“Nine”: Shqipëria tërheq një numër rekord turistësh australianë në 2024

1

Plazhi i saj idilik me rërë të bardhë mund të krahasohet me Kuinslandin, Karaibet ose ishujt grekë, shkruan Jemima Skelley në të përditshmen australiane “Nine”.

Sipas “Skyscanner”, agjencisë së udhëtimit me qendër në Edinburg, Skoci, numri i australianëve që kërkojnë të vizitojnë vendin e Evropës Qendrore është rritur.

Muaji janar regjistroi një numër rekord turistësh australianë që kërkonin të udhëtonin në Shqipëri në maj dhe qershor 2024.

“Shqipëria është bërë e njohur falë plazheve te saj të pabesueshme që rivalizojnë ishujt turistikë në Greqi dhe Itali”, tha Jarrod Kris, ekspert i udhëtimeve në “Skyscanner”.

“Por, është kultura dhe trashëgimia e pasur që e bën atë një destinacion ‘all-inclusive’ për austriakët që duan të kalojne pushime ‘pak më ndryshe’ në Evropë”, shtoi ai.

Shqipëria është shtëpia e qyteteve turistike mahnitëse, shtigjeve të lavdishme të ecjes, plazheve të pacenuara, qyteteve të mëdha plot gjallëri dhe fshatrave të pazakontë – me të vërtetë, këtu ka gjithçka për të gjithë.

Shqipëria është vetëm një udhëtim i shkurtër me traget nga Italia, kështu që shumë turistë italianë shkojnë atje gjatë muajve të verës.

Ajo gjithashtu ndan një kufi me Greqinë, duke e bërë atë një pikë ndalimi të lehtë për udhëtarët që kalojnë rrugën e tyre nëpër Evropë.

Kryeqyteti i Tiranës është një metropol i ngarkuar, me kafene dhe restorante të shkëlqyera.

Plazhet në të gjithë vijën bregdetare të vendit ofrojnë mundësi për të notuar në detin e ngrohtë dhe të shkëlqyeshëm të Jonit.

Alpinistët mund të eksplorojnë Alpet Shqiptare dhe shijojnë pamjet mbresëlënëse që rivalizojnë Zvicrën.

Vizitoni qytetin e Beratit të renditur në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, i cili është 2400 vjeçar dhe i mbushur me histori.

Burimi i ftohtë i Syrit të Kaltër është një vend i preferuar për turistët.

Çmimet në Shqipëri janë shumë miqësore me portofolin për këdo që udhëton me një buxhet të limituar.

Mesatarisht, do të shpenzoni 1,50 dollarë për një kafe, 12 dollarë për një vakt të këndshëm jashtë dhe 4 dollarë për një birrë.

Vendasit janë gjithashtu super miqësorë dhe mikpritës, të etur për të përhapur fjalën e mirë për Shqipërinë si një destinacion turistik.

Ju mund të bëheni pjesë e festivaleve të ardhshme muzikore si festivali Kala në qershor, ku adhuruesit ndërkombëtarë të muzikës tërhiqen në Rivierën Shqiptare nga premtimi i diellit, muzikës dhe atmosferave të mira.

Me joshjen e plazheve të bukura të Shqipërisë, tregjeve të gjalla, fshatrave të çuditshëm dhe bregdetit të përsosur, ajo po bëhet një arratisje verore e pamposhtur.

/ata.gov.al