FOTOT/ Munella streha e fundit e Rreqebullit, kërkohet status ‘zonë e mbrojtur’. Ja kafshët...

Zona Malore e Munellës mes Pukës e Mirditës ka mbetur streha e fundit e Rreqebullit Ballkanik, një prej specieve të rralla që rrezikohet seriozisht...

Përmbledhja me lajmet pozitive të fundjavës

1- Facebook, 1 miliard dollarë për njerëzit në nevojë Facebook ka mbledhur, nga donatorë të ndryshëm, një shumë prej 1 miliard dollarësh, e cila do të...

Shkencëtarët i thonë lamtumirë kilogramit! Ja si do të bëhet matja

Rreth 130 vite pasi kilogrami u përcaktua nga një masë metali që është mbajtur në një kasafortë në Paris, shkencëtarët kanë votuar për ndryshim...

Panairi i Librit/ Ndahen çmimet e letërsisë, ja kush janë fituesit

Në Panairin e 21 të Librit “Tirana 2018”, i cili po zhvillohet në Pallatin e Kongreseve, janë ndarë çmimet e letërsisë. Për përzgjedhjen e...

Njihuni me Valmirën, mjekja shqiptare lë Francën për të kontribuar në sistemin tonë shëndetësor

Janë të shumtë mjekët dhe mjeket që po rikthehen për të dhënë kontributin e tyre në sistemin shëndetësor shqiptar, jo vetëm pas përfundimit të...

Emigrantët shqiptarë që jetojnë në BE sollën në Shqipëri 872 milionë euro

Eurostat ka publikuar të dhënat mbi transfertat personale në vendet e Bashkimit Europian dhe vendet kandidate për t’u anëtarësuar. Në 2017-n transferatat që kanë...

Fondi 94 milionë euro për fermerët, kush mund të përfitojë dhe kushtet e nevojshme

Janë të paktën 94 milionë euro që vijnë nga Bashkimi Europian të orientuara tek bujqësia dhe ajo që nevojitet është vetëm plotësimi i disa...

Zhvillimi i sektorit detar, Norvegjia jep 1.4 milionë euro për Shqipërinë

Shqipëria është e vendosur t’i japë një shtysë zhvillimit të sektorit detar për t’u futur në rrugën drejt një rritjeje të qëndrueshme. Projekti i...

FOTOT/ Ulëza, destinacioni i fshehur shqiptar që duhet vizituar! I vetmi eko park në...

Kjo është qyteza e Ulzës! Ndodhet vetëm 70 kilometra apo 1 orë e 10 minuta larg Tiranës! Ndërtimi i rrugës dhe investimet me fokus turizmin i...

Vajzat shqiptare nuk ndalen! Dua Lipa fiton çmimin më të madh në Gjermani

Organizatorët e quajnë “Bambin”, çmimin më të rëndësishëm mediatik të Gjermanisë. Me këtë nuk janë dakord të gjithë, por një gjë nuk mund t’i...

PROFIL/ ‘Marubi’, historia e italianit që i solli Shqipërisë fototekën më interesante në Ballkan

Milano. Ishte viti 1856 kur Pietro Marubi, një italian nga Piacenza, themeloi studion e tij fotografike në Shkodër, Shqipëri. Marubi shkoi në vendin ballkanik,...

Face Magazine: Si po ndryshon Shqipëria, shqiponjat po fluturojnë gjithnjë e më lart

Janë gjithmonë e më të largët vitet e errëta të socializmit brutal të Enver Hoxhës, siç është e largët data 8 gusht 1991, kur...

Përmbledhje e lajmeve pozitive të ditës së sotme

1- Shqiptarë që kanë mbetur në histori/ Gjon Gazulli, shkencëtar i madh i Rilindjes Evropiane Gjon Gazulli ka qenë një ndër figurat më të shquara të...

Gjermania sjell për herë të parë në Tiranë sistemin foto-voltaik të ndriçimit publik

Mbrëmja e të mërkurës (14.11.) do të hyjë në historinë e modernizimit të Tiranës. Për herë të parë, një nga rrugët e saj kryesore,...

Një tjetër mjeke lë Gjermaninë për Shqipërinë, zgjedh të punojë në QSUT

Janë të shumtë mjekët që po kthehen në Shqipëri për të dhënë kontributin e tyre në sistemin shëndetësor. I tillë është edhe rasti i Aida...

