5 libra nga nobelisti Gabriel Garcia Marquez që du...

Si sot, para  92 viteve në Aracataca të Kolumbisë ka lindur nobelisti Gabriel Garcia Marquez. Marquez ka lënë pas një pa...

Ekspertja e sjelljes: 20 këshillat e detyrueshme q...

Janë të rriturit në përgjithësi dhe prindërit në veçanti ata që duhet t`i mësojnë fëmijës rregullat e mirësjelljes. Një ...

Jeta profesionale vs jeta personale, ja 10 këshill...

Në kohërat e sotme ekuilibri jetë profesionale vs jetë personale është një temë e rëndësishme diskutimi. 20-vjeçarët ...

Si të motivoheni? 3 mënyra për të qenë sa më pozit...

Është shumë e vështirë të gjehet motivimi dhe përqendrimi vetëm tek pozitiviteti, kur ky i fundit nuk duket asgjë më shu...

Doni të bëni karrierë? 7 këshilla për të qenë sa m...

A doni të jeni të suksesshëm në karrierën tuaj? Pa dyshim që një numër i madh njerëzish do të përgjigjeshin “po”, por sh...

Gabimet që nuk duhet të bëni në mëngjes!

Mëngjesi është një ndër pjesët më të vështira të ditës. Të gjithë e kanë me vështirësi zgjimin sidomos në ditët e dimrit...

Studimi/ Katër pika që ju ndihmojnë të bëheni mili...

Të bëhesh milioner kërkon një punë grupi. Sipas Chris Hogan, autor “Everyday Millionaires: Discover How Ordinary People ...

Si të ruhemi nga alergjitë e pranverës, disa këshi...

Ndërrimi i stinëve, luhatja e shpeshtë e temperaturave, ndotja ambientale duket se nxisin akoma më shumë alergjitë dhe p...

Pse duhet të vaksinoheni

Gripi është një sëmundje virale që mund të shkaktojë komplikacione të rënda dhe vdekje sidomos tek personat me semundje ...

Si t’i mësoni fëmijët të flasin shpejt? Mjek...

Shpesh prindërit pyesin se çfarë mund të bëjnë për të ndihmuar fëmijën e tyre në shtëpi për të rritur aftësitë sociale d...

7 këshilla për një lider të sukseshëm nga John Max...

Nëse do të drejtosh me sukses: Asnjëherë mos lejoni të tjerët të mendojnë që ju keni përgjigjet më të mira. Kjo vet...

Këshilla/ Ja 7 mënyra sesi ta shndërroni stresin n...

Njerëzit e suksesshëm janë të vetmit që kanë mësuar ta shndërrojnë stresin në motivuesin e tyre më të fuqishëm. Stres...

Këshilla/ Si të dallojmë paratë e falsifikuara nga...

Falsifikimi i kartëmonedhave Me falsifikim do të kuptojmë prodhimin e monedhave dhe kartëmonedhave nga një person apo...

FOTOT/ Ide si të menaxhoni hapësirën në shtëpinë t...

Ambjentet e shfrytëzueshme të shtëpisë janë ëndrra dhe dëshira e çdo amvise. Shumë njerëz preferojnë dizajne minimaliste...

11 mënyra praktike si të zhvilloni disiplinën e pë...

Është gjithmonë e më e vështirë të jesh i disiplinuar në një shoqëri që kërkon kënaqësi të menjëhershme. Ne shqetësohemi...

‘Vendosni Zotin të parin në çdo gjë që bëni&...

Një fjalim emocionues nga Denzel Washington, i publikuar edhe më parë, që PO.AL po e sjell për ju sërish. Është mjaft re...

Ju ngrenë në detyrë, por nuk ju rrisin pagën? Ja s...

Rreth 39% e drejtuesve të Burimeve Njerëzore thonë sot se është e zakonshme që kompania t’u ofrojë punonjësve një ngritj...

12 mënyra për të sfiduar zonën e rehatisë

Është shumë më e lehtë të qëndrosh brenda kufijve të zonës së rehatisë, sesa të ndeshesh me frikën e përballjes së situa...

Këshilla për biznesin: Punëtorët nuk duan vetëm pa...

“Kujdesu për punonjësit e tu e në këtë mënyrë edhe ata do të kujdesen për kompaninë tënde”. Këto janë fjalët e një prej ...

Ja si të veproni nëse ju bie celulari në ujë

Shumë njerëz ballafaqohen me problemin e të rënit celulari në ujë, mirëpo shumë pak e dinë ‘procesin e shpëtimit’. Porsa...

