“Mirë se vini në Shqipëri, në Maldivet evropiane”, mozaiku i fotove nga Map of Europe

0

Vijon jehona e Shqipërisë turistike në mediet dhe sitet ndërkombëtare, ndërsa së fundmi konsiderohet si Maldivet evropiane.

“Mirë se vini në Shqipëri, në Maldivet evropiane”, është urimi i fotografëve të njohur dhe krijuesve të faqes.

“Map of Europe” veçon disa destinacione turistike në Shqipëri, ndër të cilët Ksamilin e cilësoi si Maldivet evropiane dhe me çmimet më të lira turistike.

VENDNDODHJET

1. Ksamili njihet për plazhet e tij të pabesueshme që rivalizojnë Maldivet e famshme. Me ujërat e tij të kristalta, rërën e bardhë të imët, cekëtinat e gjata dhe ishujt surealë, Ksamili ofron një arratisje të qetë si askush tjetër. (Foto nga @the.wanderlust.times)

2. Mrizi i Zanave: Ky restorant nga ferma në tryezë ofron një përvojë unike kulinare duke shfaqur përbërësit më të freskët nga ferma e tyre. (Foto nga @mrizi_i_zanave)

3. Ura e Mesit në Shkodër: Kjo urë historike është një vizitë e domosdoshme për të pasionuarit pas historisë. E ndërtuar në shekullin XVIII, kjo urë e bukur qëndron mbi lumin Kir dhe është një simbol i historisë së pasur të qytetit. (Foto nga @albania_geographic)

4. Himara është një qytet i bukur bregdetar që ofron pamje mahnitëse të detit Jon. Ky qytet simpatik krenohet me ujërat e pastra kristal, plazhet e pabesueshme dhe një atmosferë tërheqëse që do t’ju bëjë të dëshironi të qëndroni përgjithmonë. (Foto nga @xhaferajrozana)

5. Kruja është një vizitë e domosdoshme për të pasionuarit pas kulturës. Ky qytet historik është shtëpia e Muzeut Kombëtar kushtuar heroit më ikonë të Shqipërisë, Skënderbeut, i cili mbrojti me sukses vendin kundër pushtimit osman. (Foto nga @giuliogroebert)

6. Parku Arkeologjik i Butrintit – UNESCO: Ky park është një nga vendet më të rëndësishme arkeologjike në Shqipëri, që daton që nga grekët antikë. Parku ndodhet në një kodër dhe është i njohur për pamjet e tij mahnitëse si dhe për rrënojat e qytetërimeve antike greke, romake dhe bizantine. (Foto nga @dario_billi)

7. Kukësi është një qytet i vogël i vendosur në Alpet Shqiptare dhe ofron një sërë shtigjesh për ecje, sporte ujore dhe aventura në natyrë për ata që kërkojnë emocione. (Foto nga @afrimtahiraj)

8. Plazhi i Ksamilit. (Foto nga @saltinourhair)

9. Kalaja e Gjirokastrës është shtëpia e trashëgimisë kulturore, qytetit të vjetër plot atmosferë dhe ndërtesa historike që shfaqin historinë e pasur të qytetit. (Foto nga @giuliogroebert)

10. “Maldivet Shqiptare” në Ksamil nga @shiko.boten. Postimi i krijuar dhe shpërndarë nga (@o.fernando.oliveira)

/ata.gov.al