Sa i rëndësishëm është kaliumi për ata që merren m...

Ju me siguri keni dëgjuar për rëndësinë e kripërave minerale për trupin. Bakri, hekuri, magnezi, kaliumi dhe shumë të tj...

Krahasimi i legjendave, formula e profesorit të Ok...

Një matematikan i Universitetit të Oksfordit pretendon se ka zgjidhur debatin më të vjetër në futboll, kush është lojtar...

KËSHILLA/ Nga shegët tek dardhat, frutat që duhet ...

Nga shegët me kokrra gjithë lëng që të gëzojnë vetëm me pamjen, tek dardhat e Peshkopisë e Korçës apo kungujt që të sjel...

Çfarë janë proteinat dhe për cilat prej tyre ka ne...

Proteinat ashtu si karbohidratet dhe lipidet janë makronutriente, domethënë ato janë lëndë ushqyese të nevojshme për pro...

Llixhat e Divjakës – Banjat natyrale që qetë...

Parku Kombëtar Divjakë Karavasta është një nga zonat më të frekuentuara gjatë stinës së verës. Veç bukurive natyrore ...

Zbuloni çfarë i ndodh organizmit nëse konsumoni 1 ...

Mjalti i dhuron natyralisht fuqi organizmit, ai është antioksidant dhe armik i mikrobeve Nisja e një dite të mbarë dhe t...

Lajm i mirë/ Për herë të parë në spitalin e Korçës...

Për herë të parë në spitalin e Ķorçës është instaluar rezonanca magnetike, e cila do të rrisë cilësinë e shërbimit, duke...

Lojërat Olimpike, Erkand Qerimaj i pari në kategor...

Peshëngritësi shqiptar, Erkand Qerimaj ka siguruar vendin e parë në kategorinë B të peshës 81 kg për meshkuj në Lojërat ...

Stina e manaferrave shqiptare, vlerat dhe vetitë e...

A imagjinohet vera pa manaferra? Të ëmblat manaferra që të shkrihen në gojë janë një frut fantastik i të njëjtës familje...

Ushqimet që duhet të hani nëse jeni anemikë

Anemia është një sëmundje që kufizon furnizimin me oksigjen të muskujve dhe indeve. Kjo sëmundje shkaktohet nga pamjaftu...

Si të zgjidhni pjeprin e pjekur dhe të ëmbël, vler...

Pjepri është një frut i freskët i stinës që mbush tryezat me ngjyrë, aromë dhe shije. Por cilat janë veçoritë dalluese t...

Studimi/ Konsumimi i kafes zvogëlon rrezikun e sëm...

Një studim i ri ka zbuluar se konsumimi i çdo lloj kafeje ul rrezikun e sëmundjes kronike dhe kancerit të mëlçisë, si ed...

As ne nuk e dinim, por një pije e nxehtë ndihmon k...

Kur futesh në shtëpi pas një dite shumë të nxehtë, një gotë me ujë të ftohtë të duket mrekullia vetë. Uji i ftohtë ti...

KËSHILLA : Si t’i mbrojmë fëmijët nga dielli

Si t’i mbrojmë fëmijët nga dielli? Kjo është pyetja që bëjnë të gjithë, ndërsa i nxehti ka përfshirë vendin. Më poshte g...

Njihuni me 5 arsye përse duhet të hani vezë më shp...

Veza është një nga ushqimet më të shëndetshme për njeriun. Vezët ofrojnë rreth 6 gramë proteinë të një cilësie të lartë....

Mëngjesi ideal për kocka të forta. Si të merrni sa...

Për të pasur kocka të forta nuk ju duhet të bëni asgjë të jashtëzakonshme, mjafton të ktheni ushqimin në aleatin tuaj më...

Bajamet e njoma shqiptare, vlerat befasuese për sh...

Shqipëria është një vend i bekuar me një prodhimtari të lartë të bajameve që arrijnë të plotësojnë kërkesat e tregut ven...

Covid drejt zhdukjes, vijnë edhe 25 mijë vaksina/ ...

Që nga fillimi i fushatës “Shqipëria Buzëqesh” janë kryer 830.281 vaksinime antikovid në vend, ndërsa dje janë kryer 7, ...

VIDEO/ Gati për “Euro 2020”, ceremonia...

Gjithçka është gati për Euro 2020. Ceremonia zyrtare do të nisë sot në orën 19:00, teksa dy orë më pas do të shijojmë be...

Fruti magjik i verës, konsiderohet ”depo” vitamina...

Pjepri (cucumis melo) është një frut barishtor me një kërcell fleksibël, që i përket familjes së cucurbitaceae. Origj...