4 këshilla për liderat që duan të kenë një kompani...

Për të pasur një kompani sa më të suksesshme dhe një kulturë kompanie ndër më të mirat, liderat e kompanive duhet të fil...

Ju është thyer ekrani i telefonit? Ja si ta ‘...

Nëse të është thyer ekrani i smartphon-it, mos u shqetësoni sepse ka një zgjidhje. Në internet mund të gjenden mijëra...

Kurrë nuk është vonë për t’u bërë sipërmarrë...

Ju nuk e keni humbur shansin Shumë njerëz mendojnë se sipërmarrja është një lojë të rinjsh. Ky supozim vjen ngaqë kur...

Katër këshilla/ Si ta lini cigaren njëherë e përgj...

Jeni duhanpirës? Dëshironi ta lini duhanin, por nuk dini si? Kjo kërkon durim dhe metoda të shëndosha për ta arritur qël...

Receta e fundjavës….

E kush nuk i do qoftet! Të thjeshta, të shijshme dhe mbi të gjitha super të shpejta për t’u përgatitur. Qoftet me pat...

6 efekte pozitive nga konsumimi i një portokalli n...

Ekspertët thonë se portokalli duhet ngrënë çdo ditë sepse prej tij organizmi merr 6 përfitime të menjëhershme. 1-Sy t...

Ja si të jeni më kreativ në punë

Dihet që kreativiteti nuk mësohet, por mund të stimulohet. Në të vërtetë, kreativiteti nuk të godet si një rrufe, por as...

10 këshilla për një gjumë të mirë

Fjetja e mirë është thelbësore për të jetuar më mirë, më të qetë dhe plot energji pozitive. Ja se si të optimizoni kohën...

Para se të udhëtoni për diku futuni tek E-Konsulla...

Aplikacioni E-Konsullata u shërben qytetarëve shqiptarë që të marrin informacione rreth një vendi të ri përpara se të sh...

7 mënyra se si ideja juaj mund të shndërrohet në k...

Marc Benioff është një ndër sipërmarrësit më të suksesshëm në sektorin e teknologjisë në nivel botëror. Z.Benioff na tre...

STUDIMI/ Arsyet përse vizitat në muze të bëjnë të ...

Një nga justifikimet më të shumta që përdoret për të mos vizituar institucionet e trashëgimisë kulturore ështe shpeshher...

Këshilla/ Çfarë duhet të dini për të qenë të sukse...

Teksa 2019 sapo ka hyrë, këshillohet të mos përqendroheni vetëm tek objektivat që i keni vendosur vetes për të arritur k...

Moti i acartë dhe ngricat, disa këshilla për makin...

Temperaturat e ulëta të këtyre ditëve për shkak të rrymave polare që kanë mbërthyer vendin tonë, ndikojnë edhe në automj...

Studimi shkencor: Ja pse duhet të keni prioritet l...

Përveç përfitimit të njohurive shkecore, argëtimit, zgjerimit të horizonteve, leximi ndikon pozitivisht edhe për shëndet...

Lajm me rëndësi/ Shumë prej pasaportave janë drejt...

Nëse afati i pasaportës suaj mbaron brenda 3 muajsh, atëherë duhet të aplikoni sa më shpejt për një pasaportë të re biom...

Si të kurseni energjinë dhe paratë gjatë dimrit të...

Nëse nuk veproni me zgjuarsi, dimri mund të kthehet në periudhën më të shtrenjtë të vitit, por mos u shqetësoni, po ju n...

Doni të jeni sa më produktivë gjatë këtij viti të ...

Është thuasje e pamundur që ne të menaxhojmë në mënyrë të përkryer të gjithë faktorët që na shpërqendrojmë dhe të foku...

Zbritja e temperaturave, ja si të mbrojmë duart ng...

Kemi apo jo dorashka, fakti është që i ftohti dëmton lëkurën tonë. Duke u kujdesur për fytyrën, por edhe duart është një...

“Forbes.com”, ja disa këshilla për një vit të suks...

Dëshironi të keni një Vit të Ri të suksesshëm?! Sipas “Forbes.com”, këto janë disa nga synimet që bëjnë dhe mbajnë njerë...

2019-ta/ 4 mënyra mënyra si të shfrytëzoni kohën t...

Ju rrisni produktivitetin duke minimizuar në maksimum të gjitha gjërat që ju shpërqendrojnë. A ju ka ndodhur ndonjëhe...

Ja cilat profesione pritet të jenë më të kërkuara ...

Viti 2019 sapo ka hyrë dhe secili ka ambiciet e veta. Një punë më e mirë, një kërkesë për rritje page, apo një ngritje n...

Keni lekë të dëmtuara? Ja se si mund t’i këmbeni n...

Nëse keni kartmonedha të dëmtuara, nuk ka asnjë arsye për t’u shqetësuar. Ato mund ti ndërroni lehtësisht në bankat e...

”5S”, metoda japoneze që ju përmirëson...

Objektivi “5S”, metodë japoneze, prej kohësh është përhapur në të gjithë botën dhe nuk ka shkollë për formimin dhe in...

Si të mos e humbasim entuziazmin në punë gjatë fes...

Në ambientin e punës mund të jetë shumë e vështirë vendosja e balancës së duhur ndërmjet entuziazmit të punonjësve për a...

Këshilla/ 6 mënyra për të menaxhuar kohën kur puno...

Drejtuesit e bizneseve të ndryshme nuk duhet ta shikojnë periudhën kur punonjësit e tyre marrin pushimet, si një prej pe...

E provuar shkencërisht, disa këshilla që garantojn...

Fëmijëria është një kohë e veçantë në jetë. Një kohë zbulimi, loje, mrekullie, dhe argëtimi me botën, teksa fëmija vazhd...

Këshilla/ Si të kujdeseni për lëkurën gjatë dimrit...

Me ardhjen e dimrit, temperaturat e ftohta mund të demtojnë lëkurën tuaj, si në trup ashtu edhe në fytyrë. Me uljen e...

STUDIMI I RI/ Sekreti për të qenë të lumtur në pun...

Shumë faktorë përcaktojnë lumturinë tuaj, por një studim i ri nga LinkedIn gjeti diçka që mund ta kontrolloni në punën t...

Sekreti për të fjetur mirë, ushqimet që ndihmojnë ...

Të flesh mirë është shumë e rëndësishme për të rimarrë energjitë dhe për t’u përballur me ditën. Ju jo gjithmonë shkoni ...

Mos i gënjeni kurrë fëmijët, e vërteta i bën më të...

Një prind nuk duhet të gënjejë fëmijën e tij, përfshirë këtu edhe emocionet negative, pasi e ndihmon fëmijën të bëhen i ...

Mënyra më e mirë për të fituar është të dini se ku...

Arsyet mund të jenë të ndryshme, mbase ato ekonomike ose mbase një moment i keq që ju po kaloni. Sado e mirë që mund t...

Si të zgjidhni mollët më të mira në treg? Ja disa ...

Pa dyshim molla është nga frutat më popullore dhe një nga më të pasurat me antioksidantë. Edhe pse një frut mjaft i d...

8 strategji që punonjësit më të mirë të mos largoh...

Të shumtë janë artikujt që flasin për strategji të cilat ndikojnë në rekrutimin e punonjësve më të mirë, por të paktë ja...

Ja 5 mënyra se si dështimi mund t’ju ndikojë...

Dështimi është një nga proceset më të vështira gjatë karrierës dhe që nuk pranohet nga një numër i madh njerëzish. Por n...

Keni “smartphone” të thyer ose të vjetër? Mund ta ...

Nga përditësimi i sistemit dhe i aplikacioneve, pastrimi i kujtesës, deri te pajisja e restaurimit të plotë. Dhe për dëm...

Ju bie shpejt bateria e telefonit? Ja si t’i jepni...

Aparatet smartphone janë fjala më e fundit e teknologjisë, me aplikacione nga më të shumëllojshmet. E meta më e madhe...

4 elemente të një lidershipi ideal që garantojnë s...

Të shumtë mund të jenë liderët, por të paktë janë ata që dinë vërtet të drejtojnë një ekip pune. Dallimi kryesor ndër...

FOTOT/ Lodheni në punë? Ja ushtrimet që mund të bë...

Mjaftojnë vetëm disa lëvizje të “sakta” për të lehtësuar muskujt e lënduar dhe për të parandaluar dhimbjen e shpinës, që...

5 strategji për të qenë një punonjës më i mirë

Të shumtë janë artikujt të cilët japin këshilla sesi të jesh një lider më i mirë, por shpeshherë harrojmë se po aq e rën...

Ekspertët: Këto janë 7 cilësitë që punëdhënësit kë...

Çdo punëdhënës kërkon përvoja dhe aftësi të ndryshme nga punonjësit e tij. Ndërkohë që përvoja juaj profesionale është e...
24,446FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
22NdjekësitNdjek