Mbron mëlçinë, lëkurën, flokët…/Vlerat shënd...

Erëzën e karafilit (Eugenia caryophyllata) e gjejmë në formën fillestare si gonxhe të luleve rozë të kësaj bime popullor...

Hekur, vitamina dhe minerale/ Spinaqi i kuq, baris...

Kur përmendet fjala spinaq, përpara syve na vjen një tufë gjethesh jeshile shumë të shëndetshme për organizmin. Por spin...

Ushqimet më të mira që ju bëjnë të dukeni më të ri...

Plakja është një pjesë e jetës dhe nuk mund të shmanget. Gjithsesi, ushqimet qe ju konsumoni ndihmojnë që këtë fazë të j...

Nuk ndalet Nora Gjakova, fiton tjetër medalje në I...

Nora Gjakova e ka nisur vitin 2020 me medaljen e bronztë, të fituar në Grand Prixin e xhudos, që po mbahet në Tel Aviv t...

Produkti që të jep energji në mëngjes më shumë se ...

Kafeina që gjendet tek kafeja ofron një alternativë më të mirë zgjimi se fruktoza që gjendet tek molla. Megjithatë, eksp...

BBC: Shkencëtarët janë shumë afër zbulimit të kurë...

Një pjesë e zbuluar e sistemit tonë imunitar mund të shfrytëzohet për të trajtuar të gjitha kanceret, thonë shkencëtarët...

Dalin statistikat/ Gratë apo burrat, kush janë më ...

Fondi i Sigurimit të Detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor publikoi sot statistikat e kryerjes së Kontrollit Mjekësor Bazë...

Studimi: Ndalimi i duhanpirjes para operacionit, r...

Të gjitha studimet thonë se ju duhet të hiqni dorë nga duhani, kjo për të mirën e shëndetit tuaj. Personat që ndalojn...

Ja disa nga masat për mënjanimin e aciditetit në s...

Ja disa nga masat për mënjanimin e aciditetit në stomak: Lënia e duhanit Stërvitje e rregullt fizike Rënie ng...

Mësoni arsyet, ja përse duhet të pini ujë që në më...

Disa arsye përse duhet të pini ujë që në mëngjes janë se Trupi dehidratohet pas shtatë ose tetë orësh gjumë. Nëse pini u...

Studimi i ri shkencor: Ja pse mollët dhe luleshtry...

Mollët, luleshtrydhet dhe disa fruta të tjera janë shumë të shëndetshme për organizmin. Ato përmbajnë një substancë naty...

Lajm i mirë/ Zbulohet vaksina që ul kolesterolin e...

Një injeksion dy herë në vit që zvogëlon kolesterolin e keq për të mbrojtur zemrën është zgjidhja e kompanisë NHS me qen...

Regjimi i duhur për shëndetin e kockave, ja çfarë ...

Një nga regjimet më të shëndetshme për organizmin është padyshim ajo Mesdhetare. Ky regjim nënvizon rëndësinë e konsumit...

Kura që ju duhet për pastrimin rrënjësor të veshka...

Lëngu i majdanozit mund të pihet veçmas ose të kombinohet me lëngje të tjera të freskëta si atë të mollës, portokallit e...

Qëndroni gjatë para kompjuterit? Ja vitamina që ke...

Duke u fokusuar në ekranin e kompjuterit, sytë gjithmonë reagojnë ndaj pikave të ndritshme dhe të errëta. Ndaj ata që pu...

Jo vetëm mik besnik, e vërteton shkenca: Ja pse du...

Një qen zgjat jetën. Sa herë mund ta kemi dëgjuar këtë shprehje. Por këtë radhë janë mjekët ata që e vulosin atë. Sip...

Barcelona blen sulmuesin e Kombëtares shqiptare

Rey Manaj më në fund do të jetë futbollist i Barcelonës. Sigurisht, nuk bëhet fjalë për ekipin e parë, përkrah Lionel Me...

Si ndikon pirja e kafes te shëndeti mendor dhe hum...

Kafeina është një stimulues i fortë për trurin. Ajo e bën njeriun më të ekzaltuar, ndikon tek humori dhe mënyra e përpun...

E para në botë, futbollistja shqiptare lë pas edhe...

Megi Doçi është shpallur shënuesja më e mirë në botë për vitin 2019. Duket se viti 2020 ka nisur në mënyrën më të mir...

Ekspertët e shëndetit mendor: Çfarë duhet të dini ...

Zhvillimi i një kuptimi më të mirë të asaj që është ankthi – dhe si ta menaxhoni atë – mund të jetë thelbësore për të je...

