Sekreti për të fjetur mirë, ushqimet që ndihmojnë për t’iu zënë gjumi

175

Të flesh mirë është shumë e rëndësishme për të rimarrë energjitë dhe për t’u përballur me ditën. Ju jo gjithmonë shkoni në shtrat mjaft të qetë dhe, përveç mjeteve natyrore për të fjetur më mirë, ne mund të përfitojmë nga disa ushqime pro gjumë që në sajë të vlerave të tyre ndihmojnë që të na zërë gjumi.

Ushqimet që ju ndihmojnë për të fjetur më mirë: nga qershia tek arra

Qershi: qershia, dhe sidomos lëngu i qershisë, sipas një studimi nga Universiteti Shtetëror i Luizianës ju ndihmon të flini më mirë. Eksperimenti përfshinte disa të rritur pa gjumë, të cilëve u jepnin 250 gramë lëng qershie dy herë në ditë për dy javë.

Mesatarisht, ata flinin 84 minuta më gjatë se ata që krahasoheshin me placebo ose pinë lëngje të ndryshme frutash. Sekreti qëndron në aminoacidin triptofan, që gjendet në qershi, gjë që ndihmon në rregullimin e ritmit të gjumit. Në veçanti, pigmentet e kuqe të qershive përmbajnë një enzimë që redukton inflamimin dhe degradimin e triptofanit, duke e bërë atë të kryejë funksionet e tij në mënyrë më efikase.

Peshqit blu, algat dhe prodhimet e detit: Sipas një studimi të Universitetit të Oksfordit, peshku i kuq, frutat e detit dhe algat, të pasur me omega-3 (acide yndyrore polyunsaturated, yndyrna të mira) përmirësojnë gjumin e fëmijëve, duke gjeneruar më pak rezistencë në marrjen e gjumit dhe më pak shqetësime në ritmin gjumë-zgjim.

Arra dhe bajame: Frutat e thara janë ndër ushqimet pro gjumë që ju bëjnë të fle më mirë, sidomos arra dhe bajame. Kjo për shkak se i pari sipas një studimi të Universitetit të Teksasit është një burim i shkëlqyeshëm i melatoninës, një substancë që përmirëson cilësinë e gjumit. Bajamet që përmbajnë nivele të larta të magnezit natyrisht lehtësojnë pushimin e natës, sipas një studimi të botuar në Journal of Orthomolecular Medicine. Përkundrazi, mungesa e magnezit mund të ndryshojë ritmin e gjumit dhe të shkaktojë shqetësime gjumi.