Si ndikon gjumi i natës në shëndetin e zemrës

Një hulumtim i zhvilluar nga një grup shkencëtarësh zbuloi se gjumi 6-7 orë natën mund të jetë më i dobishmi për shëndet...

Kumbullat jeshile/ Të athta me plot veti dhe vlera...

Fundi i Prillit, Maji dhe Qershori janë muajt e vetëm të vitit për të shijuar Kumbullat Shahine. Të gjithë i kujtojnë si...

Katër probleme shëndetësore që bananet i zgjidhin ...

Banania është një frut tropikal shumë i përhapur në të gjithë globin. Popullariteti saj vjen jo më kot, pasi është e mbu...

Sportisti shqiptar në top dhjetëshen e xhudistëve ...

Akil Gjakova është radhitur në top dhjetëshen e xhudistëve më të mirë në botë. Ai është shpallur i shtati më i mirë n...

Në vend të kafesë, ushqimet që japin shumë energji...

Më poshtë do të gjeni produktet më të mira natyrale që vetëm të japin energji njësoj si kafeja, por pa efektet anësore. ...

Ushqimet që ndikojnë në gjatësinë e fëmijëve, ja ç...

Ka shumë faktorë që ndikojnë në gjatësinë e një njeriu, duke filluar nga gjenet, aktiviteti fizik, mënyra e jetesës, ush...

Historike! Kosova renditet e para në kampionatin E...

Xhudistët kosovarë tashmë kanë arritur një sukses të jashtëzakonshëm duke bërë që Kosova të jetë përfaqësuesja më e suks...

Ja përse duhet të hani banane çdo ditë e t’i thoni...

Banania mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e tjera ekzotike, të cilat janë kthyer në ...

FOTO/ Kampioni Briken Çalja, rrëmben dy medalje në...

Peshëngritësi shqiptar Briken Calja ka fituar dy medalje në Evropianin e Peshëngritjes, që po zhvillohet në Moskë. Sp...

Nga rritja e inteligjencës tek përmirësimi i kujte...

Shahu është një lojë me një histori mijëravjeçare, që nuk e humbet popullaritetin e saj edhe në kulmin e teknologjisë ko...

Gëzojuni dritës së diellit, si ndikon pranvera në ...

Mundësia për të qenë në natyrë,  frutat dhe perimet e freskëta sezonale në tryezat tona, lulet që çelin, të gjitha janë ...

Ushqimet me vitaminë K, për trurin, gjakun dhe koc...

Vitamina K është një vitaminë që luan një rol të rëndësishëm për shëndetin e kockave dhe të zemrës. Kjo vitaminë ...

Minerali i domosdoshëm për trupin e njeriut, ja us...

Kaliumi është një mineral shumë i rëndësishëm për trupin e njeriut, pasi merr pjesë në tkurrjen e muskujve, përfshirë at...

Duhanpirja do të zhduket brenda vitit 2050 në shum...

Duhanpirja do të zhduket deri në vitin 2050 nga SHBA, pjesë të Europës, Australisë dhe zonave të mëdha të Amerikës Latin...

Arsyet kryesore për shëndetin, përse duhet të hani...

Vezët mbartin vlera të jashtëzakonshme ushqyese për shëndetin e njeriut. Ato bëjnë pjesë në listën e 10 ushqimeve më të ...

Xhudistja shqiptare Distria Krasniqi e para në bot...

Në arenën botërore të xhudos, Kosova po tregon se ka kapacitete për të qenë një konkurrente e fortë në këtë sport. Fe...

Pse veza bën pjesë në listën e 10 super-ushqimeve,...

Pavarësisht përmasave të saj (ajo përmban një sasi të madhe substancash ushqyese themelore për shëndetin tonë. E verdha ...

20 ushqimet më të mira që mund t’i konsumoni në më...

Fillojeni ditën për së mbari Herës tjetër qe do dilni nga shtëpia pa ngrënë mëngjes, merreni në konsideratë këtë: Mos...

‘Google’ liston shqiptaren si një ndër gratë më të...

Alpinistja Uta Ibrahimi, vajza e parë nga Ballkani e cila ka ngjitur pesë majat e Himalajeve është listuar e 138-ta në l...

Mungesa e hekurit, ushqimet që ju duhen për të luf...

Trajtimi i anemisë së shkaktuar nga mungesa e hekurit nis me përmirësimin e regjimit ushqimor. Burime të mira ushqimo...

