Bonbone me Çokollatë – Të Ëmbla, të Mrekullueshme

5

Bonbonet janë të mrekullueshme në të gjitha mënyrat e përgatitjes së tyre. Janë ndër ëmbëlsirat më të preferuara të shqiptarëve, sidomos para viteve ’90.

Sot recetat e tyre janë pasuruar me përbërës të tjerë duke e lartësuar edhe më tej shijen e tyre fantastike plot ëmbëlsi.

AgroWeb.org sugjeron më poshtë dy receta fantastike të përgatitjes së bonboneve me çokollatë të kombinuara me arra.

Dy Receta të Bonboneve me Çokollatë

Bonbonat me Çokollatë

 • Përbërësit
 • 250 gr çokollatë
 • 200 gr pana/krem qumështi
 • Vanilje
 • Lajthi i grirë imët, copëza çokollate ose pluhur kakao

Përgatitja

Në një tenxhere shtojmë kremin e qumështit dhe e vendosim të ngrohet në zjarr.

Sapo të ngrohet, e heqim nga zjarri dhe shtojmë çokollatën bashkë me vaniljen.

I përzjejmë mirë pa ndalur derisa çokollata të shkrijë dhe e gjithë masa të bëhet e njëtrajtshme.

E vendosim në frigorifer të ftohet duke e lënë për 2 ose 3 orë.

Më pas e nxjerrim dhe me ndihmën e një luge ndajmë bonbonat në forma të rrumbullakëta si toptha duke përdorur pëllëmbët e duarve.

Në fund, sipas dëshirës mund t’u hidhni sipër lajthi ose arra të grira hollë, pluhur kakao ose çokollata të thërmuara.

I vendosim sërish në frigorifer para se t’i servirim.

Bonbonet me Arra dhe Çokollatë

Përbërësit

 • 500 gr sheqer
 • 150 gr arra
 • 100 ml ujë
 • 300 gr krem qumështi
 • 200 gr çokollatë
 • 50 gr gjalpë kakao

Përgatitja

Si fillim grijmë hollë arrat. Në një enë tjetër hedhim sheqerin, ujin dhe krmein e qumështit, i përzjejmë mirë dhe i lëmë në zjarr që të vlojnë derisa masa të trashet si brumë.

E heqim nga zjarri dhe e hedhim në enën ku kemi arrat e grirë hollë, e kthejmë gjithë masën në tavolinën e gatimit dhe e lëmë të ftohet.

Këtu nisim të shtypin masën duke e punuar si brumë, pastaj e hapim mbi tavolinë në formën e një pete të trashë 1-2 centimetra.

E presim në forma katrore dhe i përgatisim bonbonat në formën e topthave të vegjël.

Të gjitha topthat i lyejmë në fund me çokollatën e shkrirë. I radhisim të gjitha mbi një letër kuzhinë dhe i lëmë të ftohen dhe forcohen në frigorifer.

Përgatitja e çokollatës

Në një enë të vendosur mbi një mjedis të ngrohtë që të lejojë shkrirjen e çokollatës punojmë copat e çokollatës me gjalpin e kakaos derisa e gjithë masa të bëhet e njëtrajtshme dhe të jetë e lëngshme për të ngjyer bonbonat.

/agroweb.org