodhet në Qafë Shtamë dhe sapo ka përfunduar

Kur sheh këto foto nuk ke sesi të rrish indiferent. Magjia e ngjyrave të vjeshtës, rruga gjarpëruese, e sapo asfaltuar, që shtrihet mes maleve,...

Fantazi? Së shpejti do shihni një “Hënë artificiale”

Duket fantazi, por shkencëtarët e kanë seriozisht. Por a mundet që njeriu të krijojë një Hënë? Një gjë të tillë po tentojnë ta realizojnë disa shkencëtarë...

Studimi/ 5 arsyet pse keni nevojë për bimë dhe lule në shtëpi dhe zyra

Njerëzit shpenzojnë rreth 90% të kohës së tyre në ambiente të mbyllura. Dhe kjo është ... shumë. Por nëse keni bimë në shtëpinë ose zyrën...

FOTOT/ Zbulohet i zogu i rrallë në Orikum, vjen nga Himalajet

Një specie e re është zbuluar mbrëmjen e 12 tetorit në Orikum. Në rrjetet e ngritura nga kampi i unazimit ra një Fishkëllyes i murrmë...

Shqipëria para vendeve të BE-së për energjinë e rinovueshme

Rreth 85% e elektricitetit të konsumuar në Shqipëri në vitin 2016 ishte gjeneruar nga burimet e rinovueshme, sipas të dhënave të publikuara nga “Eurostat”...

Pjesa shqiptare e Liqenit të Ohrit në UNESCO, në qershor 2019

Pjesa shqiptare e liqenit të Ohrit është propozuar për t’u përfshirë në Listën e Trashëgimisë Mikse Natyrore dhe Kulturore Botërore të UNESCO-s, ku bëjnë...

FOTOT/ Në ‘ballkonin’ e Përmetit, një kënd panoramik për ‘qytetin e trëndafilave’

Shtëpitë më të bukura janë ato që kanë ballkon, i cili të jep mundësinë për të pushuar dhe për të shijuar i qetë bukuritë...

“20 foto që do të bëjnë ta doni Shqipërinë”

Fotot e mëposhtme janë realizuar nga ‘ ...

Kjo foto e shkrepur në Veri të Shqipërisë, triumfon mes 35 mijë fotografive

"Colours of Albania" shpalli fotografitë më të bukura të edicionit të 4 në një festë që i dha jetë për një natë kalasë së...

FOTOT/ Një perëndim dielli për të mos u humbur, magjia e liqenit të Pukës

Puka është një qytet i vogël alpin që shtrihet në verilindje të Shqipërisë. E gjithë zona ofron një panoramë magjepse, e cila shoqëruar me ajrin...

FOTOT/ “Censusi” i zogjve, regjistrohen të gjithë shpendët në parkun Divjakë-Karavasta

Tufa të shumta shpendësh shtegtarë kanë emigruar në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta. Numri i madh i tyre ka bërë që një grup studiueshish shqiptarë të...

Foto/ Korab-Koritnik, destinacion i ri i turizmit natyror

Zona e Dibrës, është një zonë me potenciale të mëdha për turizmin gjithëvjetor. Një nga atraksionet kryesore turistike në Dibër është zona malore e Korab-Koritnik,...

Shkallë të reja tek diga e Liqenit, vendosen kangjellat dekorativë përgjatë shëtitores

Transformimi i Parkut të Liqenit nuk ndalet. Një pamje komplet e re për hyrjen te shëtitorja e Liqenit Artificial nga ana e Zoo Park,...

Liqeni i Shkodrës, zonë pilot për zhvillimin e ekosistemeve

Vendet Adriatiko-Joniane janë bërë bashkë për diskutimin e strategjive të përbashkëta në mbrojtje të ekosistemeve dhe përdorimin e qëndrueshëm të shërbimeve, si objektiv kryesor i projektit...

Turizëm mes pishave, ujit dhe ajrit të pastër në Funar

Dikush duke bërë ecje në natyrë dhe të tjerë duke lundruar, një grup të rinjsh nga Elbasani kanë zgjedhur që këtë fundjavë të promovojnë...

Specialistët nisin inventarizimin kombëtar të pyjeve dhe kullotave

Specialistët e Agjencisë Kombëtare të Mjedisit, vazhdojnë punën në  terren për mbledhjen e të dhënave në kuadër të Inventarit Kombëtar të Pyjeve dhe Kullotave....
23,244FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit