Këshilla/ Si të kujdeseni për lëkurën gjatë dimrit

Me ardhjen e dimrit, temperaturat e ftohta mund të demtojnë lëkurën tuaj, si në trup ashtu edhe në fytyrë. Me uljen e temperaturave, lëkura bëhet...

Lajmi i mirë/ Impiantet e dëgjimit do të rimbursohen nga shteti

Implanti koklear do të përfshihet në paketën e rimbursueshme nga Fondi Detyrues i Kujdesit Shëndetësor. Lajmin e mirë për gjithë pacientët e dha Dr....

Pajisje moderne të shërbimit okulistik në 11 spitalet rajonale të Shqipërisë

Të gjitha spitalet e vendit janë kompletuar me pajisje moderne të shërbimit okulistik. Sipas të dhënave, është investuar në 11 spitale rajonale nga Kukësi deri...

Raporti/ Shqipëria, mes vendeve më të shëndetshme në botë

Shqipëria renditet mes vendeve të shëndetshme të botës. Një raport global ku u morën në shqyrtim 149 vende zbulon se Shqipëria pozicionohet e 48-ta...

Sekreti për të fjetur mirë, ushqimet që ndihmojnë për t’iu zënë gjumi

Të flesh mirë është shumë e rëndësishme për të rimarrë energjitë dhe për t’u përballur me ditën. Ju jo gjithmonë shkoni në shtrat mjaft...

Mrekullia e një veze në ditë! Vlerat e jashtëzakonshme për shëndetin

Ngrënia e një veze në ditë mundet t’ju vijë në ndihmë kundër sëmundjeve kardiovaskulare. Sipas një studimi të publikuar në revistën ”Heart”, njerëzit që hanë...

Mos i gënjeni kurrë fëmijët, e vërteta i bën më të fortë ndaj vështirësive....

Një prind nuk duhet të gënjejë fëmijën e tij, përfshirë këtu edhe emocionet negative, pasi e ndihmon fëmijën të bëhen i aftë në zgjidhjen...

Revolucioni i moshës, 65-vjeçarët e sotëm kanë fizikun e një 45-vjeçari të 30 viteve...

Të moshuar, por sa? Sipas ekspertëve, 65-vjeçarët e sotëm kanë një formë fizike dhe konjuktive të një 40-45-vjeçari të 30 viteve më parë, e...

Qendër e re shëndetësore për banorët e fshatit Babunjë në Lushnje

Banorët e fshatit Babunjë në njësinë Administrative Gradishtë, Lushnjë, kanë tashmë një qendër të re shëndetësore. Ndertimi i kesaj qendre u mundësua nga fondacioni “Mirësia” Fondacioni...

Si të zgjidhni mollët më të mira në treg? Ja disa këshilla

Pa dyshim molla është nga frutat më popullore dhe një nga më të pasurat me antioksidantë. Edhe pse një frut mjaft i dashur, jo pak...

Pse duhet të konsumoni çaj kamomili, përfitimet shëndetësore

Përtej shijes së mirë që ka çaji i kamomilit ka dhe disa të mira shëndetësorë. Nëse vuani nga dhimbjet e barkut mund të konsumoni...

Ushqimet që ju pastrojnë nga nikotina

Mjekët thonë se nikotina zgjat për vite me radhë. Ajo është përgjegjëse për rritjen e shpejtë të tensionit të gjakut dhe për dëme serioze...

Hudhra, ilaç për shëndetin! Ju mbron nga disa sëmundje

Hudhra është një bimë e jashtëzakonshme dhe ka fuqi anti-bakteriale, parandalon të ftohtin, arteriosklerozën, sëmundjet e veshkave dhe forcon kapilarët e gjakut. Në mjekësinë kineze,...

Mjeku Ardian Ndroqi kthehet të punojë në QSUT, pas specializimit në Angli

Mjekë të cilët janë specializuar në vendet perëndimore, zgjedhin Shqipërinë për të ushtruar profesionin e tyre. Edhe neurokirurg Adrian Ndroqi, i cili është specializuar në...

