Sot nis Festivali i Sanremos, ngjarja muzikore e ndjekur edhe nga shqiptarët

1

Sonte do të nisë edicioni i 74-të i Festivalit të Sanremos. Ngjarja më e madhe e muzikës italine, e ndjekur historikisht edhe nga publiku shqiptar, do të vijë përmes valëve të RTSH 2, ndërsa finalja e ditës së shtunë do të mund të ndiqet në RTSH 1.

Festivali i Sanremos transmetohet drejtpërdrejt nga teatri Ariston, nën drejtimin artistik të Amadeus, i cili do të prezantojë për herë të pestë këtë ngjarje muzikore.

Amadeus ka përzgjedhur edhe të tjera figura të njohura të botës së ekranit e spektaklit për ta mbështetur gjatë këtyre netëve si, fituesi i edicionit të kaluar, Marco Mengoni, apo figura e spektaklit italian, Fiorello.

Në mbrëmjen e parë do të performojnë 30 këngëtarë konkurrues me 30 këngë të pa publikuara . Shfaqjet do të votohen vetëm nga Juria e Sallës së Shtypit, TV dhe Web dhe do të përfshihen në një renditje ku në fund të mbrëmjes do të shpallen dhjetë vendet e para.

/ata.gov.al