Fruti që ka vlera të mëdha edhe kur e konsumoni të ngrirë

3

Për një shëndet optimal të zorrëve, zgjedhja e ushqimit luan një rol vendimtar. Ndërsa shumë fruta ofrojnë një gamë të gjerë përfitimesh shëndetësore, jo të gjitha mund t’i gjeni në çdo sezon prandaj përgjatë viteve ngrirja e frutave është parë si zgjidhje për t’i konsumuar ato sa më gjatë. Megjithatë siç mund ta dini, shumë prej ushqimeve që ngrihen mund t’i humbasin vlerat e tyre ushqimore, me përjashtim të një fruti.  Ka një frut të ngrirë që dallohet për përmbajtjen e tij të jashtëzakonshme ushqyese dhe përfitimet për shëndetin e sistemit tretës: dhe janë pikërisht boronicat.

Çfarë thonë ekspertët? 

Boronicat e ngrira janë të njohura për përmbajtjen e tyre të pasur ushqyese, e cila përfshin një sasi të lartë fibrash, të cilat janë kyçe për tretjen e shëndetshme. Fibra luan një rol të rëndësishëm në promovimin e rritjes së baktereve të dobishme në sistemin tretës dhe zorrë, thelbësore për të mbajtur një sistem tretës të shëndetshëm. Përveç fibrës, boronicat janë të mbushura me polifenole, antioksidantë të fuqishëm të njohur për vetitë e tyre anti-inflamatore. Këto ndihmojnë në uljen e inflamacionit në të gjithë trupin, duke mbështetur më tej shëndetin e zorrëve dhe mirëqenien e përgjithshme.

Si ndikojnë në të gjithë organizmin?

Përfitimet e përfshirjes së boronicave në dietën e një personi shkojnë përtej shëndetit të sistemit tretës. Ato janë gjithashtu jashtëzakonisht të dobishme për shëndetin e syve dhe lëkurës, falë niveleve të larta të vitaminave A dhe C. Vitamina A është thelbësore për të mbajtur një shikim të shëndetshëm, ndërsa vitamina C është e njohur për vetitë e saj të shërimit të lëkurës dhe aftësinë për të rritur prodhimin e kolagjenit, duke rezultuar në një lëkurë rrezatuese dhe të re

Preferenca e Dr. Bulsiewicz për shtimin e boronicave të ngrira në receta si kosi, vezët e skuqura, smoothie apo lëngje tregon për përdorshmërinë dhe lehtësinë e tyre të përdorimit. Këto receta janë një mënyrë e shkëlqyer për të konsumuar një dozë të mirë të lëndëve ushqyese në një formë të shijshme dhe të shëndetshme.

/ata.gov.al