Qyteti përrallor, ku ka shtëpinë “Babagjyshi”

76

Bora e shndërron në një mrekulli dimërore, duke e bërë qytezën një destinacion turistik në Arktik.

Aty mbërrijnë vizitorë nga e gjitha bota për të shijuar pamjen spektakolare, resortin e skive dhe veçanërisht në dhjetor, magjinë e Krishtlindjeve.

Sepse, përveç se është kryeqyteti i Laplandit, në Findlandë, Rovaniemi është gjithashtu shtëpia zyrtare e Santa Claus.