Ja si të jeni më kreativ në punë

Dihet që kreativiteti nuk mësohet, por mund të stimulohet. Në të vërtetë, kreativiteti nuk të godet si një rrufe, por ashtu siç thotë Alfred...

10 këshilla për një gjumë të mirë

Fjetja e mirë është thelbësore për të jetuar më mirë, më të qetë dhe plot energji pozitive. Ja se si të optimizoni kohën tuaj...

Para se të udhëtoni për diku futuni tek E-Konsullata, informacion për të gjithë

Aplikacioni E-Konsullata u shërben qytetarëve shqiptarë që të marrin informacione rreth një vendi të ri përpara se të shkojnë me pushime. Ministria për Europën dhe...

7 mënyra se si ideja juaj mund të shndërrohet në kompani inovative

Marc Benioff është një ndër sipërmarrësit më të suksesshëm në sektorin e teknologjisë në nivel botëror. Z.Benioff na tregon 7 mënyra se si një...

STUDIMI/ Arsyet përse vizitat në muze të bëjnë të ndihesh mirë

Një nga justifikimet më të shumta që përdoret për të mos vizituar institucionet e trashëgimisë kulturore ështe shpeshherë tarifa e hyrjes në këto institucione....

Këshilla/ Çfarë duhet të dini për të qenë të suksesshëm në 2019

Teksa 2019 sapo ka hyrë, këshillohet të mos përqendroheni vetëm tek objektivat që i keni vendosur vetes për të arritur këtë vit, sepse në...

Moti i acartë dhe ngricat, disa këshilla për makinën tuaj

Temperaturat e ulëta të këtyre ditëve për shkak të rrymave polare që kanë mbërthyer vendin tonë, ndikojnë edhe në automjetin tuaj duke iu shkaktuar...

Studimi shkencor: Ja pse duhet të keni prioritet leximin, përfitimet e jashtëzakonshme

Përveç përfitimit të njohurive shkecore, argëtimit, zgjerimit të horizonteve, leximi ndikon pozitivisht edhe për shëndetin Nëse jeni në mesin e atyre njerëzve që nuk lexojnë...

Lajm me rëndësi/ Shumë prej pasaportave janë drejt skadimit, ja pse duhet aplikoni para...

Nëse afati i pasaportës suaj mbaron brenda 3 muajsh, atëherë duhet të aplikoni sa më shpejt për një pasaportë të re biometrike. Në të kundërt,...

Si të kurseni energjinë dhe paratë gjatë dimrit të acartë, ja disa këshilla

Nëse nuk veproni me zgjuarsi, dimri mund të kthehet në periudhën më të shtrenjtë të vitit, por mos u shqetësoni, po ju njohim me...

Doni të jeni sa më produktivë gjatë këtij viti të ri? Ja 4 këshilla

Është thuasje e pamundur që ne të menaxhojmë në mënyrë të përkryer të gjithë faktorët që na shpërqendrojmë dhe të fokusohemi 100 për qind...

Zbritja e temperaturave, ja si të mbrojmë duart nga i ftohti

Kemi apo jo dorashka, fakti është që i ftohti dëmton lëkurën tonë. Duke u kujdesur për fytyrën, por edhe duart është një rit i...

“Forbes.com”, ja disa këshilla për një vit të suksesshëm

Dëshironi të keni një Vit të Ri të suksesshëm?! Sipas “Forbes.com”, këto janë disa nga synimet që bëjnë dhe mbajnë njerëzit që shquhen për...

2019-ta/ 4 mënyra mënyra si të shfrytëzoni kohën tuaj maksimalisht

Ju rrisni produktivitetin duke minimizuar në maksimum të gjitha gjërat që ju shpërqendrojnë. A ju ka ndodhur ndonjëherë ose ndoshta shpeshherë që orët e ditës...

Ja cilat profesione pritet të jenë më të kërkuara gjatë vitit 2019

Viti 2019 sapo ka hyrë dhe secili ka ambiciet e veta. Një punë më e mirë, një kërkesë për rritje page, apo një ngritje...

