Shalqinjtë shqiptarë, produkti më i kërkuar në Europë/ 500.8 milionë usd eksportet bujqësore, shesim...

Viti 2022 ka qenë i mbarë për prodhuesit të cilët kanë lidhur kontrata eksporti me vendet e Evropës dhe Rajonit, pasi ka...

Rriten pagat në bujqësi, publikohen të dhënat

Në tremujorin e tretë të vitit 2022 paga mesatare për një punonjës në sektorin e bujqësie dhe të peshkimit arriti në 41,...

Kantieret e shëndetësisë në 2023, investimet 3.5 miliardë lekë

Investimet në kantierin e shëndetësisë për 2023 nuk do të ndalen në të gjithë vendin që nga qendrat shëndetësore, spital...

Çmim më të favorshëm të energjisë elektrike për bizneset në treg të lirë

Qeveria Shqiptare vendos të mbështesë edhe bizneset e mëdha të cilat që prej vitit 2019 janë në treg të lirë, përmes Kor...

Qeveria, paketë ndihme për 1 milion shqiptarë. 8 miliard lekë, shpërndahen ditët e para të janarit

Për 1 milionë qytetarë të kategorive të ndryshme qeveria ka vendosur të lëvrojë një fond prej 8 miliardë Lekësh, si mbës...

Kultivimi i manave goxhi në Shqipëri, biznesi që të bën milioner

Një sipërfaqe prej 30 hektarësh tokë do të sjellë një risi në bujqësinë shqiptare, ku për herë të parë në Shqipëri ka ni...

Vijon puna për restaurimin e kalasë së Ishmit

Kryetarja e bashkisë së Durrësit, Emiriana Sako ndoqi nga afër punimet që po kryhen për restaurimin e njërit prej asetev...

Shkalla e papunësisë zbret në 10.6 %

Shkalla e papunësisë për tremujorin e tretë të këtij viti rezulton në nivelin më të ulët të viteve të fundit, konkretish...

Humbjet e energjisë në rrjet zbresin në 19.7%

Humbjet e energjisë elektrike në rrjet shënuan rënie me 1% në 11-mujorin e 2022 krahasuar me të njëjtën periudhë të 2021...

Panariti: Mbështetje financiare për prodhuesit e vajit të ullirit

Anëtari i kryesisë së Partisë së Lirisë, Edmond Panariti kërkoi sot që të mbështeten fermerët financiarisht në ruajtjen ...

Krishtlindje në Korçë e Pogradec, vizitorët zgjedhin juglindjen për ushqimin dhe organizimet

Juglindja e vendit dhe qytetet si Korça, Pogradeci e Kolonja vijojnë të mbeten në krye të listës së shqiptarëve pë...

Gazeta britanike sugjeron Shqipërinë në vendet më të bukura për t’u vizituar në vitin 2023!

Shqipëria po kthehet në një destinacion të preferuar për turistët e huaj dhe shpesh tashmë edhe mediat ndërkombëtare po ...

Italia partneri kryesor tregtar i Shqipërisë, zbulohen shifrat e eksport-importeve

Në 11-mujorin e këtij viti eksportet e mallrave arritën vlerën 447 miliardë lekë, ndërsa INSTAT bëri të ditur se partner...

Buxheti i Bashkisë së Tiranës për 2023 është shtatë herë me i madh se sa ai i 2015, pa rritur asnjë ...

Në mbledhjen e Këshillit Bashkiak, Veliaj deklaroi se buxheti i Bashkisë së Tiranës për vitin që vjen është 28.7 miliard...

Turizmi dhe ndërtimi gjallërojnë ekonominë shqiptare

Në Shqipëri ekonomia dha shenja gjallërimi në tremujorin e tretë të këtij viti, duke u rritur, sipas të dhënave të publi...

Nafta zbret nen 200 lekë/litër

Bordi i Transparencës ka publikuar çmimet e naftës, gazit dhe benzinës në vend, me ndryshimet e reflektuara si rezultat ...

FOTOT/ Lajm i mirë për fermerët e Librazhdit, nis ndërtimi i një Pike Grumbullimi

Prej disa ditësh ka nisur puna për ndërtimin e një 𝐏𝐢𝐤𝐞 𝐆𝐫𝐮𝐦𝐛𝐮𝐥𝐥𝐢𝐦𝐢 që do t’iu vijë në ndihmë fermerëve të Librazhdit ...

Eksportet e mallrave shënuan rritje me 32.6 %

Eksportet e mallrave shënuan rritje vjetore me 32.6 % gjatë njëmbëdhjetëmujorit, duke arritur vlerën 447 miliardë lekë. ...

Skema e subvencionimit me naftë 2023-2025, mbi 18 mijë përfitues

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural parashikon të rrisë me 25% numrin e fermerëve të përfshirë në Skemat Kombëtar...

Turizmi gjallëroi edhe tregtinë me pakicë, volumi u rrit me 4.6 %

Në tremujorin e tretë të këtij viti volumi i tregtisë me pakicë u rrit me 4.6 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të vit...