Universitetet/ Ja kush nuk paguan tarifë dhe dukumentet që ju duhen

Ata që vazhdojnë studimet e larta në një prej programeve në Fakultetin e Shkencave Sociale në UT kanë afat për të dorëzuar dokumentacionin për...

Shqiptarë që kanë mbetur në histori/ Gjon Gazulli, shkencëtar i madh i Rilindjes Evropiane

Gjon Gazulli ishte vëllai i Pal Gazullit dhe Andrea Gazullit. Në dokumentet e kohës : “Johannes Gini Gazulo, artium doctor, astronomus praeclarissimus” (Gjon Gjin...

Përmbledhje e lajmeve pozitive të ditës së sotme

1- Vendimi/RTSH, emisione për mësimin e gjuhës shqipe për Diasporën Në mbledhjen e zhvilluar sot Këshilli i Ministrave mori disa vendime, mes tyre edhe një për...

Tifozët skocez, 5 mijë paund për fëmijët shqiptarë me Sindromën Down

Nesër do të luhet ndeshja Shqipëri-Skoci, në kuadër të Ligës së Kombeve. Mirëpo, kjo ndeshje, përveç rëndësisë që ka në aspektin futbollistik, ka tërhequr...

‘Vjen’ Hollywood, Shqipëria shesh xhirimi për produksionet ndërkombëtare

Media Pioneers, janë një grup mediatik në Mbretërinë e Bashkuar dhe Kinë, të cilët kanë bashkëpunuar në prodhimin e serive dokumentare dhe serive dramatike,...

Shqipëria, toka e turizmit mjekësor

Dy revista prestigjioze ndërkombëtare i kanë kushtuar shkrime ekselencës mjekësore që ofron sot Shqipëria. “Forbes” dhe “Marie Claire” shprehen se Shqipëria është toka e turizmit...

Supertalenti shqiptar i orëve fiton shpërblimin “Grand Prix” në Gjenevë

Historia e orëtarit të ri shqiptar është si një përrallë. Por, para se të njihet nga koleksionuesit, për disa vite ky fëmijë nga Kosova...

Shpikja e shkencëtarit shqiptar prezantohet në panairin e Gjermanisë

Në panairin e tij themelues, Universiteti Teknik (TU) i Darmstadtit u prezantua si një farkëtar idesh mbresëlënëse. Më shumë se 1000 vizitorë u informuan...

Vendimi/RTSH, emisione për mësimin e gjuhës shqipe për Diasporën

Në mbledhjen e zhvilluar sot Këshilli i Ministrave mori disa vendime, mes tyre edhe një për emisionet për gjuhën shqipe për diasporën. Vendimi ka...

Çelet panairi i librit, 95 autorë dhe 100 shtëpi botuese mblidhen në Tiranë

U hap sot panairi i librit “Tirana 2018”. Ky është edicioni i 21 i këtij eventi që ka nisur të mbahet prej vitit 1991. Në...

“Tok së bashku për Skënderbeun”, artistë shqiptarë koncert në Itali

Artistë si Inva Mula, Dua Lipa, Ramë Lahaj, Erza Muqolli, Genc Tukiçi, Eno Peçi, Olen Çezari, Elhaida Dani dhe Ermal Meta do t’i bëjë...

Tabela/ Nga gjeneralët tek ushtarët, ja sa do të rriten pagat e ushtarakëve

Buxheti i Mbrojtës për vitin 2019 është 22 miliardë Lekë, dhe përbën një rritje prej më shumë se 10 %  krahasuar me këtë vit Në...

Shkëlqen xhudistja shqiptare, Majlinda Kelmendi fiton medaljen e artë

Sportistja Majlinda Kelmendi arriti të fitojë medaljen e artë në kategorinë e saj në “Grand Prix”, që u mbajt në Uzbekistan e ku mundi...

Përmbledhja e lajmeve pozitive për ditën e sotme

1- Ikonat shqiptare shkojnë në selinë e UNESCO-s në Paris Në javët në vazhdim me një event të jashtëzakonshëm në Paris, Shqipëria do të çelë ekspozitën...

‘Dhuro kohë, rrëmbe buzëqeshje’/ Cirku i Tiranës performancë për fëmijët me aftësi ndryshe

Fëmijët me aftësi ndryshe kanë shijuar performancën e Cirkut të Tiranës dhe artistëve që mundësuan argëtim për ta. Ky aktivitet është bërë i mundur falë...

