Stina e frutave/ Njihuni me vlerat e jashtëzakonsh...

Rrushi konsiderohet një nga frutat më të shëndetshëm. Ai është një burim i shkëlqyer vitaminash, mineralesh, fibrash dhe...

9 liqenet mahnitës në Tiranë për të kaluar një dit...

A e dini se rreth Tiranës ka plot liqene mahnitës, të fshehur nëpër malet dhe kodrat e saj? Visit-tirana.com rendit në n...

Këshilla/ Si të nxisni leximin tek fëmijët tuaj, 4...

Prindërit kanë një ndikim të madh në atë se sa shpejt fëmijët e tyre mësojnë të lexojnë. Më poshtë gjeni 4 këshilla p...

Blerina Bombaj informon fëmijet mbi gatimet e shën...

Dietologia Blerina Bombaj tashmë ka një mision te ri, atë te informimit të femijëve mbi të ushqyerit e shëndetshëm. Shp...

Ministria e Shëndetësisë jep 10 këshilla: Si të mb...

Ministria e Shëndetësisë, me anë të një mesazhi të shpërndarë për mediat ka dhënë 10 këshillat se si të mbrohemi nga kor...

Si të fitosh para nga Youtube dhe sa janë të ardhu...

Ende ka shumë njerëz skeptikë në botë që nuk besojnë se është e mundur të fitosh para në internet. Në realitet, ka histo...

7 këshilla efektive për të mbajtur nën kontroll te...

Tensioni i lartë i gjakut prek një në tre të rritur për arsye nga më të ndryshmet, duke filluar nga gjenetika deri tek s...

Imagjinata si instrument për arritjen e suksesit

Imagjinata gjithmonë i çon njerëzit në krijime të mrekullueshme, pasi që është baza e çdo procesi kreativ. Të gjithë ...

Këshilla/ Si të dallojmë paratë e falsifikuara nga...

Falsifikimi i kartëmonedhave Me falsifikim do të kuptojmë prodhimin e monedhave dhe kartëmonedhave nga një person apo...

Po fillon sezoni! 10 mënyra për të mësuar më lehtë...

Mësimi efektiv është një nga aftësitë më të dobishme që mund të zhvillojmë ndonjëherë. Për fat të keq, mënyra se si s...

Çfarë duhet të hamë për mëngjes?

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës”, ose të paktën kështu thuhet. Ndërsa ekspertët kanë hapur një debat në li...

Si të zgjidhni mollët më të mira në treg? Ja disa ...

Pa dyshim molla është nga frutat më popullore dhe një nga më të pasurat me antioksidantë. Edhe pse një frut mjaft i d...

Ja cilat profesione pritet të jenë më të kërkuara ...

Viti 2019 sapo ka hyrë dhe secili ka ambiciet e veta. Një punë më e mirë, një kërkesë për rritje page, apo një ngritje n...

Sekreti për të fjetur mirë, ushqimet që ndihmojnë ...

Të flesh mirë është shumë e rëndësishme për të rimarrë energjitë dhe për t’u përballur me ditën. Ju jo gjithmonë shkoni ...

Ja ushqimet që përmirësojnë gjendjen emocionale

Disa nga ushqimet që i konsumojmë çdo ditë ndihmojnë në prodhimin e hormoneve përgjegjëse për rregullimin e gjendjes emo...

Disa këshilla si të bëni përshtypje të mirë gjatë ...

Sipas një sondazhi të publikuar në gazetën “Social Psychological and Personality Science”, të anketuarve u bëheshin ...

6 efekte pozitive nga konsumimi i një portokalli n...

Ekspertët thonë se portokalli duhet ngrënë çdo ditë sepse prej tij organizmi merr 6 përfitime të menjëhershme. 1-Sy t...

Ankthi i të folurit në publik, ja disa këshilla si...

Të folurit në publik është një prej frikave që e kanë një numër i madh njerëzish, madje ka edhe nga ata që shkojnë g...

Punoni në kompjutër? Ja si të parandaloni lodhjen ...

Koha e tepërt e kaluar para ekranit është një ndër problemet kryesore ditët e sotme.  Ju kaloni një numër të mirë orësh ...

7 mënyra se si ideja juaj mund të shndërrohet në k...

Marc Benioff është një ndër sipërmarrësit më të suksesshëm në sektorin e teknologjisë në nivel botëror. Z.Benioff na tre...

Kurat natyrale për qarkullim më të mirë të gjakut ...

Sipas ekspertëve, mpiksja e gjakut në vena e njohur ndryshe si trombozë ka një ndikim negativ në të gjithë organizmin. M...

Ekspertët e shëndetësisë: Ja ushqimet që forcojnë ...

Imuniteti ynë është aleat në luftën ndaj virusit COVID-19. Ekspertët e Shëndetësisë rekomandojnë dietën ushqimore mes...

Disa këshilla si të përballoni stresin teksa jeni ...

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka ndarë disa këshilla me rëndësi për të përballuar stresin nga koronavir...

6 këshilla për të punuar në mënyrë të suksesshme n...

Ka disa strategji për të punuar në mënyrë të suksesshme nga shtëpia. Lexoni gjashtë këshilla që do t’jua lehtësojnë këtë...

Specialistët: Si të forconi sistemin tuaj imunitar...

Lajmi i mirë është se ka shumë mënyra se si mund t’i japim sistemit tonë imunitar mundësinë më të mirë të mundshme për t...

Këshilla/ Ja 7 mënyra sesi ta shndërroni stresin n...

Njerëzit e suksesshëm janë të vetmit që kanë mësuar ta shndërrojnë stresin në motivuesin e tyre më të fuqishëm. Stres...

Ju është thyer ekrani i telefonit? Ja si ta ‘...

Nëse të është thyer ekrani i smartphon-it, mos u shqetësoni sepse ka një zgjidhje. Në internet mund të gjenden mijëra...

Këshilla/ Pse duhet të hani kos me boronica 3 herë...

Një prej kombinimeve më të shijshme por edhe me një pasuri të jashtëzakonshme vlerash është ai i kosit me boronica. Eksp...

Ja 10 aftësi të cilat janë të nevojshme për të ard...

Në pesë vite, duke nisur nga tani, më shumë se një e treta e aftësive që mendojmë se do të jenë të rëndësishme për forcë...

Si të veproni kur i vendosni vetes shumë objektiva...

Kur ju i vendosni vetes shumë objektiva profesionalë në të njëjtën kohë, mund të jetë e vështirë të bëni progres domethë...

Këshillat e mjekëve: Ja çfarë duhet të konsumoni p...

Konsumimi i lëngjeve në darkë ndihmon edhe për një gjumë të rehatshëm. Ekspertët e shëndetit pranojnë se pijet në mbrëmj...

2019-ta/ 4 mënyra mënyra si të shfrytëzoni kohën t...

Ju rrisni produktivitetin duke minimizuar në maksimum të gjitha gjërat që ju shpërqendrojnë. A ju ka ndodhur ndonjëhe...

6 këshilla për një intervistë pune të suksesshme

Intervita e punës është një prej hapave më të rëndësishëm që paraprin karrierën e gjithkujt. Po ashtu si përshtypjet e p...

Pse duhet të qeshësh në punë?

Seri të shumta studimesh tregojnë ndikimin pozitiv që humori mund të ketë në një zyrë pune. “Sipas hulumtimeve nga insti...

Ekspertët: Këto janë 7 cilësitë që punëdhënësit kë...

Çdo punëdhënës kërkon përvoja dhe aftësi të ndryshme nga punonjësit e tij. Ndërkohë që përvoja juaj profesionale është e...

Ju ngrenë në detyrë, por nuk ju rrisin pagën? Ja s...

Rreth 39% e drejtuesve të Burimeve Njerëzore thonë sot se është e zakonshme që kompania t’u ofrojë punonjësve një ngritj...

Përse nuk duhet t’i mbyllni perdet dhe grilat gjat...

Një studim i fundit thotë se lejimi i dritës nga dritaret mund të elimojë bakteret që jetojnë në pluhurat e shtëpisë dhe...

Këshilla/ Si të parandaloni me mënyra natyrale rën...

Shumë njerëz përjetojnë fenomenin e rënies së shpeshtë të flokëve. Megjithëse shumë studime janë bërë ende nuk ka një sp...

5 këshilla si të ushqehemi gjatë pushimeve

Vera është periudha kur të gjithë relaksohemi dhe pushojmë por më së shumti shijojmë ushqimin. Gjithkush dëshiron të shi...

Ekspertët: Fëmijët kanë nevojë për lodra të thjesh...

Larg smartfonët dhe tabletët nga duart e fëmijëve tanë të vegjël! Sinjalizimi, edhe pse i mbështetur nga një studim shke...

Sa gjumë i nevojitet fëmijës në periudhën e caktua...

Sa gjumë u duhen fëmijëve në një periudhë të caktuar zhvillimore? Si të vendosni kufijtë dhe të futni rregullat e gjumit...

16 këshilla të thjeshta/ Si të përmirësoni humorin...

Gjatë ditëve të errëta të dimrit, të gjithë mund të kenë nevojë për diçka ekstra që t’i përmirësojë humorin ose gjendjen...

Punoni në zyrë? Ushqimet që duhet të konsumoni për...

Mungesa e stërvitjes, ushqimi jo i shëndetshëm dhe qëndrimi ulur për orë të gjata bën që të ndiheni gjithmonë të rraskap...

5 sjellje të mira që çdo fëmijë duhet të mësojë

Çdo nënë dëshiron që fëmija i saj të bëhet i edukuar. Por, në cilën moshë një fëmijë është i gatshëm që të ulet kur ...

Katër këshilla/ Si ta lini cigaren njëherë e përgj...

Jeni duhanpirës? Dëshironi ta lini duhanin, por nuk dini si? Kjo kërkon durim dhe metoda të shëndosha për ta arritur qël...

Karantina në shtëpi – Ja disa këshilla për ta përb...

Do ta keni më të lehtë të përballeni me karantinën nëse jeni të përgatitur për mundësinë e saj. Ja disa sugjerime dhe kë...

Përdorimi i kondicionerit/ Si të qendroni të fresk...

Disa rekomandime për të qëndruar të freskët, pa rreziqe për shëndetin dhe duke kursyer energjinë elektrike E domosdos...

7 rregulla për rritjen e fëmijëve të edukuar dhe t...

Giovanni Bollea ishte një psikiatër italian, baba i neuropsikiatrisë moderne të fëmijës (NPI). Giovanni Bollea lindi ...

Si të shpëtoni nga djersitja

Djersitja është një mënyrë natyrale me anë të së cilës trupi lirohet nga toksinat. Mirëpo ajo ka një aromë të pakëndshme...

5 pije dhe ushqime që ju mbajnë ngrohtë

  Tashmë që temperaturat janë ulur, do ju duhet me patjetër një listë me pije dhe ushqime që ju mbajnë ngroh...

Këshilla/ Njohuri që ju bëjnë ekspert, si të dallo...

Në shumë prej shisheve të qelqit apo plastikës shkruhet që vaji i ullirit është ekstra i virgjër ose i thjeshtë. Si T...

Për një sistem imunitar të shëndetshëm, ja kujdesi...

Sistemi ynë imunitar ka një funksion madhor në organizëm; të mbrojë trupin nga ‘rreziqet’ e jashtme. Tek këto rreziqe...

6 strategji komunikimi për të kursyer sa më shumë ...

Pavarësisht se me kë jeni duke komunikuar, qoftë me një kolegun tuaj, apo me drejtuesin apo qoftë edhe me një klient, ës...

Hapa të vegjël drejt ëndrrës së madhe! Ja si të re...

Njerëzit e suksesshëm “mendojnë” suksesin gjatë gjithë kohës. Kjo është arsyeja pse qëllimet për ta janë qendra e gj...

Ushqimet që duhet të konsumoni për uljen e tension...

Ushqyerja e shëndetshme është një nga mënyrat më efikase për uljen e tensionit të lartë të gjakut. Mëngjesi është një va...

Ja pse dieta Mesdhetare është më e shëndetshme

Ka shumë dieta. Jo një, jo dy, por një tërësi. Dieta mesdhetare qëndron mbi të gjitha. Pse e themi këtë? Ne kemi të drej...

3 mënyra si të bëni përshtypje të mirë në punën tu...

Dita juaj e parë në një punë të re dhe javët e para mund të duken vërtet të vështira, ndërsa ju përshtateni me një kultu...

5 faktorë që ndikojnë në rritjen e produktivitetit...

Është fat nëse në grupin e punës keni anëtarë me të cilët mund të merreni vesh lehtësisht, në ato raste kur nuk e keni k...

Si t’i motivoni punonjësit tuaj

Paraja është një prej faktorëve të parë tërheqës, ajo që i bën ata që ta pranojnë një pozicion të caktuar pune, por ...

Ndryshimi i orës, ndiqni këto këshilla këto këshil...

Ditën e sotme akrepat e orës shkuan 60 minuta prapa, që prej orës 3 të mëngjesit. Kthimi në orën standarde shënon ard...
25,603FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
25NdjekësitNdjek