Lëng shege apo portokalli?!

Lëng shege apo portokalli... A janë të gjithë lëngjet e frutave të shtrydhura, të shëndetshëm për sa i përket par...

Ankthi i të folurit në publik, ja disa këshilla si...

Të folurit në publik është një prej frikave që e kanë një numër i madh njerëzish, madje ka edhe nga ata që shkojnë g...

5 shtyllat e një lidershipi të suksesshëm

Lidershipi është një proces shumë i vështirë, por të drejtosh në mënyrën më të mirë është një proces edhe më i vështirë....

7 zakonet e njerëzve të suksesshëm

Këto këshilla bazohen te libri me të njëjtin emër (7 zakonet e njerëzve të suksesshëm) i cili ofron leksione të fuqi...

Disa këshilla si të bëni përshtypje të mirë gjatë ...

Sipas një sondazhi të publikuar në gazetën “Social Psychological and Personality Science”, të anketuarve u bëheshin ...

Elle: Trendi i veshjeve për vitin 2017

Një vit i ri sjell tendencat e reja, ndaj është në zgjedhjen e gjithsecilit nëse do të jetë in apo out për 2017. ...

Imagjinata si instrument për arritjen e suksesit

Imagjinata gjithmonë i çon njerëzit në krijime të mrekullueshme, pasi që është baza e çdo procesi kreativ. Të gjithë ...

5 sjellje të mira që çdo fëmijë duhet të mësojë

Çdo nënë dëshiron që fëmija i saj të bëhet i edukuar. Por, në cilën moshë një fëmijë është i gatshëm që të ulet kur ...

Preshevari: Mos mbillni kanabis, por paulownia

Liridon Fejzullahu është një preshevar, që për atë që bën e thotë, mund të ketë një rëndësi me peshë kombëtare, edhe pse...

3 strategji që do t’ju largojnë nga varësia teknol...

Njëherë e një kohë, kur njerëzit flisnin për varësi, e kishin fjalën për drogën. Sot, ajo ka të bëjë edhe me sjelljet dh...

Vetbesimi, një nga dhuratat më të mëdha që prindi ...

Carl Pickhardt, një psikolog dhe autor i disa librave, thotë se një fëmijë i cili ka mungesë vetbesimi do të jetë ngurru...

5 faktorë që ndikojnë në rritjen e produktivitetit...

Është fat nëse në grupin e punës keni anëtarë me të cilët mund të merreni vesh lehtësisht, në ato raste kur nuk e keni k...

8 gjëra që duhet t’u thoni çdo ditë fëmijëve tuaj

1-‘’Të dua’’ Thuajeni se herë të dëshironi. 2- ‘’Më pëlqen kur…..’’ Flisni rreth aspekteve pozitive të sjelles së tyr...

Si të mbroni familjen nga pornografia, program fal...

K9 është falas K9 është një software falas i cili instalohet në kompjuterin tuaj. Ai bën të mundur filtrimin siteve t...

5 pije dhe ushqime që ju mbajnë ngrohtë

  Tashmë që temperaturat janë ulur, do ju duhet me patjetër një listë me pije dhe ushqime që ju mbajnë ngroh...

Efektet pozitive të përqafimit tek fëmijët

Koha e kaluar me familjen dhe me fëmijët jo vetëm që forcon lidhjet, por është gjithashtu në gjendje të japë përparësi t...

Sidrit Bejleri ka një këshillë për gjithë prindëri...

Nisur nga ekspozimi në rrjete sociale i fëmijëve të sotëm dhe nga ndikimi i shembujve negativ në formimin dhe edukimin e...

7 parimet e kombinimit të ushqimeve

Kombinimi i ushqimeve është një qasje e verifikuar e kësaj mjekësie jo tradicionale. Sipas kësaj tradite, çdo ushqim...

9 këshilla për Veten

Nga Ermal Hasimja Personi që nuk do t’ju lerë kurrë në baltë gjithë jetën është Vetja. Prandaj: 1. Lexojini Ve...

Si të arrini një marrëveshje të suksesshme

Para së gjithave, gjatë negociatave, gjuha e trupit, mimika jonë, gjestet, janë detaje fondamentale. Është e rënd...