Matrikullim dhe vaksinim falas për të gjitha fermat blegtorale

Reforma në shërbimin veterinar shqiptar synon forcimin e kontrollit dhe garantimin e sigurisë ushqimore në tregjet e vendet për sektorin blegtoral. Vitin që vjen pritet...

Fëmijët me përkujdesje sociale, vizita e syze falas

Pas gjyshërve në Shtëpitë e të Moshuarve, tashmë edhe fëmijët e institucioneve të përkujdesit përfitojnë nga vizita mjekësore dhe syze falas Në Shtëpinë e Fëmijëve...

Gjimnazistët e Tiranës në garë; kush mbjell më shumë pemë dhe kush pedalon më...

Transformimi i Tiranës në një qytet ku pedalohet dhe biçikleta të kthehet në përditshmëri dhe krahas kësaj, mbjellja e pemeve, është akoma një sfidë,...

Mjeku shqiptar lë Anglinë për një fshat të Lezhës, kthehet pas 15 vitesh eksperiencë

Jo të gjithë duan të largohen nga Shqipëria. Ka plot që duan të qëndrojnë dhe të punojnë për tokën ku u linde, po u...

Përmbledhja e lajmeve pozitive për ditën e sotme

1- Filmi shqiptar “Delegacioni” rrëmben tre çmime, Tirana kryeqendër e kinematografisë këtë vit Pas një jave intensive me shfaqjen e 250 produksioneve Festivali Ndërkombëtar i Filmit...

Bëhuni gati! Panairi i Librit çel siparin më 14 nëntor, ja surprizat që ju...

Panairi i 21 i Librit “Tirana 2018” çel siparin në datë 14 nëntor. Rreth 100 shtëpi botuese nga mbarë trevat shqipfolëse i bashkohen aktivitetit...

Banka Botërore: Shqipëria parajsa e turizmit, synon 10 milionë turistë në sezon

“Një nga kujtimet e mia të preferuara të verës së kaluar ishte zbulimi i Sarandës, që ndodhej në pjesën jugore të Rivierës Shqiptare. U...

Arkivi shqiptar hyn në Bashkimin Evropian

Arkivat Shqiptare kanë plotësuar kriteret dhe janë bërë pjesë e organizmit më vital të Bashkimit Europian në fushën e arkivave, ”Portalit të Arkivave Europiane”. Zhvillimet...

Lajmi i mirë për shqiptarët, rihapet shkolla shqipe në Nuremberg të Gjermanisë

Në qytetin e Nurembergut, në Gjermani është rihapur pas disa vitesh mungesë shkolla e gjuhës shqipe. Interesimi i madh i nxënësve për mësimin shqip bëri...

Filmi shqiptar “Delegacioni” rrëmben tre çmime, Tirana kryeqendër e kinematografisë këtë vit

Pas një jave intensive me shfaqjen e 250 produksioneve Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Tiranë uli siparin e edicionit të 16. Filmi më i...

Përmbledhje e lajmeve pozitive të fundjavës

1- Ndriçim LED edhe në ‘Vasil Shanto’, më pak shpenzime e më miqësorë me natyrën Një prej lagjeve që ka përfituar nga investimet është edhe blloku...

VIDEO/ Jemi në nëntor, por plazhi në Shqipëri vazhdon…

Një pranverë e vërtetë në prag të dimrit. Edhe kjo e dielë nëntori ka ofruar temperatura të larta në bregdet, duke u kthyer në...

Shqiptarja shpallet atletja më e mirë evropiane dhe kampione bote në hedhje shtize

Elina Xhengo, 16-vjeçe, është shpallur atletja më e mirë Europiane për muajin tetor. Me origjinë korçare, lindur e rritur në Halkidiki, 16-vjeçarja Elina Xhengo...

Nga ‘Elita 5’ tek ‘Tre Musketjerët’, Amfiteatri i Tiranës mblodhi plot 130 mijë spektatorë...

Nga një karakatinë e degraduar dhe e lënë në harresë për shumë kohë, amfiteatri i Parkut të Madh të Liqenit u kthye këtë vit...

Kush është fshati shqiptar që DailyMail e rendit ndër 10 destinacionet më të mira...

Ksamili, në jug të Shqipërisë është renditur ndër 10 destinacionet më të mira të udhëtimit për t’u vizituar në 2019 bashkë me 9 nga...

