Kërkimi shkencor, vera i bën shumë mirë trurit

326

Një studim i fundit ka treguar se somelierët kanë një shqisë shumë të mirë nuhatjeje dhe një trashësi më të madhe të trurit. Kjo trashësi, sipas kërkimit shkencor, mund të parandalojë Alzajmerin dhe Parkinsonin. Ndërsa, ata që nuk e preferojnë verën kanë një tru më të hollë dhe janë më të rrezikuar nga këto sëmundje.

Dr. Sarah Banks, shefe në Klinikën Klivlendit në Las Vegas dhe udhëheqësja e studimit, thotë se truri duhet i trashë, për këtë arsye, duhet pirë një gotë verë në ditë.

Studime të mëparshme kanë treguar se një ose dy gota verë të kuqe është treguar se ndërpresin dëshirën dhe oreksin për të ngrënë dhe ju bëjnë të ndiheni më të çlodhur, që do të thotë të hani më pak dhe të shkoni më herët në shtrat, që gjithashtu mund të ulë edhe presionin tuaj të gjakut.

Burimi: Top Channel