Ushtrimet që duhet t’i bëni patjetër në mëngjes

Ju duhen vetëm 15 minuta në mëngjes çdo ditë për të mbajtur trupin në formë dhe për ta nisur ditën me humor të mirë. Pro...

Jetik për shëndetin/ Zbuloni sasinë që nevojitet d...

Magnezi është një mineral i rëndësishëm për organizmin. Ai ndihmon në mbarëvajtjen e një sërë procesesh të rëndësishme, ...

Lëngjet që kanë më shumë vitaminë C dhe përfitimet...

Njeriu ka nevojë për vitaminën C në çdo ditë të jetës së tij. Kjo vitaminë e rëndësishme për rritjen dhe riparimin e...

Përfitimet shëndetësore të të qenit i organizuar, ...

Të jesh i organizuar ka të bëjë më shumë sesa thjesht të mbash gjërat të pastra dhe të rregullta. Kjo nuk është vetëm pë...

Ekspertët: Ushqimet që të duhen për një mendje të ...

Në këtë artikull do të mësoni më shumë për ushqimet që duhet të hani që të keni një mendje të mprehtë e ta mbroni trurin...

Dy kampionët/ Izmir Smajlaj dhe Franko Burraj marr...

Dy atletët tanë Izmir Smajlaj dhe Franko Burraj, ngritën lart flamurin e Shqipërisë në Mitingun Ndërkombëtar të Beogradi...

Testi i 1.2 milionë njerëzve, vaksina Pfizer / Bio...

Studimi i parë i madh real i vaksinës së koronavirusit Pfizer / BioNTech ka treguar se vaksina është aq e mirë sa premto...

VIDEO/ Shkëlqen Izmir Smajlaj, tjetër medalje ari ...

Ismir Smajlaj tregon formën e tij të jashtëzakonshme duke fituar një tjetër medalje ari, pikërisht në Beograd, aty ku u ...

Bajamja, fruti i thatë me veti të shkëlqyera kurat...

Shpesh herë dëgjojmë të flitet për bajamet dhe vetitë e shkëlqyera që kjo farë ka në shëndetin tonë. Kur e përmendim baj...

Vajzat shqiptare nuk ndalen, Majlinda Kelmendi fit...

Kosova vazhdon të jetë lidër në xhudo, duke triumfuar në të gjitha kampionatet që organizohen. Së fundmi, kampionia O...

Studimi/ Një kafe para sportit djeg më shumë yndyr...

Konsumimi i një kafeje shumë të fortë para aktivitetit fizik rrit edhe më shumë djegien e yndyrnave, sipas një studimi n...

Kivi, fruti magjik! Efektet pozitive në shëndet

Kivi ka shije intensive dhe është një nga ushqimet më të shëndetshme. Është i mbushur me antioksidantë dhe përmban vitam...

Lista/ Ku gjendet mjalti më i mirë i shqipërisë dh...

Ne mund ta konsumojmë mjaltin direkt, të lyejmë me të bukën, ta përziejmë me lëngje të ndryshme duke zëvendësuar sheqeri...

Cilaj janë perimet më të mira për pastrimin e enëv...

Konsumi i rregullt i perimeve njihet si gurëthemeli i një regjimi të shëndetshëm ushqimor. Perimet janë të pasura me vit...

Aktiviteti i rregullt fizik na bën të ndihemi më t...

Studiuesit janë të sigurt që aktiviteti fizik na bën të ndihemi më aktiv, energjik dhe si pasojë procesi i plakjes do të...

Nga shega tek salmoni, ushqimet më të mira që ju b...

Plakja është një pjesë e jetës dhe nuk mund të shmanget. Gjithsesi, ushqimet qe ju konsumoni ndihmojnë që këtë fazë t...

5 ushqime që japin më shumë energji sesa një filxh...

Ushqimet që japin energji mund të jenë një ndihmë e vlefshme për ata që shpesh vuajnë nga lodhja, përgjumja, plogështia ...

LAJM I MIRË/ Izraeli zhvillon një ilaç që është 96...

Prova është e vogël dhe shumë fillestare: vetëm 30 pacientë të trajtuar, por 29 prej tyre shfaqën një përmirësim të duks...

Nga tërshëra tek boronicat, gjashtë ushqime që for...

Ushqimet e shëndetshme për zemrën garantojnë një formë të mirë të organizmit gjatë gjithë fazave të jetës. Ekspertët nën...

Pse brokoli është perimja e gjelbër më e shëndetsh...

Brokoli konsiderohet si perimja e gjelbër më e shëndetshme për organizmin e njeriut. Ajo është në grupin e perimeve t...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek