617 vite nga lindja e kolosit të kombit shqiptar, ...

Si sot 617 vjet më parë lindi heroi ynë kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeu, djali më i vogël i Gjon Kastriotit dhe i p...

“Urban Farming School”, një mundësi për të r...

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, synon nxitjen e bujqësisë urbane si një mënyrë e re, inovative që kontribu...

Punime në Torrën Veneciane, krenarinë e Durrësit

Në Torrën Veneciane, një nga simbolet e qytetit bregdetar të Durrësit vijon puna me ritme të larta për restaurimin e saj...

5 maj 1913, si u realizua vula e parë postare shqi...

Intelektuali i njohur Lef Nosi, më 5 maj 1913 do të emetonte pullat e para postare me mbështjetjen e qeverisë së Ismail ...

Shkencëtarja shqiptare, një histori suksesi në SHB...

Mirjeta Pasha ka përfunduar studimet për matematikë të aplikuar në Universitetin e Tiranës. Studimet doktorale po në të ...

FOTO/ Shqiptari që revolucionarizoi arsimin në lis...

Revista prestigjioze Forbes ka publikuar sot për herë të 7 listën “Forbes 30”, në të cilën prezantohen imazhet e 30 të r...

BiblioTech, konkursi kombëtar i teknologjisë për f...

Tirana do të mikpresë për të dytin vit radhazi konkursin kombëtar të teknologjisë, “BiblioTech”, një aktivitet maratonë ...

33-vjeçari nga Kurbini që kujdeset për 15 lopë dhe...

Shumë nga të rinjtë e mendojnë seriozisht largimin nga Shqipëria, por ky nuk është rasti i Alfredit, të riut fermer që j...

FOTOT/ Parku Kombëtar Shebenik-Jabllanicë destinac...

Parku Kombëtar Shebenik-Jabllanicë mbetet një nga destinacionet më të preferuara të turistëve vendas dhe të huaj në çdo ...

Certifikatat e gjendjes civile mund t’i merr...

Certifikatat e gjendjes civile tashmë gjenerohen edhe në gjashtë gjuhë të ndryshme. Certifikatat në 6 gjuhë të huaja mer...

FOTOT/ Njihuni me artistin që pikturon me një̷...

James Cook është një artist që për të pikturuar përdor një… makinë shkrimi. 25-vjeçari anglez nisi të...

Cilësohet më të mirat në Evropë/ Ujërat termale të...

Shqipëria është e bekuar me të gjitha thesaret që natyra mund të ofrojë. Vargmale të larta e të hijshëm, lumenj të kullu...

“Lexova një libër një ditë dhe e gjithë jeta...

Leximi është padyshim një prej veprimeve më me përfitim për njeriun. Studimet kanëm treguar se leximi i një libri që ju ...

FOTOT/ Drejt fundit unaza panoramike Lëkurës-Kanal...

Rruga panoramike Lëkurës – Kanali i Çukës në Sarandë do jetë gati këtë sezon turistik. Unaza panoramike e Sarandës do të...

“The Guardian” përfshin Qeparoin mes 40 destinacio...

Prestigjozia britanike “The Guardian” ka renditur destinacionet më të mira për të qëndruar dhe pushuar gjatë kësaj vere....

825 turistë të huaj me kroçera vetëm gjatë muajit ...

Në portin e Durrësit, më i madhi në vend, janë ndalur 825 turistë të huaj vetëm me kroçiera turistike gjatë muajit prill...

Sezoni nis mbarë/ 760 turistë të huaj vetëm me kro...

Qyteti bregdetar i Sarandës gjatë muajit prill ka tërhequr një numër të lartë turistësh të huaj. 760 turistë të huaj kan...

FOTOT/ Investimi drejt fundit, shihni si duket Par...

Parku i Shtëpisë së Pavarësisë në Vlorë do të krijojë një hapësirë krejt ndryshe e të re për të gjithë banorët, por edhe...

Gjuha shqipe pjesë e programit të shkollave fillor...

Gjuha Shqipe do të jetë pjesë e programit të mësimor të klasave fillore në Hamburg. Lajmin e kanë bërë të ditur mësuesit...

FOTOLAJM/ Tuneli i Ujit të Ftohtë në Vlorë ndrysho...

Projektet e ndryshme infrastrukturore po e transformojnë qytetin bregdetar të Vlorës, nga qendra në periferi. Një pre...

Distria Krasniqi fiton medalje në Evropianin 2022

Tjetër sukses i vajzave shqiptare. Distria Krasniqi ka arritur të fitojë medaljen e bronztë në Kampionatin Evropian që p...

Këshilla/ Si të përmirësoni shëndetin mendor

Hapi i parë në përmirësimin e shëndetit mendor është të filloni të provoni aktiviteteve të reja derisa të kuptoni se cil...

Fakte interesante/ A janë mëngjarashët më të talen...

Prej shumë kohësh besohet se njerëzit mëngjarashë janë më të talentuar. Po t’i hedhësh një sy listës së njerëzve më të s...

Si u themelua në vitin 1906, shoqëria e parë shqip...

Shoqëria “Malli i Mëmëdheut” ishte shoqëria e parë shqiptare e krijuar në SHBA. Kjo shoqëri e cila u bë shembull për shu...

FOTO/ Njihuni me Ferrarin e deteve

Studioja Lazzarini Design është frymëzuar nga Ferrari për të krijuar Gran Turismo Mediterranea, një jaht luksoz dh...

Kulla laps, shihni fotot e qiellgërvishtësit më të...

Qiellgërvishtësi më i hollë në botë tashmë ka përfunduar dhe i shtohet godinave ikonë të Manhatanit, për të cilat lagjja...

Gruaja që ka dhuruar mbi 70 milionë paund dhe që r...

Një grua britanike e cila ka fituar 115 milionë paund në lotari ka dhuruar më shumë se gjysmën e shumës. Frances Conn...

PERFITIMET/ Ja pse duhet ta lini mendjen të lirë q...

Sipas Moshe Bar, profesor i neuroshkencës në Universitetin Bar-Ilan në Tel Aviv, shëtitja e mendjes është thelbësore për...

FOTOT/ Pogradeci gati për sezonin turistik, transf...

Në Pogradec, blloku “Rinia” që ndodhet në qendër të qytetit, është shndërruar në një nga zonat model, me infrastrukturë ...

FOTOT/ Korpusi Spitalor i Kukësit drejt përfundimi...

 Spitali i ri rajonal i Kukësit po kthehet në një strukturë moderne të shërbimit shëndetësor për banorët e qarkut verili...

Nis sezoni/ Kroçera me 150 turistë amerikanë dhe f...

Anija “Ionan Seaways” me 150 turistë të huaj vizitoi sot portin e Sarandës. Porti i Sarandës bën të ditur se turistët e...

Lajmi i mirë/ KESH do prodhojë energji nga central...

Lajm i mirë për sigurinë energjetike të Shqipërisë. Korporata Elektroenergjetike Shqiptare do të nisë të prodhojë energj...

Del studimi i BSH/ Sa pasuri ka mesatarisht një fa...

Një familje shqiptare ka një pasuri mesatare në vlerën e 8.5 milionë lekëve. Një vrojtim për pasurinë e familjeve shqipt...

FOTOT/ Në 1 qershor hapet Kopshti Zoologjik i Tira...

Kopshti i ri Zoologjik i Tiranës, do të hapet më 1 qershor, në ditën e fëmijëve. Fëmijët do të kenë këtu, jo vetëm nj...

VIDEO/ Prezantohet programi i punësimit 1-vjeçar p...

Mund t’i ndodhë kujtdo të humbasë vendin e punës, të mos gjejë një pozicion që i përshtatet profilit të tij, apo që inte...

Shkollat do pajisen me dentistë, nis zbatimi i pro...

Në shkollat e Tiranës janë hapur 10 kabinete të reja dentare, pak ditë pas u njoftua për nisjen e Programit të Depistimi...

Ndryshojnë rregullat për patentat, rastet kur shof...

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimit të Transportit Rrugor ka ndryshuar një sërë rregullash për lejet e drejtimit për dr...

Gjeniu i 6 mijë veprave Ibrahim Kodra, piktori shq...

104 vite më parë, lindi në Ishëm të Shqipërisë, piktori i madh shqiptar emri i i të cilit thuhet me krenari nga shqiptar...

#DitaBotëroreeLibrit – 10 arsye pse duhet të...

Libri është padyshim një mjet i jashtëzakonshëm për njëriun. Përmes tij marrim njohuri të reja, nxisim krijimtarinë, lar...

Liqeni i Shkodrës, një nga zonat më të pasura në E...

Liqeni i Shkodrës është një nga zonat më të pasura në Evropë për biodiversitetin, me larmishmëri peshqish dhe shpendësh ...

Biblioteka Kombëtare sjell në formatin digjital re...

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë sjell për publikun e gjerë në formatin digjital, revistën satiro-humoristike “Hosteni”...

Botohen dy fjalorë të rinj të gjuhës shqipe

Me rastin e Ditës Botërore të Librit, në Departamentin e Gjuhës Shqipe u përuruan sot 2 fjalorë të gjuhës shqipe. Fja...

Kroçera “La Belle De L’Adriatique” sjell dhjetëra ...

Kroçera “La Belle De L’Adriatique” me 72 pasagjerë francezë mbërriti sot në portin e Vlorës. Porti i Vlorës bën të ditur...

Nis zbatimi i marrëveshjes/ Saimiri, rezident në G...

Shqipëria dhe Gjermania nënshkruan në mesin e këtij muaji marrëveshjen për konvertimin e patentës shqiptare me atë gjerm...

FOTO/ Filmohet për herë të parë rrëqebulli i Ballk...

Filmohet për herë të parrë rrëqebulli i ballkanit në Parkun e Prespës. Duke përkuar rastësisht me 11 vjetorin e fotos...

Imazhet më të afërta të marra ndonjëherë nga diell...

Të shikosh diellin nuk është e lehtë. Nëse provoni ta bëni, nuk do rezistoni dot dhe mund të dëmtoni sytë. Nëse e bëni k...

Prezantohet flota e gjelbër e autobusëve elektrikë...

Transporti publik urban në Tiranë do të pësojë disa ndryshime pozitive në shërbim të qytetarëve, por edhe në përmirësimi...

Raporti i BERZH: Shqipëria, e para në rajon për sh...

E-albania ka qenë pa dyshim një risi për qytetarët shqiptarë, të cilët tashmë kanë mundësi ti marrin online dokumentet q...

Dyfishohen eksportet shqiptare drejt tregjeve ndër...

Eksportet e mallrave gjatë 3 muajve të parë të këtij viti arritën vlerën 120 miliardë lekë, INSTAT publikoi sot rapor...

35 vjecari i futet bujqësisë: Punësoj 20-30 person...

Eglianti 35 vjeç, vendosi të merrej me bujqësi dhe ka nisur nje biznes fitimprures. Ai e nisi me 10 hektarë të marra ...

Lakra e Brukselit, perimja që po u sjell fitime fe...

Fermerët tashmë jo vetëm që i janë kthyer punës në tokat e tyre , por madje po diversifikojnë prodhimin në fushën e bujq...

Pedonale dhe korsi për biçikleta. Shihni si është ...

Ndryshimi në Syrin e Kaltër është mahnitës. Këtë vit vizitorët do të gjejnë pedonale dhe korsi biçikletash, pasi ka përf...

Unaza e madhe e Tiranës, nisin punimet te rrethrro...

Prej mbrëmjes të së shtunës kanë filluar punimet tek rrethrrotullimi i TEG-ut, pjesë e Unazës së madhe të Tiranës. Sipas...

Doni të blini libra shkencorë? Panairi i parë kush...

Panairi i parë kushtuar librit akademik dhe shkencor zhvillohet sivjet, në kuadër të vitit të akademizmit shqiptar, shpa...

Dhjetëra persona zgjodhën ujërat termale të Bënjës...

Ujërat Termale të Bënjës janë kthyer tashmë në destinacionin turistik kryesor për turistët që vizitojnë Përmetin. Gjatë ...

Turizmi në Gjirokastër, vijon puna për parkimin në...

Në qytetin e Gjirokastrës vijon puna për godinën e re të parkimit nëntokësor prej 300 vendesh nën sheshin e Çerçizit. ...

Studimi/ Nxënësit kinezë, më të mirët në botë në s...

Një studim ndërkombëtar ka zbuluar se nxënësit kinezë janë të parët në botë përsa iu përket aftësive në lexim, matematik...

FOTO/ Njihuni me të riun që u kthye nga emigrimi d...

Jemi në serrat e Olsit dhe familjes së tij në Qarr të Fierit. I kthyer nga emigrimi, fermeri sot eshte nje histori sukse...

Ariu i murrmë, rrëqebulli…/Moratoriumi i gju...

Moratoriumi për ndalimin e gjuetisë ka bërë të mundur vitet e fundit mbrojtjen dhe shtimin e kafshëve në parkun kombëtar...

Wizz Air nis fluturimet direkte nga Tirana me një ...

Aeroporti Ndërkombëtar “Nënë Tereza” bën të ditur se kompania e fluturimeve Wizz Air nisi fluturimet direkte drej Billun...
25,582FansaPëlqeje
450NdjekësitNdjek
24NdjekësitNdjek