“PorConocer”: Mos i humbisni këto vende kur të shkoni në Shqipëri

1

Ndërsa shumica e udhëtarëve shkojnë në destinacione të tjera, më të njohura, si Greqia apo Kroacia, Shqipëria është një vend i mrekullueshëm për t’u vizituar për pushime, shkruan në një artikull Juan Luis, të botuar në të përditshmen spanjolle “PorConocer”.

Me bregdetin e saj të bukur dhe peizazhet mahnitëse malore, Shqipëria ofron një shumëllojshmëri të gjerë vendesh për t’u zbuluar. Ja disa prej vendeve që nuk duhen humbur gjatë një vizite në Shqipëri!

Saranda

Saranda është një qytet bregdetar që është kthyer në destinacionin turistik më të famshëm në Shqipëri.

E vendosur në bregun e detit Jon, pranë Greqisë, ajo është e njohur për plazhet e saj, hotelet dhe arkitekturën e saj të bukur.

Nëse kërkoni të pushoni me një pamje të mahnitshme, atëherë Saranda është vendi i përsosur.

Berati

Berati njihet si qyteti i një mbi një dritareve, për shkak të shtëpive të tij të stilit osman me mijëra dritare të vogla dhe dyer të hapura.

Ky qytet është një perlë e vërtetë arkitekturore, dhe është një nga vendet kryesore turistike në Shqipëri.

Berati është gjithashtu i njohur për manastiret e tij dhe pamjet mahnitëse të fshatit shqiptar.

Shkodra

Nëse doni një eksperiencë autentike shqiptare, nuk ka asgjë më të mirë se Lugina e Shkodrës.

Kjo zonë është një parajsë për adhuruesit e ecjes dhe turizmit rural.

Lugina është plot me fshatra të bukura me shtëpitë e tyre tradicionale me kashtë, shtigjet e thepisura dhe figurat simpatike nga mitologjia shqiptare.

Ksamili

Ksamili është destinacioni më i njohur i plazhit në Shqipëri dhe një nga destinacionet e preferuara për turistët.

Ai ndodhet në afërsi të qytetit të Sarandës dhe njihet për plazhet e bardha tërheqëse, ujërat e pastra bruz, dhe restorantet dhe baret me ushqime të shijshme shqiptare.

Ohri

Liqeni i Ohrit, i vendosur midis Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, është një nga liqenet më të vjetër dhe më të thellë në Evropë.

Liqeni është një perlë e bukur natyrore dhe është ideal për shëtitje dhe sporte të tjera ujore.

Ohri është gjithashtu i famshëm për kishat e tij të bukura ortodokse bizantine.

Shqipëria ka shumë për të ofruar si destinacion pushimi.  Këto vende janë vetëm disa nga atraksionet turistike që mund të shijoni në këtë vend. Nëse jeni duke kërkuar një vendpushim perfekt, vizitoni Shqipërinë!

/ata.gov.al