Tjetër sukses/ Luiza Gega rikonfirmon se është më e mira në Evropë, tejkalon normën e Botërorit

164

Luiza Gega rikonfirmon se është më e mira në Evropë. Atletja shqiptare, Luiza Gega kap normën e Botërorit të 2023-it, në garën e radhës të “Diamond League”. Kampionia në fuqi e Europës, në Bruksel shënoi kohën 9.14.41, duke qenë mes atleteve më të mira të Botës, ndërsa para saj renditeshinvetëm afrikanet.

Norma e Botëtorit dhe Olimpiadës është 9.23.00, ndërkohë që Luiza është shumë poshtë kësaj kohe dhe pretendon të ulë edhe më shumë rezultatin e saj personal.

Vetëm pak ditë më parë, Gega nderoi Shqipërinë me paraqitjen fantastike në kampionatin Europian që u zhvillua në Mynih.