Mbi 5 mijë blegtorë, përfitues nga Skema Kombëtare e Mbështetjes në bujqësi

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca deklaroi sot se qeveria ka rritur Skemën Kombëtare të Mbështetj...

Bashkëpunimi Shqipëri-Britani, dakordësi në fushën e ekonomisë dhe të investimeve

Shqipëria dhe Britania e Madhe do të bashkëpunojnë jo vetëm për emigrantët e paligjshëm. Dy vendet kanë rënë dakord t...

FOTO / Vijon me ritëm puna në kantierin e Automoto Parkut në Elbasan

Vijon puna në Krastë të Elbasanit, ku do të ndërtohet Automoto Parku. Janë publikuar pamje nga kantieri i ndërtimit. Thu...

Sezoni 1 miliardë euro/ Turistët e huaj shpenzuan këtë verë më shumë para se kurrë

Turistët e ardhur këtë verë në Shqipëri shpenzuan para’ më shumë se kurrë më parë. Të dhënat nga Banka e Shqipëris...

Paga mesatare shkon 61 600 lekë, INSTAT: Rrogat u rritën 9% deri në shtator

Paga mesatare në Shqipëri në muajin shtator ishte 61,600 lekë. Një vit më parë, ajo ishte 56.400 lekë. Rritja vjetore...

Dalin të dhënat/ Ja cilat janë profesionet më të paguara në Shqipëri

Rritet paga mesatare në vend. Sipas Institutit të Statistikave në tremujorin e tretë të vitit paga mesatare e një të pun...

Torra Veneciane në Durrës, qendra e parë e interpretimit të Trashëgimisë Kulturore

Torra Veneciane në Durrës do të kthehet në qendrën e parë të interpretimit të Trashëgimisë Kulturore. Delegacioni i B...

Rekord absolut/ Ja shifra marramendëse që shpenzuan turistët gjatë verës në Shqipëri

Një milliard euro janë shpenzimet e turistëve në vendin tonë gjatë kulmit të sezonit turistik, në muajt korrik/gusht/sht...

Korrik-shtator, punësimi rritje vjetore me 53 mijë persona. Ja dy sektorët që kontribuan më shumë

Në tremujorin e tretë të vitit 2022 rezultuan rreth 53 mijë të punësuar më shumë se e njëjta periudhe e një viti më parë...

Ndërtimi i portit të ri tregtar të Durrësit, do të mundësojë 1500 vende të reja pune

Ndërtimi i portit të ri tregtar të Durrësit në Porto Romano, do të ndryshojë “lojën” në rajon, pasi kthehet në portën hy...

Buxhetimi gjinor/ Programi që ka financuar bizneset e grave në Konkurrueshmëri, Artizanat, Start-up ...

Në të gjithë botën është i njohur fakti që paraja është domen i burrave. Ata e kanë më të lehtë të bëjnë biznes dhe të g...

Nafta zbret në 196 lekë, benzina 175 lekë/litër

Bordi i transparencës ka publikuar cmimet e reja për karburantet në tregtinë me pakizë dhe me shumicë në Shqipëri. ...

Promovimi i ofertës turistike, gjenerim të ardhurash në zonat rurale

Promovimi i ofertës turistike shqiptare në tregun vendas dhe atë ndërkombëtar është i domosdoshëm, si një mënyrë e shkël...

Nismë ligjore për “fuqizimin” e bletarisë në Shqipëri

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca, ka bërë të ditur në rrjetet sociale, se me këtë nismë synohet ...

“Auto Moto Parku” i parë shqiptar, Rama: Është hapur gara, 5 kompanitë më prestigjioze shprehën inte...

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se është hapur gara për projektin e “Auto Moto Parkut” të parë shqiptar që do të ndërt...

Rrugë e re në Rinas, Balluku: Çlirohet trafiku, do zgjerohet edhe aeroporti

Një rrugë e re që lehtëson trafikun në hyrje të aeroportit të Rinasit do të jetë e hapur nga sot. Kjo nyje me gjatësi rr...

Konispoli shënon nivelin më të lartë të prodhimit të agrumeve

Konispoli  bashkia e vogël me tre njësi vendore në jug të vendit është identifikuar si toka e agrumeve dhe e ullinjëve. ...

Shqipëria eksporton perime në 75 shtete, ja zonat që prodhojnë më shumë

Eksportet bujqësore shqiptare vijojnë trendin në rritje të qëndrueshme. Sipas statistikave të publikuara nga INSTAT eksp...

La Tiranën dhe punën si gazetar dhe hapi fermë gomaricash në fshat, Eltoni: Jam shumë i lumtur

Rasti i tij është frymëzues. Me një fermë të rrallë - vetëm të dytën të tillë në Shqipëri - Elton Kikia thotë se përmbus...

AILend ofron 10 bursa dhe mundësi punësimi për studentët e universiteteve shtetërore

Çdo shtetas shqiptar mbi 18 vjeç, rezident në Shqipëri, tashmë ka mundësi të hapë një llogari bankare drejtpërdrejt nga ...

