Përmbledhja me lajmet pozitive të ditës së sotme

110

1- FOTOT/Stadiumi “Arena Kombëtare” drejt fundit, ja sa kanë avancuar punimet

Stadiumi Arena Kombëtare është drejt fundit. Pamjet më të fundit në foto shihet qartë se catia e stadiumit është tërsisht e mbuluar. Stadiumi ka një kapacitet prej 2250 vëndesh… më shumë

 

2- A e dini se ka patur një linjë udhëtimi me anije Durrës-New York? Ja dokumenti

Ka një dokument që vërteton se ka pasur një linjë udhëtimi me anije drejt Shteteve të Bashkuar të Amerikës, që në vitin 1930 dhe nisej nga Durrësi. Dokumenti i ekzistencës së kësaj  linje i përket revistës kulturore të përdyjavshme…. më shumë

3- The Travel rendit 20 qytete europiane që duhen vizituar, Kukësi njëri prej tyre

Nuk ka asgjë më të bukur se të zgjohesh një mëngjes, në një vend ku askush nuk ju njeh, të gjesh vetën në rrugë të paeksploruara, i rrethuar nga një botë që nuk i ngjan botës suaj, shkruan në një artikull The Travel… më shumë

 

4- Vendimi/ Njihuni me 11 kategoritë e studentëve që përjashtohen nga tarifa e studimit

Qeveria shton kategoritë e studentëve të cilët nuk do të paguajnë tarifën e studimit në Universitet. Të gjithë studentët e rinj që kanë mestaren më të lartë se 9 dhe që vazhdojnë Universitetin në degën e mësuesisë, nuk do të paguajnë tarifën e studimit… më shumë

5- Keni plane në fundjavë? Ka një aksion për pastrimin e Shqipërisë

Pastrimi i vendit, mbajtja paster e ambientit eshte detyre e gjithsecilit. Kjo fundjave eshte nje mundesi e mire, per ambientalistet per t’iu bashkuar nje aksioni te madh qe do te ndermerret…. më shumë

 

6- Fëmijët me nevoja të veçanta, 940 mësues në dispozicion të tyre

Nëse 5 vjet më parë, në arsimin shqiptar nuk kishte as edhe një mësues ndihmës për fëmijët me nevoja të veçanta, buxheti i vitit 2019 parashikon 940 të tillë, me rritje krahasuar edhe me një vit më parë, ku me këta fëmijë punonin 740 mësues… më shumë

7- Histori suksesi/ Njihuni me shkencëtaren shqiptare, udhëtimi i Mirjetës nga Kalivaçi në SHBA

Ajo është Mirjeta Pasha, pedagoge matematike dhe studente doktorature për Matematikë të aplikuar në USA. Mirjeta bën kërkim shkencor midis të tjerash, edhe në përmirësimin e skanerave (mamografi, x-rays etj) për të përmirësuar cilësinë e imazhit…. më shumë

8- Shkodër, rehabilitim bllokut të banimit në bulevardin “Zogu I”

Në qytetin e Shkodrës vazhdojnë punimet për rikualifikimin urban të bllokut të banimit në bulevardin “Zogu I”. Ky rikualifikim i këtij blloku po bëhet me një fond prej 132 milionë lekësh nga bashkia… më shumë