8 Ushqimet që Dëmtojnë Veshkat dhe që Duhet t’i Shmangni

20
Human Tang Back Pictures Farxiga® (Dapagliflozin) Mechanism Of Action (Moa) | Type 2 - Body Anatomy

Veshkat luajnë një rol thelbësor në detoksifikimin e trupit.

Cilësia e regjimit ushqimor ndikon fort në punën e veshkave.

Disa ushqime janë të dëmshme për veshkat, madje nxisin shumë sëmundje.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për 8 ushqimet që shkaktojnë një barrë të rëndë për veshkat.

Mishi i Kuq

Mishi i kuq përmban shumë proteina, të cilat janë të dobishme për muskujt por sfiduese për veshkat.

Mishi i kuq është gjithashtu i pasur në yndyrna të ngopura.

AgroWeb.org ju këshillon se veshkat kanë nevojë për pak yndyrna por një sasi e lartë e tyre dëmton veshkat dhe rrit masën e mbetjeve acidike në trup.

Alkoli

Alkoli është një toksinë e cila duhet filtruar nga veshkat.

Nëse e teproni me alkolin, funksioni i veshkave tuaja do të ndryshojë dhe ato nuk do të jenë në gjendje të filtrojnë mirë gjakun.

Alkoli e dehidraton organizmin dhe veshkat funksionojnë më mirë në një organizëm të hidratuar.

Kripa

Sasitë e tepërta të kripës i detyrojnë veshkat të ruajnë më shumë depozita uji për tretjen e saj.

Kjo gjë nxit rritjen e tensionit të gjakut dhe dëmton aftësitë filtruese të veshkave.

Për të përmirësuar këto aftësi, ekspertët rekomandojnë të konsumoni më shumë ushqime të pasura me kalium.

Kafeina

Kafeina përshpejton qarkullimin e gjakut dhe rrit tensionin e tij.

Ajo ndikon në aftësitë e veshkave për përthithjen e ujit dhe nxit dehidratimin.

Ekspertët rekomandojnë pirjen e dy deri në tre pijeve me kafeinë në ditë.

Pijet Energjike Dhe Të Gazuara

Këto lëngje nuk kanë asnjë vlerë shëndetësore.

Ato janë të pasura me kafeinë, sheqerna dhe ngjyrues të rrezikshëm.

Nivelet e larta të sheqerit në gjak dëmtojnë veshkat dhe aftësinë e tyre filtruese.

Ëmbëlsuesit Artificialë

Këto substanca që gjenden tek pijet e gazuara që trumbetohen sikur kanë pak kalori janë të dëmshme për veshkat.

Pirja e dy prej tyre në ditë do të dëmtojë eventualisht funksionin e veshkave.

Produktet e Bulmetit

Këto produkte janë të pasura me kalçium dhe proteinë, por nuk duhet ta teproni me konsumin e tyre.

Kalçiumi i tepërt mund të nxisë formimin e gurëve në veshka.

Barra e rëndë e punës së veshkave mund të çojë mbetjet në organizëm në nivele të rrezikshme.

Ushqimet Jo Organike

Ushqimet jo organike që janë të pasura me pesticide nxisin shfaqjen e sëmundjeve kronike të veshkave.

Nivelet e larta të pesticideve në trup shkaktojnë një dëm të lartë oksidues të veshkave.

Shëndeti i veshkave nuk kërkon sakrifica të mëdha.

Ju mund të mos hiqni dorë nga kafeja e mëngjesit apo bifteku në drekë.

Shijojeni edhe djathin herë pas here, por mundohuni të hani fruta dhe perime të stinës që janë organike dhe pa pesticide dhe thuajini lamtumirë pijeve të gazuara.

/agroweb.org