10 këshilla efektive për të kuruar sytë e thatë, çfarë duhet të dini

69

Sipas statistikave, 1 në 3 persona përjetojnë dukurinë e syve të thatë të paktën një herë gjatë jetës së tyre. Sytë e thatë zakonisht shfaqen kur sytë nuk prodhojnë lotë mjaftueshëm për të qëndruar të hidratuar ose për shkak se lotët avullojnë shumë shpejt. Kjo zakonisht ndodh për shkak të ndryshimeve hormonale, veprimtarive, ndryshimeve mjedisore, lenteve të kontaktit ose medikamenteve të caktuara. Fatmirësisht ka disa mënyra të ndryshme natyrale për të trajtuar sytë e thatë pa përdorur ndonjë ilaç. Më poshtë do të gjeni të listuara mënyra efektive që mund t’ju ndihmojnë të trajtoni sytë e thatë brenda disa ditësh.

1. Merrni një humidifikues
Një mjedis jo i shëndetshëm është shkaku kryesor për sytë e thatë në shumicën e rasteve, kështu që një pajisje që trajton lagështinë është përgjigja për problemin tuaj. Ajo shton lagështi në dhomën në të cilën është vendosur dhe duke pasur më shumë lagështirë në ajër, lotët nga sytë tuaj do të avullojnë shumë më ngadalë. Megjithatë, është e rëndësishme të ventiloni zonën duke hapur dritaret kur nuk jeni në dhomë për të parandaluar ndërtimin e mykut. Përveç kësaj, nëse jetoni ose punoni në një mjedis me pluhur, merrni në konsideratë të pajiseni me një filtruese ajri për ajër më të pastër.

2. Provoni një kompresë të ngrohtë
Një mënyrë e lehtë për të lehtësuar acarimin e syve është duke vendosur një kompresë të ngrohtë në qepalla për disa minuta. Lagështia nga rroba e ngrohtë do të ndihmojë që të lirohen vajrat e bllokuara në gjëndra dhe të lehtësojnë sikletin, gjithashtu. Lageni një shtresë të pastër me ujë të ngrohtë. Shtrydhni ujin e tepërt dhe vendoseni mbi qepallat tuaja për 5 minuta. Shtypni butësisht mbi qepalla. Përsëriteni çdo ditë për një javë për të zvogëluar inflamacionin.

3. Pini më shumë ujë
Uji i ndihmon sytë të qëndrojnë të hidratuar, siguron që ato prodhojnë mjaft lot, dhe i pengon ata të thahen. Rekomandohet të pini të paktën 8 gota ujë çdo ditë. Mos prisni derisa të keni etje për të pirë ujë, sepse tashmë mund të dehidroheni. Mbani një shishe me ujë gjatë gjithë kohës dhe pini rregullisht.

4. Përshtateni ekranin e kompjuterit tuaj
Nëse e përdorni kompjuterin tuaj rregullisht, sigurohuni që monitori i kompjuterit të jetë i pozicionuar drejt për të minimizuar tendosjen e syve. Ai duhet të qëndrojë në nivelin e syve ose pak më poshtë.
Përveç kësaj, shikimi në një ekran kompjuteri kufizon çdo minutë numrin e herëve që mbyllni sytë, sipas një studimi të kohëve të fundit, njerëzit që qëndrojnë përpara kompjuterit i pulisin sytë 3 herë më pak se njerëzit që nuk e bëjnë këtë. Rregulloni si monitorin e ekranit tuaj ashtu edhe ndriçimin e ekranit në një nivel që ju duket i rehatshëm. Bëni pushime të rregullta gjatë punës. Merrni një pushim 10-minutësh çdo orë dhe bëni diçka që nuk përfshin qëndrimin përpara ekranit.

5. Mbajini sytë të pastër

Higjiena e mirë është çelësi kur trajtoni sytë e thatë, veçanërisht nëse keni vuajtur nga sytë e thatë për një kohë të gjatë. Duke pastruar qepallat tuaja, sidomos kufijtë e kapakut, ju në thelb i hiqni mbeturinat që mund të krijohen me kalimin e kohës dhe të bllokojnë gjëndrat që prodhojnë vaj në sy.

6. Aplikoni feta kastraveci
Merrni 2 feta të freskëta të kastravecit dhe vendosini ato mbi sytë tuaj. Mbajini ato për 15 minuta, derisa fetat e kastravecit të fillojnë të thahen. Përsëriteni dy herë në javë.

7. Dyfishoni Omega-3
Sipas studimeve që aktualisht kryhen në oftalmologji, është gjetur se ka një përmirësim të dukshëm në pacientët që vuajnë nga sindroma e syve të thatë dhe të cilët kanë përfshirë Omega-3 në dietat e tyre. Ju mund të merrni shtesa. Ose inkorporojini ato në dietën tuaj nëpërmjet ushqimeve që janë të pasura me Omega-3 si salmoni, toni, farat chia, soja, etj.

8. Provoni të hidhni pika vaj kastori
Duke përdorur vaj kastori në sytë e thatë ju do të jeni në gjendje të ndjeni lehtësim të menjëhershëm dhe të reduktoni sikletin. Vaji i kastorit krijon një ndjenjë qetësuese për sytë e irrituar. Zvogëlon ndjesinë e djegies, skuqjen dhe ënjtjen që shkaktohet nga sytë e thatë.

9. Hani rrush
Një dietë e pasur me rrush mund të hidratojë sytë dhe mund të mbrojë retinë nga përkeqësimi, ndërsa gjithashtu siguron kujdes të shkëlqyeshëm për syrin. Përveç kësaj, rrushi redukton nivelet e proteinave inflamatore dhe redukton stresin oksidativ në sistem për shkak të përmbajtjes së tij të lartë në antioksidante. Sasia e rekomanduar e rrushit është afërsisht një kupë në ditë, e cila nuk është aspak shumë duke marrë parasysh përfitimet e ndryshme shëndetësore që ofron rrushi.

10. Përgatitni një trajtim me netra tarpana
Netra tarpana është një trajtim i specializuar që mund të kurojë një numër të problemeve të syrit, duke përfshirë konjuktivitin, sindromën e syve të thatë, sytë që lotojnë, ulçerët e kornealit dhe inflamacionet. Personi që e aplikon krijon një formë rrethore të bërë nga brumë në ngjyrë të zezë që vendosen rreth syve dhe pastaj ngadalë derdh gjalpin e ngrohtë brenda formës dhe e lë atë për 15-20 minuta. Gjatë kësaj periudhe, pacienti duhet të lëvizë sytë në 4 drejtime të ndryshme për të lejuar që gjalpi të depërtojë në zgavrën e syve dhe t’i ushqejë ato.