Ja 5 mënyra se si dështimi mund t’ju ndikojë pozitivisht

Dështimi është një nga proceset më të vështira gjatë karrierës dhe që nuk pranohet nga një numër i madh njerëzish. Por në të njejtën...

Ju pëlqen çokollata? 11 vendet që e konsumojnë më shumë, ja përfitimet

Konsumi i çokollatës përmirëson aftësitë njohëse, mund të rrisë prodhimin e përgjithshëm shkencor të një vendi, nxit inteligjencën Sipas një studimi të realizuar nga Universiteti...

A i njihni muçmollat shqiptare? Ja vetitë e jashtëzakonshme shëndetësore

Muçmolla është vogëlushja e familjes së trëndafilit. Kjo pemë e vogël çel fruta të vogla në ngjyrë të kafenjtë deri tek ngjyrë ndryshku. Këto fruta...

Pekin, Gentiana Beqa medalje në Kampionatin Botëror të Fitness-it

Sportistja shqiptare Gentiana Beqa, triumfoi në finalen e Kampionatit Botëror të Fitness-it në Ligën Profesionale për femra “IFBB Elite Pro World Championship', në Pekin. Ajo...

Stina e gripit/ Kura me vetëm dy përbërës që forcon imunitetin

Ndryshimi i stinëve e plogështon sistemin imunitar dhe pengon luftimin me efikasitet të sëmundjeve. Në këtë periudhë, imuniteti ka nevojë për më shumë vitamina...

Njihuni me bimën që lufton plakjen, ul tensionin, pastron gjakun dhe organizmin

Rukola është e pasur me vlera ushqimore dhe antioksidantë. Ajo është një burim i pasur me vitaminë A, fibër, vitaminë C, vitaminë K, folat, hekur,...

Tifozët skocez, 5 mijë paund për fëmijët shqiptarë me Sindromën Down

Nesër do të luhet ndeshja Shqipëri-Skoci, në kuadër të Ligës së Kombeve. Mirëpo, kjo ndeshje, përveç rëndësisë që ka në aspektin futbollistik, ka tërhequr...

Dita Botërore e Diabetit, fisha falas edhe për studentët

Pas fëmijëve 0-18 vjeç, fishat e diabetit do të jenë falas edhe për studentët Vendimi është marrë nga ministri e Shëndetësi dhe u bë publik...

Të kesh një motër është bekim! Studimi: Ju bëjnë më të lumtur!

Hulumtimet nga Universiteti De Montfont dhe Universiteti Ulster pretendojnë se të paturit e një motre ju bën më të lumtur dhe më optimistë. Gjatë...

Rrushi, aleati i shëndetit dhe bukurisë! Ja përfitimet që sjell

Frutat në stinën e vjeshtës janë të shumëllojshme. Një ndër to është edhe rrushi i cili ka efekte në neutralizimin e celulitit, rrudhave dhe...

Këshilla/ Si të shëroni dhimbjen e kokës në mënyrë natyrale

Dhimbjet e kokës janë të padurueshme për të gjithë. Përdorimi i medikamenteve mjekësore nuk preferohet shumë, për këtë fakt njerëzit janë në kërkim të...

Falë teknologjisë, tre të paralizuar çohen në këmbë

Tre njerëz të cilët kishin vite që ishin paralizuar dhe u ishin hequr të gjitha shpresat, nisën të ecin sërish falë një implanti elektronik...

Magjia e sherebelës shqiptare, ja përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore

Sherebela shqiptare eksportohet shumë në disa kontinente, ajo mund të gjendet në treg, njëlloj siç gjendet çaji i malit dhe me siguri pasi të mësoni...

Mjeku lë Gjermaninë për të dhënë kontribut në Shqipëri

Janë të shumtë mjekët shqiptarë të diplomuar jashtë vendit, të cilët po vendosin të rikthehen në Shqipëri për të kontribuar në shërbimin cilësor në...

Punoni në zyrë? Ja ushqimet më të mira për ata që qëndrojnë shumë ulur

Nëse shpenzoni një pjesë të mirë të ditës në zyrë për shkak të punës suaj, jeni me siguri të vetëdijshëm se qëndrimi afatgjatë lë...

Flasin mjekët/ Virozat e stinës, si të kujdeseni për fëmijët dhe veten

Rënia e temperaturave është bërë shkak për shfaqjen e virozave tek të vegjlit. Mjekët pediatër apelojnë prindërit që të qëndrojnë larg medikamenteve dhe ti trajtojnë...
video

Video/ Simon Sinek, të rinjtë e sotshëm në vendin e punës

https://www.facebook.com/poshqiperia/videos/368253177252218/?t=0 Simon- Akoma më duhet të bëj një bisedë apo të mbaj një takim ku askush nuk më bën pyetjen Mileniale ( Milenial= të rinjtë...

Veza ‘ilaç’ për shëndetin, ja sa gramë proteinë përmban

E kujt nuk i pëlqejnë vezët? Ato janë burim i mahnitshëm i proteinës, që është e nevojshme për humbjen e peshës apo ndërtimin e...

Ndryshimi i klimës, 4 këshilla si të kuroni gripin në kushte shtëpie

Gripi është dhe viroza më e përhapur në këto ditë të ftohta. Ndryshimi i klimës është dhe një ndër shkaqet kryesore që ndikon në...

Pse noti është sporti që ju duhet?

Noti është aktiviteti që ndihmon dhe forcon zemrën, pasi është një nder sportet më të pasura me lëvizje dhe teknikë ndryshe nga vrapi apo...

Shkencëtarët: Këto janë 12 ushqimet më të shëndetshme në botë

Për të qenë në formë dhe për të jetuar mirë, është e rëndësishme të dini se cilat janë ushqimet më të shëndetshmet në botë,...

Vitamina C, aleati numër një i shëndetit, ja çfarë duhet të konsumoni

Vitamina C është një nga vitaminat më të rëndësishme për shëndetin tonë. Përveç vetive shumë të mira që ajo ka për përforcimin e sistemit imunitar,...

Mos i izoloni fëmijët, disa mikrobe ndikojnë pozitivisht në imunitetin e tyre

Fëmijët kanë nevojë për mikrobe. Studimet tregojnë se mikrobet janë të rëndësishme, pasi në të kundërt fëmijët nuk mund të kenë imunitet. Ekspertët theksojnë se...

Investimi 25 milionë euro, do të ndërtohen 2 spitale të rinj në QSUT

Qendra Spitalore Universitare Nënë Tereza do të ketë dy spitale të rinj, një projekt i cili do të kushtojë 25 milionë euro. Projekti parashikon që...

Zhvillimi i trurit, 4 ushqime që përmirësojnë kujtesën tuaj

Këto janë ushqimet më të mira për trurin tuaj: Peshku i yndyrshëm Ushqimi i detit ofron të paktën dy ushqyes të cilët ndihmojnë për të mbajtur...

Kundër të ftohurës, për shëndetin e stomakut dhe trurit; ja bima që ju duhet

Gjethet e mentes konsiderohen si një barishte aromatike për pije të caktuara ose për qetësimin e stomakut. Në të vërtetë, gjethet e mentes ofrojnë një...

Si të mbroni sytë nga celulari, 9 këshilla që duhet t’i dini

Ajo që e përkeqëson edhe më shumë situatën është përdorimi masiv i “smartphone”-ve për të kontrolluar “e-mail”-n, qëndrimi pë kohë të gjatë duke përdorur...

Kabinet i ri i kimioterapisë dhe hemodinamikës edhe në Spitalin e Fierit

Spitali i Fierit për herë të parë ka hapur edhe kabinetin e kimioterapisë dhe te hemodinamikës. Në spitalin rajonal të Fierit janë shtuar shërbimet për...

Studimi/ 5 arsyet pse keni nevojë për bimë dhe lule në shtëpi dhe zyra

Njerëzit shpenzojnë rreth 90% të kohës së tyre në ambiente të mbyllura. Dhe kjo është ... shumë. Por nëse keni bimë në shtëpinë ose zyrën...

Ushqimet që ndihmojnë për një gjumë të rehatshëm

Gjumi është shumë i rëndësishëm për të rifituar energjitë dhe përballuar ditën. Por cilat ushqime na ndihmojnë për një gjumë të qetë? Nga qershia tek arra,...

