FOTOT magjike/ Malet me borë në Himarë duken si një dallgë gjigande nga brigjet italiane

168

Një valë e gatshme për t’u rrëzuar në bregdet. Në një shikim të shpejtë mund të duket kështu, por në fakt është një sugjerim i krijuar nga malet shqiptare të mbuluara me borë që duken në horizont.

Kështu shkruan gazeta italiane “La Repubblica” në një artikull të shoqëruar me disa fotografi të shkrepura nga fotografja italiane Maria Pacoda nga Salento, ku në sfond duken malet e Himarës.

“Ne jemi në Salento dhe në fotot e Maria Pacoda pikat e vëzhgimit ndryshojnë, por relievet janë gjithmonë të dukshme në sajë të qiellit të qartë. Dhe magjia përsëritet”, thuhet në shkrim.

Me një bregdet të mrekullueshëm dhe male të larta, Himara vijon të tërheqë vëmendjen e turistëve të shumtë, ku gjatë vitit 2018 shënoi një rritje prej 20% të tyre.

Himara shquhet për plazhet e saj shumë të bukur, shumica me zalle, por edhe me rërë të bardhë e të imët. Spillea, është plazhi qendror i Himarës, me shumë vizitorë në verë, më tutje janë Prino, Potami, Filikuri, më në jug Llamani, Qeparoi, Borshi, brigjet e Piqernit (Buneci), Lukova dhe Kakomea.