Keni lekë të dëmtuara? Ja se si mund t’i këmbeni në Bankën e Shqipërisë

Nëse keni kartmonedha të dëmtuara, nuk ka asnjë arsye për t’u shqetësuar. Ato mund ti ndërroni lehtësisht në bankat e nivelit të dytë. Banka e Shqipërisë...

”5S”, metoda japoneze që ju përmirëson punën

Objektivi “5S”, metodë japoneze, prej kohësh është përhapur në të gjithë botën dhe nuk ka shkollë për formimin dhe inovacionin që të mos parashikojë zhvillimin...

Si të mos e humbasim entuziazmin në punë gjatë festave të fundvitit

Në ambientin e punës mund të jetë shumë e vështirë vendosja e balancës së duhur ndërmjet entuziazmit të punonjësve për ardhjen e festave të...

Këshilla/ 6 mënyra për të menaxhuar kohën kur punonjësit janë me pushime

Drejtuesit e bizneseve të ndryshme nuk duhet ta shikojnë periudhën kur punonjësit e tyre marrin pushimet, si një prej periudhave më të këqija të...

E provuar shkencërisht, disa këshilla që garantojnë një fëmijëri të lumtur

Fëmijëria është një kohë e veçantë në jetë. Një kohë zbulimi, loje, mrekullie, dhe argëtimi me botën, teksa fëmija vazhdon të njohë atë që...

Këshilla/ Si të kujdeseni për lëkurën gjatë dimrit

Me ardhjen e dimrit, temperaturat e ftohta mund të demtojnë lëkurën tuaj, si në trup ashtu edhe në fytyrë. Me uljen e temperaturave, lëkura bëhet...

STUDIMI I RI/ Sekreti për të qenë të lumtur në punën tuaj

Shumë faktorë përcaktojnë lumturinë tuaj, por një studim i ri nga LinkedIn gjeti diçka që mund ta kontrolloni në punën tuaj, që mund të...

Sekreti për të fjetur mirë, ushqimet që ndihmojnë për t’iu zënë gjumi

Të flesh mirë është shumë e rëndësishme për të rimarrë energjitë dhe për t’u përballur me ditën. Ju jo gjithmonë shkoni në shtrat mjaft...

Mos i gënjeni kurrë fëmijët, e vërteta i bën më të fortë ndaj vështirësive....

Një prind nuk duhet të gënjejë fëmijën e tij, përfshirë këtu edhe emocionet negative, pasi e ndihmon fëmijën të bëhen i aftë në zgjidhjen...

Mënyra më e mirë për të fituar është të dini se kur duhet të...

Arsyet mund të jenë të ndryshme, mbase ato ekonomike ose mbase një moment i keq që ju po kaloni. Sado e mirë që mund...

Si të zgjidhni mollët më të mira në treg? Ja disa këshilla

Pa dyshim molla është nga frutat më popullore dhe një nga më të pasurat me antioksidantë. Edhe pse një frut mjaft i dashur, jo pak...

8 strategji që punonjësit më të mirë të mos largohen kurrë nga kompania juaj

Të shumtë janë artikujt që flasin për strategji të cilat ndikojnë në rekrutimin e punonjësve më të mirë, por të paktë janë ata që...

Ja 5 mënyra se si dështimi mund t’ju ndikojë pozitivisht

Dështimi është një nga proceset më të vështira gjatë karrierës dhe që nuk pranohet nga një numër i madh njerëzish. Por në të njejtën...

Keni “smartphone” të thyer ose të vjetër? Mund ta bëni (gati) si të ri,...

Nga përditësimi i sistemit dhe i aplikacioneve, pastrimi i kujtesës, deri te pajisja e restaurimit të plotë. Dhe për dëmtime estetike ju mund të...