Konsumimi i mjaltit para gjumit, efektet pozitive ...

Mjalti konsiderohet si ilaçi i artë i natyrës, kjo për shumë arsye. Një nga mënyrat më të mira kur mund të përdoret ësht...

Si të pastroni enët e gjakut me një trajtim të thj...

Enët e bllokuara të gjakut janë arsyeja kryesore për shumë probleme të rrezikshme të zemrës. Arterioskleroza cilësohe...

Gjashtë Këshilla/ Si të ulni tensionin e lartë të ...

Ekspertët e kanë përpiluar gjashtë këshilla praktike se si të mbani nën kontroll dhe të ulni tensionin e gjakut në sti...

Jetë më të gjatë dhe të shëndetshme – Studimi: Ja ...

Shkencëtarët kanë zbuluar se është e vërtetë që konsumi i vazhdueshëm i çajit zgjat jetën, me hulumtime të reja të cilat...

Si të veproni për të parandaluar dhe mbrojtur vete...

Sipas Institutit të Shëndetit Publik është evidentuar qarkullimi i gripit në vendin tonë. Aktualisht qarkullon virusi A/...

Si ta përdorni vajin e limonit për frymëmarrjen, i...

Vaji i limonit është një vaj esencial që nxirret nga lëkura e limonit. Kjo e fundit përmban një sërë vajrash aromatik...

Përfitimet e jashtëzakonshme/ Shtatë fakte që nuk ...

Kafeja është pija më e njohur në botë. Në Evropë, të rriturit konsumojnë mesatarisht 200mg çdo ditë. Por a na bën mirë t...

Pse duhet t’i hani më shpesh kikirikët

Kikiriku është një ushqim plot përfitime për shëndetin tuaj. Ai vjen nga Amerika e Jugut dhe i përket familjes së bishta...

8 efektet magjike/ Arsyet pse duhet të hani ullinj...

Ullinjtë klasifikohen fruta me bërthamë të të njëjtës familje botanike me qershitë dhe pjeshkët. Ullinjtë jeshilë mbl...

Frutat që duhet të konsumoni në dimër

Gjatë stinës së dimrit për të patur një fytyrë sa më të ndritshme dhe të shëndetshme na vijnë në ndihmë frutat. Ja di...

Ja për sa kohë mund ta ruani në frigorifer gjelin ...

Mishi i mbetur i gjelit të detit mund të përdoret për përgatitjen e një lëngu të shëndetshëm që shfrytëzohet për gjellër...

Dëllinja e zezë/ Si të përgatisni kurën për pastri...

Dëllinja është një nga pemët me shtat mesatar më të rritura në Evropë dhe veçanërisht në Shqipëri Varieteti më i përh...

Kush dominon? Njihuni me 10 atletët me fitimet më ...

Fundi i vitit 2019 shënon mbylljen e një dekade dhe hapjen e një të reje. Për këtë arsye revista e biznesit ‘Forbes’ ka ...

Bima mjekësore e shtogut, si ta përdorni kundër di...

Jeni në kërkim të një kure mjekësore që trajton dhe shëron shumë probleme shëndetësore? Ju prezantojme shtogun, lëngu i ...

Cila është mbrojtja më e mirë për trurin dhe cilës...

Ekspertët kanë paralajmëruar prej kohësh që ndërprerjet e vazhdueshme të gjumit rrisin ndjeshëm rrezikun e sëmundjes së ...

Shqiptarja Majlinda Kelmendi më e mira e dekadës n...

Majlinda Kelmendi është njëra ndër xhudistet më të mira në dekadën e fundit. 28 vjeçarja nga Peja, krenaria e kombit shq...

17-vjeçari që theu rekordin, pas golit me Interin ...

Romelu Lukaku, bomberi belg i Interit, edhe pse në moshë 26-vjeçare ka luajtur më shumë se 550 ndeshje si profesionit, d...

Si të përdorni mjaltin për shëndetin perfekt të lë...

Mjalti është një ushqim fantastik për shëndetin e njeriut. Mjalti i bën mirë organizmit nga jashtë brenda. Ai është veça...

Trëndafili shkëmbor, bima e duhur për pastrimin e ...

Trëndafili shkëmbor, një bimë e lashtë mjekësore i është rikthyer famës. Kjo bimë, e cila konsumohet si çaj, është tre h...

A mund të kemi grip dhe të ftohemi në të njëjtën k...