Boksieri shqiptar shpallet kampion Evrope në WBU

Armand Çullhaj boksieri 28-vjeçar nga Tirana që jeton prej vitesh në Gjermani, u shpall kampion Evrope në federatën WBU. Boksieri shqiptar, mposhti kundërshtarin e tij,...

Çfarë duhet të konsumoni për të forcuar sistemin imunitar?

Kur ka ndryshime të papritura në temperaturë, sistemi imunitar është më i dobët dhe keni mundësi që të sëmureni më lehtë. Për të nxitur mbrojtjen...

Hithra, mbretëresha e bimëve popullore kurative

Hithra është cilësuar si mbretëresha e bimëve popullore që pastron gjakun dhe ndihmon trupin në detoksifikimin nga kimikatet dhe metalet e rënda. Hithra ndihmon për...

Spitali i Durrësit, me shërbim të plotë për sëmundjet e gjirit. Inaugurohet njësia e...

Në kuadër të muajit të ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit është inauguruar në Durrës Njësia e re e Senologjisë. Për herë të parë do...

Ujërat Termale Të Shqipërisë, një mundësi e artë për turizëm shëndetësor

Shqipëria është e bekuar me të gjitha thesaret që natyra mund të ofrojë. Vargmale të larta e të hijshëm, lumenj të kulluar plot bukuri, bregdet...

Pajisje për fëmijët e verbër, një robot në formën e byzylykut do t’i ndihmojë...

Të lozësh, vraposh, të ndërveprosh me të tjerët. Këto janë veprime të gëzueshme dhe natyrore për fëmijët, por mund të jenë shumë komplekse dhe...

Ushqimet që nuk duhet të konsumohen për të parandaluar kancerin e gjirit

Muaji Tetor në të gjithë botën është muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, për të rritur vëmendjen dhe mbështetjen për sensibilizimin, zbulimin e...

Foto/ 7 hotelet më të çuditshme në botë

Nga dhomat luksoze tek një tunel lufte, ose një banesë eskimeze qelqi për të parë dritat e veriut në Lapland, e deri tek një...

Milano, ushqim falas në bazë të numrit të ndjekësve në Instagram

Në Milano do të hapet restoranti i parë ku njerëzit do të paguajnë në bazë të numrit të ndjekësve në Instagram. Restoranti do inaugurohet...

Magjia e përqafimit, 10 arsyet pse duhet ta bëni më shpesh

Një përqafim është një gjest i thjeshtë dhe i dashur që arrin të ketë përfitime të jashtëzakonshme në shëndetin dhe gjendjen shpirtërore. A ndiheni të...

Frutat e pyllit, aleate të shkëlqyera për një shëndet të mirë

Frutat e pyllit si manaferra, mjedra dhe luleshtrydhja janë ndër kënaqësitë më të mëdha, pasi pjesa më e madhe e tyre rriten në gjendje...

Këto janë ushqimet që ju mbrojnë nga sëmundjet e zemrës

Është e qartë që ushqimi dhe jetesa e shëndetshme mund të bëjnë ndryshim të madh në jetën tuaj Më poshtë po ju sjellim disa nga...

Ja fituesit e maratonës së Tiranës sipas kategorive

Abel Kibet Rop dhe Luiza Gega janë fituesit e garës në 21 km në edicionin e tretë të maratonës së Tiranës. Abel Kibet Rop...

5 mijë vrapues nga 40 shtete të botës për Maratonën e Tiranës

Maratona e Tiranës është gati të nisë rrugëtimin e saj për të tretin vit radhazi. Më shumë se 5 mijë vrapues, një pjesë e...

Studimi shkencor: Dieta mesdhetare parandalon depresionin

Konsumimi i dietave mesdhetare të pasura me arrorë dhe peshk ndihmon në parandalimin e depresionit. Ky është zbulimi i bërë nga një studim i shkencëtarëve...

FOTOT/ Kthim në epokën e gurit

Imazhet e marra nga fotografja Lance Gerber, me bazë në Kaliforni, tregojnë një shtëpi të ndërtuar me gurë gjigantë të gjetur në të gjithë...
13,641FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit