Këshilla/ Çfarë duhet të dini për të qenë të sukse...

Teksa 2019 sapo ka hyrë, këshillohet të mos përqendroheni vetëm tek objektivat që i keni vendosur vetes për të arritur k...

5 shtyllat e një lidershipi të suksesshëm

Lidershipi është një proces shumë i vështirë, por të drejtosh në mënyrën më të mirë është një proces edhe më i vështirë....

Ju ngrenë në detyrë, por nuk ju rrisin pagën? Ja s...

Rreth 39% e drejtuesve të Burimeve Njerëzore thonë sot se është e zakonshme që kompania t’u ofrojë punonjësve një ngritj...

T’i japësh publikut atë që do…

Nga Afrim Karoshi Ne si familje e shmangim të parit e TV bashkë me fëmijët. Shumicën e rasteve. Eshtë dukshëm jo ...

Ja mund të rrisni vetëbesimin në punë

Kur bëhet fjalë për t’u ndier më të sigurt në punë, shkenca ka treguar se gjëra si për shembull se si visheni, kujde...

9 këshilla për sukses në sipërmarrjen tuaj

Për të pasur sukses në biznes sot, duhet të jeni fleksibël dhe të keni aftësi të mira planifikimi dhe organizimi. Shumë ...

Ndryshimi i orës, ndiqni këto këshilla këto këshil...

Ditën e sotme akrepat e orës shkuan 60 minuta prapa, që prej orës 3 të mëngjesit. Kthimi në orën standarde shënon ard...

Si të mbroni sytë nga celulari, 9 këshilla që duhe...

Ajo që e përkeqëson edhe më shumë situatën është përdorimi masiv i “smartphone”-ve për të kontrolluar “e-mail”-n, qëndri...

4 ushtrime për të rritur më shumë të menduarit poz...

Të shumta janë rastet që kanë vërtetuar se të menduarit pozitiv ecën paralelisht me suksesin. Disa nga shprehjet ...

6 strategji për t’u ringritur pas çdo dështimi

1-Pranojeni dështimin Pranojini gabimet tuaja, mos u mundoni t’i fshihni ato. Gabimet janë pjesë e qenies njerëzo...

Ja si mund të rekrutoni staf të kualifikuar

Fatkeqësisht, edhe punonjësit më të kualifikuar nuk vlerësohen siç do të duhej në pjesën më të madhe të kompanive. K...

FOTOT/ Ide si të menaxhoni hapësirën në shtëpinë t...

Ambjentet e shfrytëzueshme të shtëpisë janë ëndrra dhe dëshira e çdo amvise. Shumë njerëz preferojnë dizajne minimaliste...

Doni të bëni karrierë? 7 këshilla për të qenë sa m...

A doni të jeni të suksesshëm në karrierën tuaj? Pa dyshim që një numër i madh njerëzish do të përgjigjeshin “po”, por sh...

4 mënyra si të luftoni depresionin përmes antidepr...

Së pari, mundohuni t’i krasisni ditës pak kohë për të ushtruar disa aktivitete fizike. Kjo jo gjithmonë nënkupton vaj...

Katër ushqime që luftojnë stresin

Disa ushqime janë të mrekullueshme për shëndetin tonë fizik dhe psikik. Konsumoni për disa ditë dhe do të ndiheni më mir...

E provuar shkencërisht, disa këshilla që garantojn...

Fëmijëria është një kohë e veçantë në jetë. Një kohë zbulimi, loje, mrekullie, dhe argëtimi me botën, teksa fëmija vazhd...

Ja disa strategjitë për të stërvitur trurin

Nuk mbani mend numrin pin të bankomatit ose ku i kemi lënë celësat e shtëpisë, ose në cfarë ore duhet të shkojmë te dent...

5 pije dhe ushqime që ju mbajnë ngrohtë

  Tashmë që temperaturat janë ulur, do ju duhet me patjetër një listë me pije dhe ushqime që ju mbajnë ngroh...

6 barriera që duhen kaluar për të pasur sukses

Shumë kush nga ne mund të ketë pësuar një rënie në karrierën e tij. Nëse edhe ju bëni pjesë në këtë grup dhe po përballe...

Pse duhet të vaksinoheni

Gripi është një sëmundje virale që mund të shkaktojë komplikacione të rënda dhe vdekje sidomos tek personat me semundje ...

Disa “hile” që bateria juaj e iPhone t...

Çfarë duhet të bëni që bateria e telefonit tuaj iPhone të qëndrojë më gjatë e të mos harxhohet shpejtë. E përditshmja...

10 mënyra si të rriteni profesionalisht

1- Planifikoni përpara Çdo mbrëmje, para se të ktheheni në shtëpi nga puna apo në një moment qetësie në shtëpi bë...

Po fillon sezoni! 10 mënyra për të mësuar më lehtë...

Mësimi efektiv është një nga aftësitë më të dobishme që mund të zhvillojmë ndonjëherë. Për fat të keq, mënyra se si s...

5 sjellje të mira që çdo fëmijë duhet të mësojë

Çdo nënë dëshiron që fëmija i saj të bëhet i edukuar. Por, në cilën moshë një fëmijë është i gatshëm që të ulet kur ...

10 këshilla për të mundur frikën e të folurit në p...

E folura në publik mund të jetë edhe një e mirë për brandin tuaj personal. Ajo mund të ndihmojë në ndërtimin e një reput...

5 strategji për të qenë një punonjës më i mirë

Të shumtë janë artikujt të cilët japin këshilla sesi të jesh një lider më i mirë, por shpeshherë harrojmë se po aq e rën...

Të lodhur nga rutina?! 20 ndryshime të thjeshta që...

Dashje padashje, kur ndjekim një stil jetese pa ndonjë motiv të veçantë dhe kur forca e zakonit na rrëmben, ne biem ...

Ushtrimet fizike, si dhe sa shpesh duhet t`i bëni

Nuk ka rëndësi nëse jeni duke u ushtruar për një maratonë, për një garë atletike apo thjesht doni të përqafoni një stil ...

6 këshilla për një intervistë pune të suksesshme

Intervita e punës është një prej hapave më të rëndësishëm që paraprin karrierën e gjithkujt. Po ashtu si përshtypjet e p...

7 parimet e kombinimit të ushqimeve

Kombinimi i ushqimeve është një qasje e verifikuar e kësaj mjekësie jo tradicionale. Sipas kësaj tradite, çdo ushqim...

11 mënyra praktike si të zhvilloni disiplinën e pë...

Është gjithmonë e më e vështirë të jesh i disiplinuar në një shoqëri që kërkon kënaqësi të menjëhershme. Ne shqetësohemi...

Si t’ia filloni nga e para

1. Burimet Për pjesën më të madhe të njerëzve është shumë i vështirë ndryshimi i karrierës, sepse kjo mund të kërkojë...

10 ushqimet më të mira që natyra ka bërë për njeri...

10 ushqimet më të mira që natyra ka bërë për njeriun: 1-Agrumet Vetëm një portokall përmban 100 % të nevojave ...

Këshilla për biznesin: Punëtorët nuk duan vetëm pa...

“Kujdesu për punonjësit e tu e në këtë mënyrë edhe ata do të kujdesen për kompaninë tënde”. Këto janë fjalët e një prej ...

Keni lekë të dëmtuara? Ja se si mund t’i këmbeni n...

Nëse keni kartmonedha të dëmtuara, nuk ka asnjë arsye për t’u shqetësuar. Ato mund ti ndërroni lehtësisht në bankat e...

6 efekte pozitive nga konsumimi i një portokalli n...

Ekspertët thonë se portokalli duhet ngrënë çdo ditë sepse prej tij organizmi merr 6 përfitime të menjëhershme. 1-Sy t...

3 mënyra si të bëni përshtypje të mirë në punën tu...

Dita juaj e parë në një punë të re dhe javët e para mund të duken vërtet të vështira, ndërsa ju përshtateni me një kultu...

Si të nisësh punën pas pushimeve

Vera po mbaron dhe pushimet tani janë pjesë e kujtimeve.  Para syve tashmë kemi vetëm një moment, rikthimin në punë. ...

Si të jeni në formë edhe kur jeni shumë të zënë me...

Të gjithë ne duhet të jemi të ndërgjegjshëm për faktin se aktiviteti fizik dhe një regjim i shëndetshëm ushqimor duh...

5 mënyra se si të rrisni reputacionin profesional

Kur ju jeni në kërkim të një pune të re, reputacioni profesional është i rëndësishëm. Në veçanti, prezenca juaj onlin...

Efektet pozitive të përqafimit tek fëmijët

Koha e kaluar me familjen dhe me fëmijët jo vetëm që forcon lidhjet, por është gjithashtu në gjendje të japë përparësi t...

Ju zë ngërçi shpesh gjatë notimit? Ja si të vepron...

Ngërçet në këmbë gjatë notimit ndodhin nga shtrirja dhe ftohja e muskujve. Kjo mund t’u ndodhë edhe notarëve më me përvo...

Përgjigjja e duhur për dy pyetjet më të shpeshta n...

Dy prej pyetjeve të bëra më shpesh në një intervistë pune janë: “Cila është pika juaj më e fortë?” dhe “Cila është pika ...

5 faktorë që ndikojnë në rritjen e produktivitetit...

Është fat nëse në grupin e punës keni anëtarë me të cilët mund të merreni vesh lehtësisht, në ato raste kur nuk e keni k...

10 këshilla efektive që do t’ju ndihmojnë të...

Më poshtë po iu sjellim 10 këshilla efektive që do ju ndihmojnë të çoheni herët: 1- Gjeni një arsye të mirë për tu çu...

Lëvizja e lirë drejt BE-së, disa rregulla të reja ...

Brukseli po përgatitet të prezantojë një sistem të ri që synon të shtojë masat e sigurisë për udhëtarët që do të hyjnë n...

10 cilësi të punonjësve optimistë

A ju ka ndodhur që sapo të filloni punë në pozicionin që keni aq shumë kohë që e ëndërroni, të ndiheni të mërzitur dhe t...

Ju është thyer ekrani i telefonit? Ja si ta ‘...

Nëse të është thyer ekrani i smartphon-it, mos u shqetësoni sepse ka një zgjidhje. Në internet mund të gjenden mijëra...

Si të zgjidhni mollët më të mira në treg? Ja disa ...

Pa dyshim molla është nga frutat më popullore dhe një nga më të pasurat me antioksidantë. Edhe pse një frut mjaft i d...

10 Hapa për një ditë më produktive

Pavarsisht nëse ju jeni energjiku i kompanisë suaj apo je një prind që rrin në shtëpi, gjasat janë që ju të listoni ...

5 këshilla si të ushqehemi gjatë pushimeve

Vera është periudha kur të gjithë relaksohemi dhe pushojmë por më së shumti shijojmë ushqimin. Gjithkush dëshiron të shi...

Receta e fundjavës….

E kush nuk i do qoftet! Të thjeshta, të shijshme dhe mbi të gjitha super të shpejta për t’u përgatitur. Qoftet me pat...

Si të menaxhoni stresin gjatë verës

Ekspertët e Institutit të Shëndetit Publik rekomandojnë disa mënyra të efektshme, të cilat do ju ndihmojnë që të mbani l...

Këshilla si të përballoni një ditë të mërzitshme p...

Kur puna shkon mirë dhe ju jeni të motivuar, apo thjesht jeni shumë të zënë, nuk e ndjeni sesa shpejt kalon koha. Por, k...

‘Vendosni Zotin të parin në çdo gjë që bëni&...

Një fjalim emocionues nga Denzel Washington, i publikuar edhe më parë, që PO.AL po e sjell për ju sërish. Është mjaft re...

Ekspertja e sjelljes: 20 këshillat e detyrueshme q...

Janë të rriturit në përgjithësi dhe prindërit në veçanti ata që duhet t`i mësojnë fëmijës rregullat e mirësjelljes. Një ...

Gabimet që nuk duhet të bëni në mëngjes!

Mëngjesi është një ndër pjesët më të vështira të ditës. Të gjithë e kanë me vështirësi zgjimin sidomos në ditët e dimrit...

Mos i gënjeni kurrë fëmijët, e vërteta i bën më të...

Një prind nuk duhet të gënjejë fëmijën e tij, përfshirë këtu edhe emocionet negative, pasi e ndihmon fëmijën të bëhen i ...

Preshevari: Mos mbillni kanabis, por paulownia

Liridon Fejzullahu është një preshevar, që për atë që bën e thotë, mund të ketë një rëndësi me peshë kombëtare, edhe pse...

Ja disa arsye pse ju duhet një llogari në LinkedIn...

LinkedIn është rrjeti më i madh profesional në botë, me qindra miliona anëtarë që lidhin profesionistët nga e mbarë ...
24,097FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
21NdjekësitNdjek