Rukola, bima magjike që sjell përfitime të mëdha për shëndetin

135

Rukola është një “fabrikë” me vlera ushqyese fantastike falë pranisë së kripërave minerale duke përfshirë magnezin, kalciumin, kaliumin dhe hekurin dhe përmban vitamina si A B dhe C.

Ndër perfitimet e saj të panumërta ne përmendim pastrimin nga toksinagt, si një antioksidant i fortë dhe për këtë arsye i dobishëm për parandalimin e kancerit.

Prandaj rekomandohet që të konsumoni këtë fabrikë vitaminash edhe sepse përmban shumë pak kalori dhe rekomandohet për dietat dhe nëse përgatitni një infuzion me gjethet e saj ju merrni një qetësues të shkëlqyer.

Përfitimet e rukols

Promovon tretjen dhe mbron stomakun.

Ndihmon zorrët: në sajë të vlerave ushqyese të saj, ajo shmang formimin e garavet në zorrë.

Antitumor: në mesin e prfitimeve të tjera shrben edhe n parandalimin e kancerit, karoteni beta që gjendet brenda saj ndihmon në parandalimin e llojeve të ndryshme të tumoreve të tilla si: fshikëza, prostata, stomaku dhe zorrës së trashë.

Pastrimi nga toksinat: ka veti diuretike të rukols që ndihmojnë në eliminimin e toksinave dhe lëngjeve që janë tepër në trupin tonë.

Stimulon metabolizmin dhe lufton anemin në sajë të vitaminës B

Ndihmon për të humbur peshë: pasi përmban shumë pak kalori.

Forcon kockat: cilësia e mirë e vitaminës C ndihmon për të forcuar kockat, gjithashtu dhe sistemin imunitar.