Si të bëheni i pazëvendësueshëm në punë

Të jetosh pa sigurinë e një pune mund të jetë vërtet stresuese. Sipas disa studimeve, frika e të humburit të punës mund ...

4 mënyra si të luftoni depresionin përmes antidepr...

Së pari, mundohuni t’i krasisni ditës pak kohë për të ushtruar disa aktivitete fizike. Kjo jo gjithmonë nënkupton vaj...

4 mënyra për të nxitur konkurrencën e shëndetshme

Shpeshherë, konkurrenca mbart një kuptim negativ në vetvete, por ajo është absolutisht një prej elementeve më të nevojsh...

5 këshilla për të qenë të suksesshëm

5 gjërat nga të cilat duhet të hiqni dorë, nëse dëshironi të jeni të suksesshëm Nuk ekziston përsosmëria Shpeshher...

Ja disa strategjitë për të stërvitur trurin

Nuk mbani mend numrin pin të bankomatit ose ku i kemi lënë celësat e shtëpisë, ose në cfarë ore duhet të shkojmë te dent...

5 këshilla për të stërvitur trurin

Imagjinoni sikur të mos mundni të sillni ndërmend veprimtaritë e çdo dite që lidhen me pyetjet e përhershme kush, çfarë,...

7 gjërat që do t’ju shpëtojnë nga papunësia

Disa persona e zgjedhin vet largimin nga puna, disa të tjerë jo. Ja ku na vjen në ndihmë, psikiatri Michael Benne...

Hipertensioni, ja nëntë ushqimet që e mposhtin

  Gati dy në tre persona të moshuar kanë hipertension (presion të lartë të gjakut). Kjo gjendje përbën risk për ...

Si të jeni optimist në situata të vështira

Doni të largoheni nga puna por nuk keni mundësi, atëherë nuk ju mbetet gjë tjetër vetëm të buzëqeshni! Gjithkujt prej...

5 rregullat e arta për të shkruar saktë një e-mail...

1.Shkruani ashtu sic flisni. Njerzit janë qënie emocionale, ato kërkojnë biseda autentike. Mos e komplikoni më sh...

Kur është koha për të ndryshuar karrierën tuaj?!

A është ky momenti i duhur për të menduar në lidhje me ndryshimin e karrierës suaj profesionale? Gjithkujt prej n...

Pesë këshilla si t’i trajtoni fëmijët

Marëdhëniet që fëmijët krijojnë kur shkojnë për herë të parë në kopsht nuk janë të thejshta, sepse ata përballen me shum...

Si të jemi sa më të organizuar në punë

1- Fillojeni ditën e punës me një strukturë të qartë Niseni me kontrollimin e postës suaj elektronike. Përgjigjuni em...

5 ushqimet për janarin

Periudha e pas festave duhet të konsiderohet si një periudhë rizgjimi për organizmin. Ashtu si përcaktojmë synimet p...

4 mënyra për të reduktuar stresin dhe për të rritu...

Stresi është një prej faktorëve kryesorë që ndikon negativisht jo vetëm në jetën profesionale, por edhe në atë personale...

10 mënyra si të rriteni profesionalisht

1- Planifikoni përpara Çdo mbrëmje, para se të ktheheni në shtëpi nga puna apo në një moment qetësie në shtëpi bë...

Disa këshilla për të qenë prind i mirë

Maria Montessori është një nga të paktat pedagoge që ka ndihmuar në revolucionarizimin e mënyrës së rritjes së fëmijëve ...

Si të qëndrojmë të motivuar edhe kur ndjehemi të r...

Motivimi është një prej elementeve më të rëndësishme gjatë një procesi pune dhe të jesh i motivuar, sidomos gjatë periud...

Si të menaxhoni frikën që nuk ju lë të përparoni

Sapo ju është dhënë mundësia më e mirë e jetës dhe juve ju duhet që të merrni një vendim. Gjithsesi, marrja e një vendim...

T’i japësh publikut atë që do…

Nga Afrim Karoshi Ne si familje e shmangim të parit e TV bashkë me fëmijët. Shumicën e rasteve. Eshtë dukshëm jo ...

5 mënyra se si të rrisni reputacionin profesional

Kur ju jeni në kërkim të një pune të re, reputacioni profesional është i rëndësishëm. Në veçanti, prezenca juaj onlin...

7 mënyra se si të qëndroni të motivuar kur punoni ...

1- Krijoni hapësirën Në vend që të punoni në tavolinën e kuzhinës apo në divan, krijoni hapësirën për veten për t...

Disa këshilla si të mos jesh skllav i zemërimit

Shqetësimi dhe zemërimi na dëmtojnë pa e kuptuar si mendërisht, ashtu edhe fizikisht. E për të mos qenë skllav i zemërim...

4 elemente të një lidershipi ideal që garantojnë s...

Të shumtë mund të jenë liderët, por të paktë janë ata që dinë vërtet të drejtojnë një ekip pune. Dallimi kryesor ndër...

10 ushqimet më të mira që natyra ka bërë për njeri...

10 ushqimet më të mira që natyra ka bërë për njeriun: 1-Agrumet Vetëm një portokall përmban 100 % të nevojave ...

6 mënyra për të punuar më pak dhe për të bërë më s...

Ne të gjithë kemi 24 orë në ditë, por disa prej nesh bëjnë më shumë punë se të tjerët. Si? Ne të gjithë kemi 24 o...

Si t’i motivoni punonjësit tuaj

Paraja është një prej faktorëve të parë tërheqës, ajo që i bën ata që ta pranojnë një pozicion të caktuar pune, por ...

4 ushtrime për të rritur më shumë të menduarit poz...

Të shumta janë rastet që kanë vërtetuar se të menduarit pozitiv ecën paralelisht me suksesin. Disa nga shprehjet ...

Si të nisësh punën pas pushimeve

Vera po mbaron dhe pushimet tani janë pjesë e kujtimeve.  Para syve tashmë kemi vetëm një moment, rikthimin në punë. ...

8 gjëra që duhet t’u thoni çdo ditë fëmijëve tuaj

1-''Të dua'' Thuajeni se herë të dëshironi. 2- ''Më pëlqen kur…..'' Flisni rreth aspekteve pozitive të sjelles së tyr...

9 mënyra si të jeni kreativ në punë

Dihet që kreativiteti nuk mësohet, por mund të stimulohet. Në të vërtetë, kreativiteti nuk të godet si një rrufe, por as...

4 mënyra si të motivoni punonjësit tuaj për rendim...

Faktorët motivues për punonjësit janë të shumtë. Paratë, pushteti, mundësia për t’u dalluar nga të tjerët, vlerësimi...

Si t’i bëni ballë një mjedisi pune konfliktual

Janë të shumta mjediset e punës në të cilat konflikti është i pranishëm. Faktorët të cilët mund të çojnë në krijimin e k...

10 këshilla për të hequr dorë nga zakonet e këqija...

Problemi me veset është se ato na shëndërrohen në forcë zakoni. Ne jemi mësuar sesi na ndikojnë jetet tona, e megjit...

Ja si mund të mirëmenaxhojmë një punë të dytë

Ndodh shpesh që shumë njerëz kanë një potencial të madh në një fushë të caktuar, por nuk arrijnë ta shprehin atë. Në...

Çfarë lexojnë drejtuesit?

Nga Agustin Prenga Xhon Maksuell  kërkon dy cilësi të panegociueshme te një udhëheqës. Së pari udhëheqësi zhvillon v...

9 këshilla për Veten

Nga Ermal Hasimja Personi që nuk do t’ju lerë kurrë në baltë gjithë jetën është Vetja. Prandaj: 1. Lexojini Ve...

Ja mund të rrisni vetëbesimin në punë

Kur bëhet fjalë për t’u ndier më të sigurt në punë, shkenca ka treguar se gjëra si për shembull se si visheni, kujde...

Si t’ia filloni nga e para

1. Burimet Për pjesën më të madhe të njerëzve është shumë i vështirë ndryshimi i karrierës, sepse kjo mund të kërkojë...

11 vendet të botës ku mund të gjeni punë më lehtë

  Sipas anketës më të fundit ManpowerGroup për perspektivën e punësimit publikuar këtë muaj, 39 kompani nga 43 t...
24,446FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
22NdjekësitNdjek