Ju bie shpejt bateria e telefonit? Ja si t’i jepni fund këtij problemi

Aparatet smartphone janë fjala më e fundit e teknologjisë, me aplikacione nga më të shumëllojshmet. E meta më e madhe, nëse mund ta quajmë kështu,...

4 elemente të një lidershipi ideal që garantojnë sukses

Të shumtë mund të jenë liderët, por të paktë janë ata që dinë vërtet të drejtojnë një ekip pune. Dallimi kryesor ndërmjet një lideri të...

FOTOT/ Lodheni në punë? Ja ushtrimet që mund të bëni në zyrë

Mjaftojnë vetëm disa lëvizje të “sakta” për të lehtësuar muskujt e lënduar dhe për të parandaluar dhimbjen e shpinës, që mund të bëhen në...

5 strategji për të qenë një punonjës më i mirë

Të shumtë janë artikujt të cilët japin këshilla sesi të jesh një lider më i mirë, por shpeshherë harrojmë se po aq e rëndësishme...

Ekspertët: Këto janë 7 cilësitë që punëdhënësit kërkojnë te punonjësit e tyre

Çdo punëdhënës kërkon përvoja dhe aftësi të ndryshme nga punonjësit e tij. Ndërkohë që përvoja juaj profesionale është e rëndësishme, personaliteti juaj “do të...

Ndryshimi i orës, ndiqni këto këshilla këto këshilla nëse nuk përshtateni

Ditën e sotme akrepat e orës shkuan 60 minuta prapa, që prej orës 3 të mëngjesit. Kthimi në orën standarde shënon ardhjen e dimrit. Dita...

Përgjigjja e duhur për dy pyetjet më të shpeshta në një intervistë pune

Dy prej pyetjeve të bëra më shpesh në një intervistë pune janë: “Cila është pika juaj më e fortë?” dhe “Cila është pika juaj...

VIDEO/ Koleksioni i librave të rrallë që prej 1493, mbi 500 vjet histori që...

Ca rrëfime librash të vjetër, ndër 500 vite, shkruar në shumë gjuhë, për shqiptarët e djeshëm, por që shumë thonë edhe për ne të...

Zhvillimi i trurit, 4 ushqime që përmirësojnë kujtesën tuaj

Këto janë ushqimet më të mira për trurin tuaj: Peshku i yndyrshëm Ushqimi i detit ofron të paktën dy ushqyes të cilët ndihmojnë për të mbajtur...

Si të mbroni sytë nga celulari, 9 këshilla që duhet t’i dini

Ajo që e përkeqëson edhe më shumë situatën është përdorimi masiv i “smartphone”-ve për të kontrolluar “e-mail”-n, qëndrimi pë kohë të gjatë duke përdorur...

Pse duhet të lexoni çdo ditë! Ja përfitimet e jashtëzakonshme! Lexoni…lexoni

Leximi i jep trurit tuaj një “stërvitje” të ndryshme nga shikimi i televizorit ose dëgjimi i radios. Nëse jeni të zhytur në një libër...

10 këshilla për të mundur frikën e të folurit në publik

E folura në publik mund të jetë edhe një e mirë për brandin tuaj personal. Ajo mund të ndihmojë në ndërtimin e një reputacioni...

Ushtrimet fizike, si dhe sa shpesh duhet t`i bëni

Nuk ka rëndësi nëse jeni duke u ushtruar për një maratonë, për një garë atletike apo thjesht doni të përqafoni një stil më të...

Magjia e përqafimit, 10 arsyet pse duhet ta bëni më shpesh

Një përqafim është një gjest i thjeshtë dhe i dashur që arrin të ketë përfitime të jashtëzakonshme në shëndetin dhe gjendjen shpirtërore. A ndiheni të...

10 cilësi të punonjësve optimistë

A ju ka ndodhur që sapo të filloni punë në pozicionin që keni aq shumë kohë që e ëndërroni, të ndiheni të mërzitur dhe...