BE jep 40 milionë euro, Shqipëri-Kosovë hidrocental të përbashkët

Një hidrocentral i përbashkët do të ndërtohet në trekëndëshin Shqipëri-Kosovë-Maqedoni në zonën e Dragashit. Ky hidrocentral do të bashkëfinancohet nga BE, dhe do të...

Gjiganti “Rai 3” reportazh për Shqipërinë: Toka e shqiponjës mbretëreshë!

Pyjet e harlisura që shtrihen përtej Alpeve shqiptare janë mbretëria e shqiponjës mbretëreshë. Ashtu si një rojtar, shqiponja patrullon qiejt e pastër mbi dhe...

Edhe Belgjika shkruan për Shqipërinë: Bëni mirë të nxitoni! Shqipëria, mes 9 destinacioneve përrallore...

Gazeta më popullore në zonën belge të Flandrës “Het Laatste Nieuws”, ka vendosur Shqipërinë në një renditje të nëntë destinacioneve verore përrallore të vitit...

A është celulari juaj origjinal? Ja si mund ta zbuloni direkt

Të blesh një smartfon kushton dhe është një investim i madh. Shpesh produktet që marrim nuk janë origjinale dhe dalim të humbur me blerjet...

Frymëzim/ Njihuni me gruan bletërritëse nga Prrenjasi që kujdeset për 105 koshere

Floreta Sula, nga fshati Karkavec i Prrenjasit, të gjithë jetën dhe aktivitetin e saj ia ka kushtuar rritjes së bletëve. Sot ajo numëron 105...

FOTO/ Një tren hibrid në Tiranë, ja si do realizohet projekti

Levizja me tren është komode, e lirë, e shpejtë dhe shmang trafikun. Lajmi i mirë është se në Tiranë do të rivendoset linja e trenit,...

BE hedh hapin e madh, inteligjenca Artificiale zëvendëson policët në kufi

Ai që do të dojë të hyjë në BE, në të ardhmen nuk do të takojë në kufi një njeri prej mishi e gjaku,...

Çfarë shqipe flitet nga shqiptarët në Ukrainë, Bullgari, Moldavi? E zbuloni këtu

Në saje të punës me përkushtim të studiuesit, albanologut të njohur, Robert Elsie, shqiptarët u njohën me pamje e imazhe nga tokat e banuara...

7 lajme të mira për ditën e sotme

1- Media italiane fut Beratin mes 5 destinacioneve më të mira në Europë Në këtë listë, Berati nuk mund të mungonte, një destinacion shqiptar i aftë...

Lehtësira për emigrantët/ E-albania vjen me shërbime të reja për shqiptarët që jetojnë jashtë...

Në portalin qeveritar e-albania, janë shtuar shërbimet për shqiptarët që jetojnë jashtë vendit. E-albania njofton se ata mund të aplikojnë për;  Vërtetim mbi Verifikimin e...

Zhvillimi i turizmit, 5 milionë euro investime në Alpet e Shqipërisë

Plot 5 milionë euro do të investohen në zonën e Alpeve të Shqipërisë gjatë vitit 2019, në projekte infrastrukturore për të zhvilluar turizmin e...

“Scdanderbeg”/ Parma shpall nëntorin muajin e kulturës shqiptare

Muaji nëntor është shpallur muaji i kulturës shqiptare në qytetin e Parmës në Itali. Shoqata "Scdanderbeg" e emigrantëve shqiptarë të këtij qyteti, në bashkëpunim me...

Magjia e sherebelës shqiptare, ja përfitimet e jashtëzakonshme shëndetësore

Sherebela shqiptare eksportohet shumë në disa kontinente, ajo mund të gjendet në treg, njëlloj siç gjendet çaji i malit dhe me siguri pasi të mësoni...

Media italiane fut Beratin mes 5 destinacioneve më të mira në Europë

A i keni vizituar tashmë të gjitha kryeqytetet e mëdha europiane apo doni të merrni disa pushime të tjera për të zbuluar vende që...

10 lajme të mira për ditën e sotme

1- Teatri shqiptar i Amerikës turne në Europë me Gjergj Kastriotin Teatri shqiptar në Amerikë me pjesën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” do të fillojë gjatë muajit nëntor...
11,739FansaPëlqeje
4NdjekësitNdjek
13NdjekësitNdjek

Postimet e fundit