Ja vendet më të mira në Shqipëri sipas revistes njujorkeze ”Paste”

557

Revista njujorkeze “Paste” ka bërë një renditje të vendeve që duhen vizituar në Shqipëri.

Brigje magjepsëse, plazhe të mrekullueshëm, ushqim i mirë dhe miqësor me kuletën, janë vetëm maja e ajsbergut kur nis të përshkruash këtë shtet të gjallë të Ballkanit. Megjithëse, ka filluar të jetë popullore ndër turistë, Shqipëria mbetet ende e pazbuluar. Padyshim që vija e gjatë bregdetare dhe atraksionet turistike janë arsye për ta vizituar Shqipërinë, por arsyeja më madhore për të ardhur në Shqipëri është për të zbuluar një vend plotësisht të panjohur, i mbështjellë me mister pas dekadash në izolim.

Përgatituni të bini në dashuri më këtë vend, nga kryeqyteti i Tiranës te brigjet e mrekullueshme me ujë kristal të jugut, në qytet antike, ekskursioni nëpër Shqipëri është një aventurë e vërtetë.

1-Tirana

Harrojeni Londrën, Parisin apo Romën. Për një qytet të pasur në kulturë, histori, dhe gastronomi, ende i pazbuluar nga masa, provoni Tiranën. Kryeqyteti i Shqipërisë, në gadishullin e Ballkanit, do të jetë destinacioni i ardhshëm i turistëve. Vorbulla e këtij destinacioni të gjallë është Blloku, lagja më e famshme në Tiranë.

Zemra e qytetit është Sheshi Skënderbe me xhaminë, Statuja e Skënderbeut, dhe kulla e sahatit. Gjithashtu edhe BunkArt2, një muze i sapo hapur, është një ndër destinacionet që nuk duhet lënë pa vizituar në kryeqytet.

2- Berat

Pa njerëz mund t’i rezistojnë sharmit të qytetit të Beratit, të mbrojtur nga UNESCO. Zemra e këtij qyteti të bukur, Mangalem, është një qendër mbresëlënëse Otomane, me shtëpi tipike të bardha me dritare të vogla, i quajtur ndryshe dhe qyteti i Një Mijë Dritareve  dhe me shumë xhami. Shqipëria është një qendër me shumicë myslimane, por shquhet për tolerancën fetare në rajon.

Por pavarësisht se është një qendër e madhe turistike, Berati ka arritur të ruaj atmosferën e këndshme. Nëse dëshironi të mësoni më shumë për historinë e këtij qyteti të mrekullueshëm mos harroni të vizitoni Muzeumin Etnografik, i vendosur në një shtëpi të epokës osmane.

3- Gjirokastër

Vizitoni  kështjellën e Gjirokastrës antike për të parë horizonte verbuese. Sapo të jesh këtu, do të kuptosh pse është faqja e trashëgimisë botërore të UNESKO-s. Një nga qytetet më të vjetra të Shqipërisë, emri i së cilës  do të thotë Kalaja e Argjendtë, tregon qartë për bashkimin e kulturave shqiptare, greke dhe turke.

4- Riviera shqiptare 

Duke ecur përgjatë vijës bregdetare të Shqipërisë do të thotë lëkundje e peizazheve të habitshme të mbushura me fshatra tradicionale, plazhe të arta të mbuluara nga ujërat e bruzta, kishat e vogla ortodokse dhe malet që rriten në mënyrë dramatike. Riviera Shqiptare është një zbulesë për shumë udhëtar, sepse këto janë ndër plazhet e fundit të paprekura të Evropës. Eksplorimi i këtij bregu të mrekullueshëm, ku takohen detet Adriatik dhe Jon, është një domosdoshmëri.

Filloni udhëtimin tuaj nga qyteti i Vlorës (dy orë me makinë nga Tirana) dhe drejtohuni në gadishullin e Karaburunit dhe në ishullin e Sazanit. Kjo zonë dikur ishte bazë ushtarake, por sot është një Park Kombëtar dhe vendi më i mirë për t’u vizituar në Vlorë.

Palasa është plazhi i parë i aksesueshëm në Rivierë pas negocimit të prejardhjes së jashtëzakonshme përmes Kalimit të Llogarasë. Për vizitat verbuese shkojnë në Dhërmiu është një nga plazhet më të famshme në Shqipëri . Jashtë sezonit të pikut, është shumë e qetë, dhe ndërsa muajt e verës tani janë shumë të zënë, plazhi është mjaft i gjatë për ata që kërkojnë një vend të qetë larg turmave (përfshirë plazhin e bukur të Drymades). Plazhi shtatë kilometra afër fshatit Borsh është më i madhi në Rivierën. Përkundër dimensioneve të saj, turizmi ka prekur mezi këtë zonë. Përkundrazi, Ksamili, një plazh i mrekullueshëm pranë Sarandës (kryeqyteti jozyrtar i Rivierës Shqiptare) është një qendër e madhe e turizmit dhe i mbushur me njerëz gjatë verës.

5- Parku Arkeologjik i Butrintit 

Para se të largoheni nga Shqipëria duhet të kaloni disa orë në Parkun Arkeologjik të Butrintit. Është afër kufirit grek dhe më pak se një orë nga Saranda. Rrënojat e lashta të Butrintit janë në një mjedis fantastik natyror dhe nga një sërë periudhash, që përfshin 2,500 vjet. Ndonëse ishte e banuar shumë kohë më parë, grekët nga Korfuzi u vendosën në kodrën e Butrintit në shekullin e 6 para Krishtit. Brenda një shekulli vendi ishte bërë një qytet i fortifikuar tregtar. Prosperiteti i Butrintit vazhdoi gjatë periudhës romake dhe bizantinët e bënë atë një qendër kishtare.

Burimi: Revista Monitor