Shkëmbimet tregtare me Gjermaninë 77.2 miliardë lekë në 10 muaj

Shkëmbimet tregtare me Gjermaninë në dhjetëmujorin e këtij viti llogariten në 6.5 % të totalit, duke e renditur këtë ven...

BSH nxjerr shifrën: Sa para kanë shqiptarët të depozituar në banka

Stoku i depozitave bankare në total në vendin tonë arriti në  1.28 trilionë lekë në fund të tetorit, bëri të ditur Banka...

DPSHTRR ka nisur shërbimin risi të targave me formate të ndryshme

Prej disa muajsh, Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor ka nisur shërbimin risi të targave të vogl...

Shifrat fantastike/ 6.7 milionë turistë vizituan Shqipërinë në 10 muaj, ja shtetet nga erdhen

Shqipëria po përjeton një prej momenteve më të mira sa i përket shifrave të turizmit. Referuar të dhënave zyrtare të INS...

“Frymëmarrje” në ekonominë më të madhe të Europës. Cmimet ulen për herë të parë

Nga Gjermania mbërrijnë lajme që tregojnë një dritë në fundin e tunelit të krizës së çmimeve që ka pllakosur pjesa të nd...

Shqipëria, 111.6 miliardë lekë eksporte tekstile në 10 muaj

Eksportet e tekstileve dhe këpucëve, që përbëjnë një zë të rëndësishëm të tregtisë së jashtme të Shqipërisë, vijuan riku...

Peleshi: Segmenti Qukës-Qafë Plloçë, projekt që nxit potencialet e agroturizmit

Niko Peleshi deklaroi sot se, vonesat në projektin e rrugës Qukës-Qafë Plloçë erdhën si pasojë e projektit të trashëguar...

LAJM I MIRE/ Garanci sovrane për familjet e reja që do të marrin kredi për shtëpi

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë po punon për një garanci sovrane për të mbështetur familjet e reja që do të marrin k...

Fermeri nga Fieri që ka 900 lopë dhe prodhon 10.000 litra qumësht në ditë

Blegtoria është një degë e rëndësishme e ekonomisë që po mbështetet nga qeveria përmes programit IPARD me financim të qe...

FOTOT/ Driloni, fermeri nga Bulqiza i bimëve mjekësore dhe aromatike

Sektori i bimëve mjeksësore 🌱dhe aromatike është një sektor mjaft premtues, duke u nisur nga potenciali dhe shumëllojshm...

Sezoni turistik solli 560 milionë euro shtesë në llogaritë bankare në Shqipëri

Sezoni turistik i këtij viti ka sjellë 560 milionë euro shtesë në sektorin bankar. Sipas të dhënave nga Banka e Shqipëri...

Nga 1 Janari, shtesë në pagë për të gjitha ata që paguhen deri në 50 mijë lekë në muaj

Nga 1 Janari dhe vazhdim, të gjithë punonjësit që paguhen deri në 50 mijë lekë në muaj nuk do të paguajnë më tatim mbi p...

A e dini se varieteti më i rrallë i limonit në botë rritet në Shqipëri

Toka shqiptare është e bekuar në të mirat që ofron. Frutat e perimet më të shijshme, që nuk gjenden askund tjetër. Bëhet...

Investimet e huaja, 634.4 milionë lekë në gjysmën e parë të vitit

Në gjysmën e parë të vitit 2022, Investimet e huaja direkte shënuan vlerën 634.4 milionë euro ose 35.1%, krahasuar me 46...

Paketa fiskale 2023, përjashtohen nga TVSH donacionet dhe grantet

Në Paketën Fiskale të hartuar nga Ministria e Financave dhe Ekonomisë për vitin 2023 propozohet përjashtimi nga Tatimi m...

Shqipëria prodhon mbi 250 mijë tonë gështenja, ka 450 ha sipërfaqe me gështenja

Në zonën e Tropojës sipërmarrësit e grumbullimit janë mbështetur me grante nga programi IPARD, kanë investuar në tri qen...

25 fermerë në Tiranë mbështeten me makineri mekanike bujqësore

Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural (AZHBR) në bashkëpunim me programin “Help”, kanë shpërndarë sot mekanikë bujqës...

IPARD II, 10.4 milionë euro grantet për mekanikën bujqësore

Granti i dhënë për mekanikën bujqësore, llogaritet në vlerën e  10.4 milionë eurove, nga fondet e Bashkimit Europi...

Pas 30-vitesh në Lezhë nisi të mbillet sërish orizi/ Shembulli i Altinit na tregon se me punë arrihe...

Pas 30-vitesh në Zadrimë të Lezhës nisi të mbillet sërish orizi. Këtë iniciative e ndërmoren 4 vite më parë sipermarrësi...

FOTOT – Rreth 70% e grave të punësuara në Krujë janë në sektorin e artizanatit

Rreth 70% e grave të punësuara në qytetin e Krujës, janë të angazhuara në sektorin e artizanatit dhe rreth 40% e biznese...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek