Forcat Ajrore të SHBA-së zbulojnë avionin ushtarak më të avancuar të ndërtuar ndonjëherë, kushton 203 miliardë dollarë

3

Forcat Ajrore të SHBA-së po planifikojnë të zbulojnë avionin më të avancuar të krijuar ndonjëherë në fillim të muajit të ardhshëm, pasi shpenzuan rreth 203 miliardë dollarë për ndërtimin e tij.

Bombarduesi stealth B-21 Raider do të zbulohet në objektin Northrop Grumman në Palmdale, Kaliforni , më 2 dhjetor. Avioni ishte projektuar për të kryer bombardime me rreze të gjatë dhe misione bërthamore duke përdorur teknologji të fundit.

Aktualisht janë duke u ndërtuar gjashtë bombardues në Palmdale me kosto rreth 2 miliardë dollarë për avion. Ata pritet të fluturojnë në vitin 2023.

Forcat Ajrore dhe Northrop filluan zhvillimin e bombarduesit në 2015 pasi kompania e hapësirës ajrore dhe e mbrojtjes fitoi kontratën për projektimin dhe prodhimin e avionit.

Përfaqësuesit për Northrop e quajtën B-21 “pionier” dhe “ekselencë teknologjike”. “B-21 është avioni ushtarak më i avancuar i ndërtuar ndonjëherë dhe është një produkt i inovacionit dhe përsosmërisë teknologjike”, tha nënkryetari i sektorit të Northrop dhe menaxheri i përgjithshëm Dough Young.

“The Raider tregon përkushtimin dhe aftësitë e mijëra njerëzve që punojnë çdo ditë për të ofruar këtë avion,” shtoi ai. Detajet e plota në lidhje me bombarduesin janë mbajtur të fshehta, dhe pothuajse asgjë nuk është zbuluar për aeroplanin. Fotot e aeroplanit nuk janë zbuluar as në këtë pikë, vetëm interpretimet artistike të avionit janë zbuluar nga Forcat Ajrore.

Thuhet se avioni përdor teknologjinë e fshehtë të paparë më parë për të shmangur zbulimin nga armiqtë dhe mund të jetë në gjendje të fluturojë me ose pa pilotë, sipas Defense One.

businessmag.al