Spanjollët zbulojnë Shqipërinë, “El Pais”: Pesë arsye për të vizituar tokën e shqiponjave

111

Media spanjolle El Pais i ka kushtuar Shqipërisë një artikull ku shpalos 5 arsye pse duhet vizituar…

Në ngushticën e Otrantos, gati duke prekur takën e çizmes së Italisë vendi i vogël befason me peisazhe dhe kalatë.

Shqipëria ka qenë vendi më i mistik në Europë. Kur diktatori Enver Hoxha mori pushtetin në Shqipëri në vitin 1944, askush nuk mund të hynte apo të dilte nga vendi. Ishte një regjim brutal, stalinizëm laboratorik: nuk kishte asnjë pronë private, asnjë shteg të lirisë; nuk kishte bukë, as qumësht, por kishte më shumë se një milion bunkerë betoni, në rast se armiku do të sulmonte nga jashtë.

Shqipëria – kandidate për të qenë pjesë e Bashkimit Evropian – është një vend i vogël, me  pothuajse tre milionë banorë, një e treta e të cilëve banojnë në kryeqytet, Tiranë, prezanton El Pais vendin. Pavarësisht madhësisë së saj të vogël, shumëllojshmëria e saj e peizazheve është verbuese: malet në veri, liqenet që shtrihen mes vendeve fqinje, plazhet që mund të konkurrojnë me ato të Greqisë së saj fqinje … Shtëpia botuese Lonely Planet ka përfshirë Shqipërinë në listën e saj si një destinacion me buxhet të lirë për 2019-n.

Këto janë disa nga arsyet që El Pais jep për ta vizituar Shqipërinë:

  1. Ndikimi italian

Në Mesjetë, ata duhej të përballeshin me pushtimet e Lindjes, veçanërisht turqit, dhe arritën pavarësinë dhe kufijtë e tyre në vitin 1913. Para Luftës së Dytë Botërore, ndikimi italian ishte i madh. Shkrimtari italian Indro Montanelli botoi tregime mbi udhëtimet e tij në Shqipëri në vitin 1939. Dhe pas aneksimit që bëri Hitleri me Austrinë, Mussolini, pushtoi Shqipërinë (1939) dhe e aneksoi atë në kurorën e Italisë. Derisa fashizmi ra dhe komunistët erdhën. Të gjithë flasin italishten në Shqipëri. Për arsye historike, ka një shpjegim më prozaik: gjatë viteve të regjimit komunist, e vetmja lidhje me pjesën e jashtme ishin antenat e paligjshme satelitore … dhe televizioni italian.

  1. Tirana modrene

Deri në vitin 1920, Tirana kishte 10,000 banorë, disa rrugica dhe një bulevard të vetëm. Kur italianët arritën, ata vendosën ta kthenin në një qytet. Pushtuesit italianë ngritën ministritë fashiste (shumë janë tani muzeume) rreth sheshit Italia. Sot së bashku me ndërtesat italiane (dhe disa rrënojat e lashta) mbin kullat xhamitë, qendrat tregtare, si dhe një Xhamia Qendrore e financuar nga Turqia. Shqipëria ishte vendi i parë zyrtarisht ateist..

Kryeqyteti është porta kryesore për vendin falë aeroportit Nënë Tereza (e cila ishte shqiptare). Por më tepër janë planifikuar dy aeroportet e reja ndërkombëtare në Kukës, në veri për kosto të ulët dhe në Vlorë, në jug të diellit dhe plazhit turistët.

  1. Kështjella e Krujës

Në veri të Tiranës pret një peizazh me male, të cilat dimrit mbulohen nga dëbora. Kështjellat e këtij vendi janë ngritur në majë të shkëmbinjve, si foletë e shqiponjave. (Shqipëria është vendi i shqiponjave, e cila valëvitet në flamurin e saj). Një nga këto fortesa ruan qytetin e Shkodrës, përpara liqenit me të njëjtin emër, të cilin e ndan bashkë me Malin e Zi. Një pamje të ngjashme ofron edhe qyteti i Krujës, ngritur mbi majat e mprehta.

Pazari oriental të  çon në një kështjellë që është simbol patriotik: prej aty drejtoi rezistencën kundër turqve, në shekullin XV, heroi kombëtar Gjergj Kastrioti, Skënderbeu.

  1. Trashëgimia e Apolonisë

Gjysmë ore larg nga Tirana, Durrësi kryeson një plazh të madh me rërë të errët që mirëpret shumë turistë në verë. Do të gjeni  një amfiteatër romak dhe  mure osmane. Më tej në jug do të gjeni objekte arkeologjike, disa të mbrojtura nga trashëgimia botërore UNESCO, si Apolonia. Vlora, rreth 50 kilometra në jug, është një tjetër turistik i verës popullor. Gjiri i saj, i mbrojtur nga gadishulli i Karaburunit dhe disa ishuj, mbaron në një shpellë me një liqen brendësor dhe rrënojat romake të Orikumit.

Në brendësi, Berati është një vend i trashëgimisë botërore dhe një tjetër pikë kryesore turistike. Qyteti, që shtrihet pranë lumit Osum, përmban gjurma otomane. Ka një kështjellë të ruajtur mirë, me katër kisha bizantine të mbuluara me afreske dhe një muze me pjesë të jashtëzakonshme.

  1. Llogaraja dhe Gjirokastra

E ashtuquajtura Rivierё Shqiptare ndodhet nё Parkun Kombёtar tё Llogarasё, një sërë plazhesh dhe limane, shpella detare, shkëmbinjtë dhe fshatrat tradicionale.

Porto Palermo është një nga fotografitë më tipike të këtij bregdeti pushimi dhe Saranda, në jug, është kryeqyteti i saj. Kjo zonë është shtëpia e dy vendeve arkeologjike më të shquara në vend: Butrinti, imitimi i Trojës dhe Gjirokastrës, me rrugicat e tij otomane dhe çatitë e pllakave të gurit të ruajtura mirë.