Është sezoni i ftohjes dhe gripit që do të thotë se këta dy viruse po qarkullojnë në hapësirat që ne lëvizim. Një inf...

Ushqimet që duhet të konsumoni për të përftuar vit...

Vitamina K luan një sërë funksionesh, të cilat e bëjnë të domosdoshme në organizmin e njeriut. Kjo vitaminë nuk duhet të...

Receta magjike/ Ujë, mjaltë e limon esëll në mëngj...

Uji me limon është një nga mënyrat më të mira për të hidratuar organizmin dhe ofruar atij një dozë të fortë të vitaminës...

Kjo gjethe lufton sëmundjet e zemrës

Gjethet e patates së ëmbël konsiderohen një thesar vlerash ushqimore. Këto gjethe mund të konsumohen në të njëjtën fo...

Të shijshme dhe plot vlera, gështenjat e pjekura b...

Një nga lajmet më të mira për ardhjen e dimrit janë padyshim edhe gështenjat. Ata kanë një shije shumë të mirë, por shër...

Ushqimet më të mira kundër bllokimit të hundëve, f...

Nëse jeni nga ata që vuajnë rregullisht nga bllokimi i hundëve dhe e keni shumë të vështirë të rimëkëmbeni nga e ftohura...

Bima magjike e Shqipërisë, ja si ta përdorni për m...

Sherebela shqiptare eksportohet shumë në disa kontinente, duke e lënë tregun vendas pothuajse bosh dhe duke i lënë të ap...

Si të pastroni trupin nga toksinat brenda 3 ditësh...

Pastrimi i organizmit nga toksinat që akumulohen rregullisht, është jo vetëm i rëndësishëm por edhe i domosdoshëm. Në kë...

Mjaltë, shegë, limon dhe xhenxhefil, shurupi më i ...

Sistemi imunitar ka nevojë për të gjithë mbështetjen e mundshme që të përballojë me sukses sfidat dimërore siç janë grip...

Distria Krasniqi, shqiptarja e artë

Xhudistja kosovare, Distria Krasniqi, ka arritur ta fitojë medaljen e artë për Kosovën në kategorinë deri në 48 kilogram...

Hapat që duhet të ndiqni për një zemër të shëndets...

Zemra është një nga organet më të rëndësishme në organizmin e njeriut. Në thelb, zemra është një muskul (pak më e madh s...

Përse nuk duhet të pini ujë të ftohtë gjatë ushqim...

Hidratimi është një nga elementët thelbësore të një jete të shëndetshme. Çdo ditë trupi ynë humbet 2 deri 3 litra ujë...

KËSHILLA/ Ushqimet e duhura që luftojnë gripin gja...

Jemi në mes të dimrit dhe përtej entuziasmit të ardhjes së festave, dëborës së parë apo gjetheve që bien, dimri ka një a...

Prindër, ja pse duhet t’i përqafoni bebet va...

Afërsia fizike e prindërve me beben e tyre ndikon në zhvillimin e inteligjencës së tyre. Një anketim ka zbuluar se sa më...

Përfitimet e jashtëzakonshme të qumështit

Pirja çdo ditë e qumështit ofron këto përfitime: -Ndihmon për rënien nga pesha, -Ofron shumë proteina të domosdosh...

Me apo pa lëkurë? Si duhen konsumuar frutat dhe pe...

E keni menduar ndonjëherë nëse lëkura e frutave dhe perimeve duhet konsumuar në çdo rast? Prej shekujsh thuhet se, lë...

Çfarë duhet të bëni? Ja 6 sekretet e njerëzve që n...

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, larja e duarve është gjëja e parë dhe më e rëndësishmja që ...

Studimi: Arrat ndihmojnë në parandalimin e kanceri...

Ushqyerja është një “çelës” shumë i rëndësishëm për parandalimin e tumoreve. Kërkuesit e Universitetit Marshall në SH...

Njihuni me 5 sëmundjet që kuron lëngu i qepës

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e dashur dhe e padëgjuar. Por, pasi të lexoni këtë lajm, do të filloni ta përdorni...

Lionel Mesi i papërsëritshëm, fiton për herë të gj...

Lionel Mesi, ashtu siç edhe pritej, është fituesi i Topit të Artë 2019. Në ceremoninë e organizuar në Theatre du Chat...

Mëlçia – Si të Dalloni Shenjat e Para të Problemev...

Mëlçia është një organ tejet i rëndësishëm në trupin e njeriut. Ka shumë role të rëndësishme si pastrimi i gjakut, lufti...
24,441FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
22NdjekësitNdjek