6 këshilla për një intervistë pune të suksesshme

Intervita e punës është një prej hapave më të rëndësishëm që paraprin karrierën e gjithkujt. Po ashtu si përshtypjet e para që ju mundoheni...

Këshilla/ Mësoni të menaxhoni paratë tuaja

Ndiqni shpenzimet tuaja Filloni të shkruani çdo qindarkë që shpenzoni për 30 ditë. Pasi te hartoni shpenzimet, mund të filloni një buxhet mujor Nëse je i /...

Nis edicioni i dytë i festivalit të dramës shqipe “Metrofest”

Teatri Metropol vazhdon traditën me premierat e tij. Sezoni i dytë artistik tetor-dhjetor sjell larmi veprash, shqiptare të arkivit, e vepra të njohura në...

Mënyra e përkryer për të gjetur një punë përmes Linkedin

Nëse jeni në kërkim të një pune të re, Linkedin është rrjeti social më i përshtatshëm për të filluar kërkimin tuaj. Të paktën 500...

9 mënyra si të jeni kreativ në punë

Dihet që kreativiteti nuk mësohet, por mund të stimulohet. Në të vërtetë, kreativiteti nuk të godet si një rrufe, por ashtu siç thotë Alfred...

Letër një shkollari

Nga Ledi Shamku E Diela jote e fundit e pushimeve të verës. Këtë javë do t’i kthehesh shkollës. Lum ti! Ta them sinqerisht, edhe unë...

8 gjëra që duhet t’u thoni çdo ditë fëmijëve tuaj

1-''Të dua'' Thuajeni se herë të dëshironi. 2- ''Më pëlqen kur…..'' Flisni rreth aspekteve pozitive të sjelles së tyre. 3- ''Ti më bën të lumtur'' Kjo...

6 barriera që duhen kaluar për të pasur sukses

Shumë kush nga ne mund të ketë pësuar një rënie në karrierën e tij. Nëse edhe ju bëni pjesë në këtë grup dhe po...

Katër ushqime që luftojnë stresin

Disa ushqime janë të mrekullueshme për shëndetin tonë fizik dhe psikik. Konsumoni për disa ditë dhe do të ndiheni më mirë. 1-Bananet Aleat natyral kundër stresit,...

Imagjinata si instrument për arritjen e suksesit

Imagjinata gjithmonë i çon njerëzit në krijime të mrekullueshme, pasi që është baza e çdo procesi kreativ. Të gjithë njerëzit e suksesshëm kanë imagjinuar dhe...

7 këshilla si të mposhtni gjumin kur jeni në timon

Një nga rreziqet e mëdha të udhëtimit gjatë verës me makinë është gjumi i atyre që qëndrojnë në timon, pasi e gjejnë më të...

3 strategji që do t’ju largojnë nga varësia teknologjike

Njëherë e një kohë, kur njerëzit flisnin për varësi, e kishin fjalën për drogën. Sot, ajo ka të bëjë edhe me sjelljet dhe teknologjinë,...

Si të qëndrojmë të motivuar edhe kur ndjehemi të rraskapitur

Motivimi është një prej elementeve më të rëndësishme gjatë një procesi pune dhe të jesh i motivuar, sidomos gjatë periudhave super të ngarkuara, atëherë...

6 strategji komunikimi për të kursyer sa më shumë kohë në punë

Pavarësisht se me kë jeni duke komunikuar, qoftë me një kolegun tuaj, apo me drejtuesin apo qoftë edhe me një klient, është thelbësore që...

Ja disa arsye pse ju duhet një llogari në LinkedIn

LinkedIn është rrjeti më i madh profesional në botë, me qindra miliona anëtarë që lidhin profesionistët nga e mbarë bota. Kolegji Abingdon & Witney...

9 këshilla për Veten

Nga Ermal Hasimja Personi që nuk do t’ju lerë kurrë në baltë gjithë jetën është Vetja. Prandaj: 1. Lexojini Vetes libra që të bëhet sa më...
14,702FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit